To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

agresywny 5 latek

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

KarenK
Witam,
jestem mamą 5 letniego Stasia który zawsze był grzeczym dzieckiem. Nie miałam z nim problemów, jednak wszystko się zmieniło kiedy rozwiodłam się z mężem i musiałam zmienić miejsce zamieszkania. Zmieniłam przez to przedszkole syna, a w starym miejscy syn zachowywał się jak normalne dziecko. Lubił chodzić do przedszkola, miał swoją ulubioną panią i kolegę. Teraz co dziennie rano są awantury i nie chce chodzić do przedszkola. W dodatku nie chce bawić się z dziecmi, stał się agresywny, rzucił ostatnio w innego chłopca samochodzikiem. W domu też już kilka razy podnosił na mnie rękę. Chcę żeby moje dziecko znowu było grzeczne, czy to minie?
Tulips11
Witam,
Droga Pani, agresja u dzieci to w otaczajÄ…cym nas Å›wiecie dość powszechne zjawisko, z którym spotkać można siÄ™ coraz częściej. Nie jest to problem, który zniknie samoistnie. Niestety spotykamy siÄ™ z nim coraz częściej w różnych sytuacjach życia. Jednym z głównych czynników wzrostu zachowaÅ„ agresywnych sÄ… media. Polecam siÄ™gnąć do książki Barbary Krahe „Agresja” (rozdziaÅ‚ 5 dotyczy mediów), w której w wyczerpujÄ…cy sposób nakreÅ›lony jest problem agresji. Autorka w przystÄ™pny dla czytelnika sposób objaÅ›nia główne zagadnienia wiążące siÄ™ z tym problemem- przyczyny, sytuacje przyczyniajÄ…ce siÄ™ do wystÄ…pienia zachowaÅ„ agresywnych, czy wpÅ‚yw mediów na zachowanie (rozdziaÅ‚y 1-5). Temat agresji jest ostatnimi czasy dość czÄ™sto poruszany. PowstaÅ‚o na ten temat wiele publikacji, które sÄ… napisane w sposób prosty i przejrzysty. Może to być także rozdziaÅ‚ 12 z książki "Psychologia spoÅ‚eczna" Eliota Aronsona (str. 323-350), gdzie podanych jest wiele przykÅ‚adów sytuacji, które mogÄ… wywoÅ‚ać w nas zachowania agresywne. RozdziaÅ‚ ten daje także wskazówki w jaki sposób można ograniczyć takie zachowania oraz wyjaÅ›nia czy stosowanie kar do zachowaÅ„ agresywnych rzeczywiÅ›cie daje pożądane efekty. Należy reagować na tego typu zachowania i niwelować je w możliwie jak najwczeÅ›niejszym stadium.
Niechęć do uczęszczania syna do przedszkola także musi mieć jakiś powód. Jaki czas temu zmieniła Pani synowi przedszkole? Czy niechęć dziecka do nowego miejsca była obserwowalna od samego początku, czy zachowania agresywne zaczęły występować po jakimś czasie? Pisze Pani, że Staś w domu także bywa agresywny. Czy takie zachowania występowały przed przeprowadzką, czy zaczęły występować dopiero po zmianie miejsca zamieszkania, a co za tym idzie przedszkola? Należy zastanowić się skąd się wzięła niechęć syna do przedszkolna. Możliwe, iż to właśnie w przedszkolu pojawił się problem, z którym Staś nie był w stanie sobie poradzić, albo sytuacja, którą nie do końca był w stanie zrozumieć i dlatego teraz nie chce do niego uczęszczać.
KarenK
Bardzo dziękuję za odpowiedź ponieważ nie wiem już co mam robić, dziś znowu Staś urządził awanturę przed pójściem do przedszkola. Pytałam syna, dlaczego tak bardzo nie lubi nowego przedszkola to odpowiada bo nie, albo bo pani jest głupia. Przedszkole zmieniliśmy niecałe 2 miesiące temu i na początku wszytsko było w porządku. Po rozmowie z nauczycielką dowiedziałam się, że Staś co raz częściej awanturuje się podczas zabawy z dziećmi, gdy coś idzie nie po jego myśli, wpada w złosć i ostatnio zaczął rzucać zabawkami. Kiedy mieszkaliśmy z ojcem dziecka Staś czasem miewał napady złości, rzucał zabawkami, jednak nie zdarzało się to często. Lubił chodzić do przedszkola i nie było na niego skarg.
Tulips11
W jaki sposób radzili sobie PaÅ„stwo z takimi zachowaniami syna w domu? W przedszkolach stosowany jest system kar i nagród. Najczęściej wyglÄ…da to w taki sposób, że dzieci na koniec dnia sÄ… nagradzane adekwatnie do swojego zachowania, bÄ…dź karane w momencie przewinienia. Najczęściej nagrodami sÄ…: naklejki, nalepki, papierowe sÅ‚oneczka, uÅ›miechy itp. Z karÄ… wyglÄ…da to w taki sposób, iż dzieci otrzymujÄ… dodatkowe zadania do wykonania, bÄ…dź sadzane sÄ… w specjalnie wyznaczonych miejscach, w których dziecko ma przemyÅ›leć swoje zachowanie. Ważne jest, aby dziecko wiedziaÅ‚o, za co otrzymaÅ‚o karÄ™ bÄ…dź nagrodÄ™. System ten ma wiele zwolenników i wielu przeciwników. Polecam artykuÅ‚ psycholog dzieciÄ™cej Agnieszki Stein „ Warunkowe rodzicielstwo- nagrody i kary”, w którym poddaje analizie najczęściej stosowane w polskich przedszkolach czy szkoÅ‚ach, a także domach naklejki jako nagrodÄ™, oraz „karnego jeżyka” jako karÄ™. ProponujÄ™ porozmawiać na ten temat z nauczycielkÄ… i zapytać w jaki sposób StaÅ› reaguje na tego typu system.
Rozwód byÅ‚ na pewno dla dziecka trudnym wydarzeniem, co mogÅ‚o spowodować zmiany w jego zachowaniu. Warto ustalić z synem nowe zasady, które bÄ™dÄ… panować w Pani domu, do których StaÅ› bÄ™dzie musiaÅ‚ siÄ™ dostosować. UÅ‚atwi to funkcjonowanie i odnalezienie siÄ™ w nowej sytuacji. W najnowszym numerze „Charakterów” (styczeÅ„ 2016) ukazaÅ‚ siÄ™ wywiad z Isabelle Filliozat- francuskÄ… psychoterapeutkÄ…, autorkÄ… wielu książek z zakresu psychologii dzieciÄ™cej, w którym radzi jak wychować dziecko i udziela kilku wskazówek jak rozwiÄ…zać problemy, które czÄ™sto stajÄ… na drodze niejednemu rodzicowi. („Pozwól dziecku być dzieckiem”, str. 38-41)
KarenK
Przed rozwodem mąż karał Stasia za złe zachowanie. Mieliśmy karne krzesełko. Mąż go tam sadzał, ale w pewnym momencie nie wytrzymywałam i zabierałam go stamtąd. Próbowałam wprowadzić system kar w nowym domu, ale się to nie sprawdziło.
makarvel
Zabieraj go regularnie na plac zabaw. Może jak się wyszaleje to nie będzie miał siły na agresywne zachowania.
Tulips11
Plac zabaw zimą niekoniecznie się sprawdzi, jednak ruch to zawsze dobre rozwiązanie. Może powinna Pani pomyśleć o jakiś zajęciach sportowych dla syna, albo takich, które go interesują? Jest wiele takich zajęć dla dzieci. Warto z nim na ten temat porozmawiać.
Co do zachowań agresywnych Stasia, w jaki sposób Pani reaguje na takie zachowania syna po przeprowadzce? Kiedy Staś i na Panią podnosi rękę?
KarenK
Latem wychodzimy ze Stasiem na plac zabaw, teraz to się nie sprawdza bo jest za zimno a Staś łatwo się przeziębia. Lubi lego, tylko nie wiem czy chciałby chodzić na jakieś zajęcia.
Próbowałam sadzać syna na karnym krzesełku i tłumaczyć mu, że tak nie wolno, ale jeszcze przed upłynięciem kary Staś przybiega do mnie z uśmiechem i chce się przytulać. Nie mam siły żeby go odesłać na krzesełko.
miluniaa
Dzień dobry,

po zapoznaniu się z Pani postami postanowiłam Pani pomóc. Rozwód rodziców, to bardzo przykre doświadczenie dla dziecka. Tak małe dziecko nie potrafi sobie poradzić z natłokiem nowych, a zarazem niekorzystnych zmian. Być może Pani dziecko nauczyło się takich zachowań, np. widząc je u innych osób (rodzica, kolegów z klasy czy też innych osób). Niestety nie wiem, jakie relacje utrzymywała Pani z byłym mężem podczas rozwodu, jednak obawiam się, że Pani syn mógł być świadkiem sytuacji, kiedy być może Pani mąż podniósł na Panią rękę. Jednakże nie twierdzę, że taka sytuacja miała miejsce w Pani rodzinie, więc być może Pani syn nauczył się takich zachowań obserwując zachowanie innych osób. Jeżeli ponownie pojawi się sytuacja, w której Pani syn podniesie na Panią rękę proszę zastosować się do zasad opisanych na tej stronie https://www.babyboom.pl/dzieci_1_2/wychowan...o_cie_bije.html. Natomiast jeżeli syn, np. obrazi Panią to proszę mu powiedzieć (stanowczym tonem), że nie życzy sobie Pani takiego słownictwa w stosunku do Pani, że jest jego Pani mamą i należy się Pani szacunek. Proszę synowi również wtedy wytłumaczyć, że jest to niepoprawne słownictwo, którego nie powinno zupełnie używać. Proszę mu również powiedzieć, że Pani nie zwraca się tak do niego (mam taką nadzieję), więc i on nie powinien mówić tak do Pani. W takich sytuacjach należy w jakiś sposób dziecko ukarać, np. może Pani odebrać mu ulubioną zabawkę i oddać ją dopiero jak Panią przeprosi. W swoich działaniach musi być Pani konsekwentna. Nie może Pani przerywać dziecku kary, ponieważ nadal będzie się zachowywało niewłaściwie, gdyż swoim zachowaniem pokaże mu Pani, że się Pani zgadza na takie traktowanie. Jeżeli będzie Pani niekonsekwentna w swoich działaniach dziecko zacznie Panią manipulować oraz przestanie Pani zupełnie słuchać, gdyż będzie wiedziało, że i tak Pani go nie ukarze. Jeżeli postanowi Pani ukarać dziecko za niewłaściwe zachowanie, to powinna to Pani uczynić od razu po tym niestosownym incydencie. Karząc dziecko powinna Pani pamiętać również o tym, aby wytłumaczyć mu za co otrzymało karę. Dziecko, które nie wie za co jest karane może oczywiście Panią przeprosić, ale proszę się spodziewać tego, iż ta niewłaściwa sytuacja pojawi się ponownie, ponieważ dziecko nie będzie wiedziało, że to właśnie tej czynności nie wolno wykonywać. Pani dziecko może się również zachowywać niewłaściwie, ponieważ może walczyć o Pani uwagę. W sytuacji, kiedy zachowuje się nieprawidłowo zwraca Pani na niego uwagę, natomiast w sytuacji, gdy zachowuje się prawidłowo Pani tego nie zauważa. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, to proszę, aby Pani chwaliła dziecko za nawet najdrobniejsze poprawne zachowania, proszę mu mówić, że się bardzo dobrze zachował, że jest Pani z niego dumna itp. Natomiast, jeżeli zachowa się nieprawidłowo proszę nie zwracać mu ciągle uwagi, gdyż w taki sposób wzmacnia Pani jego niewłaściwe zachowania i dziecko sobie wtedy zapamiętuje, że dzięki temu przykuwa Pani uwagę.
Odniosę się teraz do kolejnej Pani wypowiedzi. Niepokojący jest fakt, iż Pani syn dawniej chętnie chodził do przedszkola, natomiast obecnie stanowczo tego odmawia. Sądzę, iż może w przedszkolu Staś ma problemy z nawiązaniem poprawnych relacji z rówieśnikami. Być może Pani syn miał niemiłą dla niego sytuację z pewnym dzieckiem w przedszkolu i dlatego teraz odmawia chodzenia do przedszkola. Może być również tak, iż we wcześniejszym przedszkolu dzieci ulegały Pani dziecku, przez co Staś nie musiał się awanturować z nimi. Natomiast w obecnym przedszkolu dzieci nie chcą oddawać zabawek Pani dziecku itp. Jeżeli jest tak, jak sądzę, że Pani dziecko ma problemy z współpracą w grupie oraz przeżywa kryzys związany z Państwa rozwodem polecam Pani przeczytać mu 2 bajki terapeutyczne, które ułatwią Pani dziecku zrozumienie wielu dla niego trudnych spraw. Bajka, która jest przeznaczona dla dzieci, które mają problemy ze współpracą w grupie: "Golmistrz" (znajdzie ją Pani tutaj https://bajki-zasypianki.pl/bajka-o-pilce-noznej) oraz bajka dla dzieci, których rodzice się rozwodzą: "Bajka o małej chmurce" (znajdzie ją Pani tutaj https://bajki-zasypianki.pl/rozwod-dziecko).
KarenK
Droga miluniaa dziękuje za komentarz, ale na przyszłość proszę zachować twierdzenia wyssane z palca dla siebie. Były mąż nie używał przemocy ani w stosunku do mnie ani w stosunku do dziecka! Chyba chce Pani uchodzić za eksperta, więc może warto przemyśleć swoje wypowiedzi.
miluniaa
Szanowna Pani,

przepraszam, że uraziłam Panią swoją wypowiedzią, jednak nie było to moim celem. Napisałam Pani, iż nie wiem, jakie stosunki utrzymywała Pani z byłym mężem i dodałam, iż być może takie sytuacje miały miejsce. Nie napisałam Pani, że na pewno tak było. Zastanawiałam się, co jest przyczyną tego, iż syn stosuje przemoc wobec Pani. Najczęściej dzieci dopuszczają się takich zachowań, gdy wcześniej to gdzieś już widziały. Jeżeli w Państwa rodzinie nie było takich sytuacji, to być może Pani syn nauczył się ich oglądając telewizję lub grając w gry. Oczywiście nadal nie twierdzę, że to właśnie jest przyczyną takiego zachowania.

Pozdrawiam
miluniaa
Potwierdzenie tego, że dziecko uczy się bicia m.in. poprzez obserwację innych osób, np. rodziców, kolegów i innych osób mu bliskich odnajdzie Pani w książce "Człowiek wśród ludzi. Zarys psychologii społecznej" Bogdan Wojciszke w rozdziale zatytułowanym "Agresja". Dokładne potwierdzenie mojej tezy znajdzie Pani w podrozdziale zatytułowanym następująco "Agresja jako rezultat uczenia". Oczywiście dziecko uczy się agresji nie tylko w ten sposób, dlatego też zachęcam do przeczytania całego rozdziału pt. "Agresja".

Pozdrawiam.
Tulips11
Rozdział ten został już polecony. Proszę przeczytać wcześniejsze wypowiedzi i zastanowić się nad własną.
Pozdrawiam.u
miluniaa
Dziękuję za wiadomość, w takiej sytuacji, aby poszerzyć zagadnienie jakim jest agresja polecam Pani inną książkę.

Pozdrawiam icon_smile.gif
Tulips11
Droga KarenK,

Odpowiadając na Pani post chciałabym podkreślić, że niekonsekwencja w stosowaniu takiego systemu (jeżeli już się na niego zdecydowaliśmy) jest dużym błędem, ponieważ uczy dziecko, że mimo złego zachowania i tak dostanie od mamy nagrodę w postaci przytulenia. Jeżeli decydujemy się na system kar i nagród należy stosować go konsekwentnie, nawet jeśli wymaga dużo zaangażowania i poświęconego czasu. Ważne, aby system ten opierał się zarówno na karach i nagrodach. Dziecko musi widzieć, że zarówno jego dobre jak i złe zachowanie będzie miało konsekwencje.
KarÄ™ powinniÅ›my rozpatrywać dwustopniowo lub trzystopniowo. Pierwszym stopniem jest ostrzeżenie, które musi być proste, nieskomplikowane, mówione stanowczym tonem, cichym, spokojnym gÅ‚osem i wprost do dziecka (zostaÅ‚o to już nakreÅ›lone w postach wyżej). Musimy zaÅ‚ożyć, że dziecko nie pamiÄ™ta, co zrobiÅ‚o, wiÄ™c naszym zadaniem jest przypomnieniem mu o tym. Kara nie powinna być fizyczna. Karać dziecko powinniÅ›my za dziaÅ‚ania intencjonalne (kopniÄ™cie innego dziecka, ugryzienie, itp.). Ostrzeżenie musi być wypowiedziane stanowczo, aby dziecko wiedziaÅ‚o, że dajemy mu ostrzeżenie, a nie dyskutujemy z nim na temat jego zachowania. Musimy uÅ›wiadomić dziecku, że to, co Pani do niego mówi musi brać na poważnie. Dziecko swoim zachowaniem sprawdza rodziców, czy to, co mówiÄ… zostanie wprowadzone w życie. Także należy pamiÄ™tać o konekwencji, która jest niezbÄ™dna do osiÄ…gniÄ™cia zamierzonego celu. Kolejnym stopniem kary jest wÅ‚aÅ›nie posadzanie dziecka na krzeseÅ‚ku. Należy jednak to robić po wczeÅ›niejszym wyjaÅ›nieniu dziecku, że bÄ™dzie teraz odbywaÅ‚o karÄ™ za dane przewinienie (ugryzienie, podniesienie rÄ™ki). Należy mu powiedzieć za co otrzymaÅ‚o karÄ™. NastÄ™pnie dajemy dziecku czas na zastanowienie siÄ™ nad swoim zachowaniem i czas na to, aby doszÅ‚o do wniosku, że należy przeprosić. Dziecko powinno przepraszać za swoje zachowanie, ponieważ maÅ‚e dzieci nie majÄ… zdolnoÅ›ci postrzegania cudzych punktów widzenia (nie jest Å›wiadomy, że bijÄ…c kogoÅ› tÄ… osobÄ™ to boli). Ważne jest, aby nie byÅ‚o to „przepraszam” wypowiadane z musu bÄ…dź dlatego, że tym sÅ‚owem dziecko coÅ› osiÄ…gnie. PrzepraszajÄ…c, dziecko powinno powiedzieć dlaczego przeprasza. W momencie, gdy syn bÄ™dzie przybiegaÅ‚ do Pani, ponieważ nie bÄ™dzie chciaÅ‚ siedzieć w wyznaczonym przez PaniÄ… miejscu, należy go tam odprowadzić. Trzecim stopniem kary może być zabranie dziecku jego ulubionej zabawki.
JeÅ›li chodzi o nagrody, to nie rozpatrujmy ich w kategorii przedmiotów, aby nie sprawić, że dziecko swoje dobre zachowanie bÄ™dzie motywowaÅ‚o chÄ™ciÄ… zdobycia okreÅ›lonego dobra materialnego. Nagrodami zatem powinny być uÅ›miech mamy, jej dobre sÅ‚owo, czy wspólny spacer. Nie powinniÅ›my nagradzać dziecka za wykonanie jego obowiÄ…zków (sprzÄ…tanie, poÅ›cielenie łózka, posprzÄ…tanie zabawek). Na temat odpowiedniego stosowania nagród polecam przeczytać krótki artykuÅ‚ Joanny Steinke-Kalembka z najnowszego numeru miesiÄ™cznika „Dziecko” (styczeÅ„, str. 42-43). Jest w nim wyjaÅ›nione w jaki sposób stosować nagrody i podpowiedzi jak mogÄ… one wyglÄ…dać.

Wracając do tematu niechęci syna do uczęszczania do przedszkola, radziłabym szczerą rozmowę z synem. Należy szukać źródła problemu, nie należy go bagatelizować. Rozmowa z nauczycielką i bliższe przyjrzenie się problemowi jest konieczne. Możliwe, iż Staś ma problem z jakimś kolegą, bądź kolega, z którym się zaprzyjaźnił na początku znalazł sobie innych przyjaciół do wspólnej zabawy. Zachowania agresywne mogą być także spowodowane obserwacją takich zachowań u innych dzieci, czy to na placu zabaw, czy w przedszkolu. Możliwe, iż to właśnie w grupie przedszkolnej jest tak zwany agresor i dlatego Staś zaczął się zachowywać w podobny sposób. Należy zwrócić uwagę na zachowanie innych dzieci w przedszkolu. Zachowanie syna może być także spowodowane konfliktem z nauczycielką. Szczera rozmowa z synem, następnie z nauczycielem będzie najlepszym rozwiązaniem.

Problem ten mógÅ‚ siÄ™ jednak także nasilić ze wzglÄ™du na rozwód rodziców. Dzieci w wieku przedszkolnym nie rozumiejÄ… jeszcze do koÅ„ca sytuacji, widzÄ…, co siÄ™ dzieje, jednak nie wiedzÄ… dlaczego. Należy im w prosty sposób wyjaÅ›nić, że teraz ich życie bÄ™dzie wyglÄ…daÅ‚o inaczej. W tej sytuacji nie możemy zapomnieć o uÅ›wiadamianiu dziecka, jak ważne jest dla nas, i o tym, aby mówić mu o uczuciach, którym je darzymy. W poradniku dla rodziców „Dziecko w rozwodzie” (Centrum Mediacji Partners Polska) w praktyczny sposób przedstawione sÄ… zagadnienia, które sprawiajÄ… wiele trudnoÅ›ci podczas rozwodu. W poradniku tym porady sÄ… podzielone wedÅ‚ug wieku dzieci, dziÄ™ki czemu bez problemu znajdzie Pani materiaÅ‚ adekwatny do wieku Pani dziecka. Na stronach 6-9 nakreÅ›lone sÄ… zasady postÄ™powania podczas rozwodu i po rozwodzie.
janinus
najlepiej, gdyby odwiedziła Pani z dzieckiem psychologa, zachowanie jest naprawdę niepokojące
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.