Maluchy.pl logo    
   

Aktualności

12 tysięcy dodatkowych miejsc w żłobkach!

12 tysięcy dodatkowych miejsc w żłobkach!

Rząd postanowił kontynuować program Maluch, zapoczątkowany w 2011, zaproponował jednak jego zmodyfikowaną i rozszerzoną wersję, nadając mu nazwę MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj więcej >


Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
4 Stron V   1 2 3 następna ostatnia   

gdy katar = zapalenie oskrzeli

-
, a może grzybica układu oddechowego???
A_KA
post Tue, 18 Oct 2011 - 11:24
Post #1


Grupa: Użytkownicy
Postów: 6,985
Dołączył: Fri, 28 Mar 03 - 13:16
Nr użytkownika: 166
Już trzeci raz z rzędu Młody ma zapalenie oskrzeli. I co najciekawsze bez praktycznie żadnych objawów towarzyszących. Brak gorączki, prawie bez kaszlu, naprawdę lekki katar. Po kilku dniach takiego "nic" kontrola u lekarki. Diagnoza zapalenie oskrzeli. Lekarka dokładna, bardzo długo osłuchuje Młodego.

Antybiotyk Młody brał w sierpniu, potem we wrześniu i teraz znowu.

No dobrze, ale może ja coś źle robię. Może jednak przy pierwszym objawie (czyli pojawieniu się kataru) powinnam od razu lecieć do lekarki? 29.gif
Może powinnam mu od razu zapodać inhalacje? Mucosolwan? Ale prawie bez kaszlu...? (kaszlnął ze dwa razy dziennie, po śnie)

Co zrobić, żeby "zwykły katar" nie kończył się zapaleniem oskrzeli?????


Póki co mamy skierowanie do poradni pulmonologicznej. Wizyta pod koniec października.

Ten post edytował A_KA Fri, 28 Oct 2011 - 12:50


--------------------
Zwróć swą twarz ku słońcu, a cień zostanie w tyle...
Go to the top of the page PM
 
Quote Post
Carrie
post Tue, 18 Oct 2011 - 11:31
Post #2


Grupa: Użytkownicy
Postów: 4,206
Dołączył: Thu, 19 Oct 06 - 09:43
Nr użytkownika: 8,052
A_KA to nie jest tak,że katar kończy się zapaleniem oskrzeli. Zapalenie oskrzeli zaczyna się od lekkiego kataru, wodnistego, trwa kilka dni i potem dopiero zaczyna się pokasływanie.Ale to nadal jedna infekcja, która nie pogarsza się, jedynie rozwija się w swoim tempie. Mały łapie wirusa i choruje. Zapalenia oskrzeli bardzo często są bez gorączki.

Do naszych zapaleń oskrzeli gorączka przypętała się jak było nadkażenie bakteryjne. I tez mieliśmy taka serię w zeszłym roku, że 3 razy z rzędu było zapalenie oskrzeli.

Zapalenia oskrzeli najczęściej sa wirusowe i nie ma potrzeby podawania antybiotyku - chyba że następuje ewidentne pogorszenie albo osłuchowo jest ciężki stan. Ja robiłam zawsze CRP rano i wiedziałm juz po południu czy antybiotyk będzie potrzebny czy nie.
Może te antybiotyki osłabiają go i ciągle łapie infekcje?Nie jest przecież żłobkowy.Nam seria trzech wydarzyła sie po rozpoczęciu żłobka właśnie.

Ten post edytował Carrie Tue, 18 Oct 2011 - 11:32


--------------------Let me take you on a trip
Around the world and back
And you won't have to move
You just sit still

Now let your mind do the walking
And let my body do the talking
Let me show you the world in my eyes

DM
Go to the top of the page PM
 
Quote Post
Dorotka25
post Tue, 18 Oct 2011 - 11:36
Post #3


Grupa: Użytkownicy
Postów: 2,411
Dołączył: Thu, 27 Mar 03 - 08:25
Nr użytkownika: 134
u nas było podobnie, tylko od razu reagowała krtań a potem oskrzela. I niestety jedyną radą było reagowanie na katar - młody musiał nauczyć się wydmuchiwać nos, od razu włączałam babcine sposoby - syrop z cebuli, witamina C (cerutin), nawilżanie powietrza. Szybka reakcja na katar = bez zapalenia krtani i oskrzeli. Teraz jest trochę gorzej, z krtani wyrósł, ale katar od razu idzie mu na uszy i od raz pojawia się zapalenie ucha... dlatego znowu jak tylko jest katar, to reaguję syropem, przeciwzapalnymi lekami... Nie dopuszczam do tego, aby lekki katarek przerodził się w coś gorszego. Korzystaliśmy z pulmonologa, alergologa i laryngologa - był drenaż uszu, wycięcie migdałów, leczenie alergii. Pomogło czasowo, teraz sami zapobiegamy no i młody trochę wyrósł z chorób.
Go to the top of the page PM
 
Quote Post
A_KA
post Tue, 18 Oct 2011 - 12:32
Post #4


Grupa: Użytkownicy
Postów: 6,985
Dołączył: Fri, 28 Mar 03 - 13:16
Nr użytkownika: 166
Przyznam, że teraz (za trzecim razem) bez szczególnego przemyślenia podałam Młodemu antybiotyk. Niejako ufając lekarce i za wiele nie pytając.
Za pierwszym razem (z tej serii) zwlekałam, zresztą za "przyzwoleniem" lekarki nie podawałam antybiotyku. Zresztą Młody miał akurat wtedy CRP robione (w szpitalu, bo miał być szykowany do zabiegu) i była widoczna infekcja wirusowa. Za kilka dni jednak pojawiłam się na kontroli i było znaczne pogorszenie (czyli już można mniemać, że zrobiła się infekcja bakteryjna, prawda?). Zmiany osłuchowe po lewej stronie głównie. Antybiotyk włączony. Drugi raz - z uwagi na to, że te zmiany też po lewej stronie - antybiotyk szybciej podany. Trzeci raz - zmiany głównie po prawej stronie akurat. Poza tym lekarka słuchając nie była już sama pewna czy to tylko oskrzela czy nie płuca już...

Ja już sama nie wiem, w którym momencie ten antybiotyk podawać. Czy przed każdym pójściem do lekarza z infekcją powinnam Młodemu CRP robić? Będzie cały pokłuty 29.gif. Bo od sierpnia to on był 4 razy chory. Raz udało się uniknąć antybiotyku, dwa tygodnie temu. Ledwo wyzdrowiał i znowu się rozchorował.

Raz się uparłam. Nie podałam antybiotyku, bo mi się nie wydawało, żeby był konieczny. Stan Młodego się polepszył. Wyzdrowiał (przynajmniej według mnie). A potem (za około dwa tygodnie) i tak skończyło się zapaleniem płuc. Wtedy na RTG byliśmy, zmiany spore były.

Pediatra nigdy nam nie zasugerowała żeby robić CRP 29.gif--------------------
Zwróć swą twarz ku słońcu, a cień zostanie w tyle...
Go to the top of the page PM
 
Quote Post
Carrie
post Tue, 18 Oct 2011 - 12:43
Post #5


Grupa: Użytkownicy
Postów: 4,206
Dołączył: Thu, 19 Oct 06 - 09:43
Nr użytkownika: 8,052
W infekcjach wirusowych przełom następuje po 3-ej dobie.Wtedy powinno zacząć odpuszczać.Do 3 doby ma prawo sie pogorszyć bo wtedy infekcja jest w tej inwazyjnej fazie.

Widzisz, jest jeszcze kwestia jak Twoje dziecko choruje.Bo np u nas nigdy nie kończyło sie to zapaleniem płuc.Antybiotyk podaliśmy jak infekcja (4-ta) nie mijała, katar zalewał i okazało się po miesiącu, że mamy pneumokoka i tu jest winowajca gorączek przy innych infekcjach i ogólne osłabienie.
Był taki czas,że na potrzeby CRP krew pobieraliśmy raz w miesiącu.Z palca wystarczy.


--------------------Let me take you on a trip
Around the world and back
And you won't have to move
You just sit still

Now let your mind do the walking
And let my body do the talking
Let me show you the world in my eyes

DM
Go to the top of the page PM
 
Quote Post
Mafia
post Tue, 18 Oct 2011 - 12:53
Post #6


Grupa: Użytkownicy
Postów: 6,508
Dołączył: Thu, 27 Apr 06 - 11:50
Nr użytkownika: 5,675
Mój syn tak chorował. Tylko lekarka dłużej zwlekała, bo zawsze zakładała, że początkowa faza zapalenia oskrzeli jest wirusowa i nigdy syn nie zwalczył sam choroby, kończyło się nadkażeniem bakteryjnym i dość często i zapaleniem płuc. Taki był finał absolutnie każdego kataru do momentu wprowadzenia leków przeciwalergicznych (po testach itd). Od tego czasu - prawie dwa lata nie miał tego typu choroby. Gdy zaczyna smarkać, mamy rozpiskę jakie leki i w jakich dawkach podawać od początku, jak zmieniać w zależności od przebiegu infekcji. U nas to skutkuje.


--------------------
Mafia
Go to the top of the page PM
 
Quote Post
Abotak
post Tue, 18 Oct 2011 - 12:58
Post #7


Grupa: Użytkownicy
Postów: 6,963
Dołączył: Fri, 28 Mar 03 - 11:18
Nr użytkownika: 162
CYTAT(Carrie @ Tue, 18 Oct 2011 - 10:31) *
Zapalenia oskrzeli najczęściej sa wirusowe i nie ma potrzeby podawania antybiotyku - chyba że następuje ewidentne pogorszenie albo osłuchowo jest ciężki stan.wlasciwie to chcialam napisac to co Carrie, wiec sie tylko podpisze pod powyzszym.
Przy katarze dobrze robic odrazniajace inhalacje ktore tez moga dzialac ykrztusnie.
Kaszel to jest pomocna rzecz. Jesli go nie ma przy katarze, neiwykluczone ze dlatego wlasnie zlazi na oskrzela i zostaje.
Dlatego przy braku kaszlu, warto takowy prowokowac przez wykrztusnie dzialajace inhalacje wlasnie.
Inna rzecz to ze antybiotyk na zap oskrzeli... tak z automatu znaczy?
Jesli tak, to wspolczyuje lekarza przede wszystkim bo j/w. W przypadku dzieci gros zap oskzreli ma pochodzenie wirusowe ( chyba ze ktos przy dziecku pali, w co watpie)
i sorry, ale to stara i nieudolna szkola od reki podchodzic z antybiotykiem do tego. 48.gif

Go to the top of the page PM
 
Quote Post
Aga78
post Tue, 18 Oct 2011 - 13:21
Post #8


Grupa: Użytkownicy
Postów: 1,256
Dołączył: Fri, 10 Mar 06 - 12:53
Skąd: Śląsk, kiedyś nad morzem :)
Nr użytkownika: 5,195
Przychylam się do tego co mówiły przedmówczynie. Zapalenie oskrzeli u dzieci zazwyczaj ma podłoże wirusowe.

CRP jest wykładnikiem stanu zapalnego i możę świadczyć o infekcji (ale nie rozróżnienia czy jest wirusowa, czy bakteryjna!), więc skoro dziecko ma objawy infekcji nie ma sensu oznaczać.

Dawanie antybiotyków co chwila to błędne koło.

Moja Ola (przedszkolak) od 2 lat nie była leczona antybiotykiem. Jeżeli zaczyna się u niej infekcja stosuję zestaw, który zawsze u nas się sprawdza: Elofen/Eurespal (przeciwzapalny, przeciwalergiczny), Clemastinum (przeciwalergiczny), Bioaron, Neosine (przeciwwirusowy i podnoszący odporność). Oczyszczanie nosa solą morską, kąpiele w soli boheńskiej (dostępna w aptece).

Olę zwykle leczę sama (jestem lekarzem ale nie pediatrą). Dwa lata temu jak zaczęła chodzić do przedszkola dalam jej trzy razy pod rząd antybiotyk w krotkim czasie, w koncu mądry pediatra mnie uświadomił co do tego co napisałam na poczatku, czyli, że większość infekcji u dzieci wymaga nie antybiotykoterapii ale czasu. Od tamtej pory stosuje się do jego uwag i jego zestawu icon_smile.gif I co ważne - jeżeli dziecko nie gorączkuje trzeba wychodzić z nim na dwór (chyba ze jest silny mroz to wtedy nie).

Tobie proponowałabym Synka zaszczepić na pneumokoki, udać się także do pulmonologa/alergologa - bo kłonność do spastycznej reakcji oskrzeli w czasie infekcji może mieć u niego podłoże alergiczne.

Pozdrawiam !!--------------------
Go to the top of the page PM
 
Quote Post
A_KA
post Tue, 18 Oct 2011 - 13:26
Post #9


Grupa: Użytkownicy
Postów: 6,985
Dołączył: Fri, 28 Mar 03 - 13:16
Nr użytkownika: 166
CYTAT(Carrie @ Tue, 18 Oct 2011 - 12:43) *
W infekcjach wirusowych przełom następuje po 3-ej dobie.Wtedy powinno zacząć odpuszczać.Do 3 doby ma prawo sie pogorszyć bo wtedy infekcja jest w tej inwazyjnej fazie.


Czyli zakładam, że jest infekcja. Idę, robię CRP. I jest wskazanie, że to inf. wirusowa. Idę z tym do pediatry, ta osłuchuje Młodego. Po trzech dniach idę na kontrolę - jeśli jest pogorszenie to już bez szemrania zgadzam się na antybiotyk. Dobrze rozumuję?

CYTAT(Mafia @ Tue, 18 Oct 2011 - 12:53) *
Taki był finał absolutnie każdego kataru do momentu wprowadzenia leków przeciwalergicznych


Adam ma włączone leki przeciwhistaminowe. Jest alergikiem.

CYTAT(Bogusia123456 @ Tue, 18 Oct 2011 - 12:53) *
Przy katarze dobrze robic odrazniajace inhalacje ktore tez moga dzialac ykrztusnie.
Kaszel to jest pomocna rzecz. Jesli go nie ma przy katarze, neiwykluczone ze dlatego wlasnie zlazi na oskrzela i zostaje.
Dlatego przy braku kaszlu, warto takowy prowokowac przez wykrztusnie dzialajace inhalacje wlasnie.


Dzięki. Właśnie się nad tym zastanawiałam. Bo ja czekałam z tymi inhalacjami kilka dni. Wydawało mi się, że skoro kaszlu nie ma to i inhalacje wykrztuśne nie są dobrym pomysłem.


CYTAT(Bogusia123456 @ Tue, 18 Oct 2011 - 12:58) *
Inna rzecz to ze antybiotyk na zap oskrzeli... tak z automatu znaczy?


Bogusiu... to chyba nie do końca prawda. Pierwszy antybiotyk Adam dostał od pediatry (zapalenie oskrzeli) po szpitalu z ZUM, skąd nas wypuszczono z bacterią e.Coli. Nie protestowałam, bo i antybiotyk miał jednocześnie za zadanie ukatrupić bakterię. Co też się udało.
Kolejny antybiotyk - "uparłam się", nie podałam. Młody niby wyzdrowiał. Za dwa tygodnie wróciliśmy z zapaleniem płuc.
Kolejny antybiotyk (w sierpniu) - podany dopiero po kontroli, na której było pogorszenie.
Kolejny (wrzesień) - podany "bo zmiany są wyraźne, i to znowu po lewej stronie, nie ma na co czekać".
Kolejny (teraz) - bo już zmiany prawdopodobnie na płuca weszły. JA NIE WIEM co lekarka słyszy w tych płucach/oskrzelach. Nie jestem w stanie tego zweryfikować. Teraz żałuję jednak, że nie zrobiłam CRP przed wizytą u pediatry... Nie wiem czy to by coś dało, ale może...

Nikt przy Adamie nie pali. Myślę, że jego alergia może mieć wpływ na stan zdrowia...To badanie CRP, z palca... Jak długo się czeka na wynik? Jak wygląda to badanie? (z kropli krwi jest robione?)


--------------------
Zwróć swą twarz ku słońcu, a cień zostanie w tyle...
Go to the top of the page PM
 
Quote Post
A_KA
post Tue, 18 Oct 2011 - 13:41
Post #10


Grupa: Użytkownicy
Postów: 6,985
Dołączył: Fri, 28 Mar 03 - 13:16
Nr użytkownika: 166
CYTAT(Aga78 @ Tue, 18 Oct 2011 - 13:21) *
CRP jest wykładnikiem stanu zapalnego i możę świadczyć o infekcji (ale nie rozróżnienia czy jest wirusowa, czy bakteryjna!), więc skoro dziecko ma objawy infekcji nie ma sensu oznaczać.


Niech mi ktoś wytłumaczy jak to jest z tym CRP. Ale tak dokładnie, jak krowie na rowie poproszę. Jakie wyniki co oznaczają?
Adam przy ZUM miał CRP=92 29.gif . Teraz, ostatnio (tzn. w sierpniu) CRP =0, ale lekarz widząc wyniki krwi powiedział cyt. "widać, że to infekcja wirusowa, więc żaden antybiotyk nie jest potrzebny". Nie wiem na co on tam dokładnie patrzył 43.gif


CYTAT(Aga78 @ Tue, 18 Oct 2011 - 13:21) *
udać się także do pulmonologa/alergologa - bo kłonność do spastycznej reakcji oskrzeli w czasie infekcji może mieć u niego podłoże alergiczne.


Jesteśmy już zapisani.


--------------------
Zwróć swą twarz ku słońcu, a cień zostanie w tyle...
Go to the top of the page PM
 
Quote Post
Carrie
post Tue, 18 Oct 2011 - 13:48
Post #11


Grupa: Użytkownicy
Postów: 4,206
Dołączył: Thu, 19 Oct 06 - 09:43
Nr użytkownika: 8,052
No to tak - z tego co wiem icon_smile.gif - CRP można interpretować w dwojaki sposób.Albo jako test obecności infekcji jako takiej.Wtedy daje odpowiedź "tak"/"nie".
Można też interpretować ilościowo - wtedy bodajże do wartości około 10 można przyjąć,że jest infekcja wirusowa.Natomiast powyżej - bakteryjna i przyda się antybiotyk.


--------------------Let me take you on a trip
Around the world and back
And you won't have to move
You just sit still

Now let your mind do the walking
And let my body do the talking
Let me show you the world in my eyes

DM
Go to the top of the page PM
 
Quote Post
A_KA
post Tue, 18 Oct 2011 - 13:51
Post #12


Grupa: Użytkownicy
Postów: 6,985
Dołączył: Fri, 28 Mar 03 - 13:16
Nr użytkownika: 166
CYTAT(Carrie @ Tue, 18 Oct 2011 - 13:48) *
No to tak - z tego co wiem icon_smile.gif - CRP można interpretować w dwojaki sposób.Albo jako test obecności infekcji jako takiej.Wtedy daje odpowiedź "tak"/"nie".
Można też interpretować ilościowo - wtedy bodajże do wartości około 10 można przyjąć,że jest infekcja wirusowa.Natomiast powyżej - bakteryjna i przyda się antybiotyk.


Dzięki! icon_smile.gif

A napiszesz mi jeszcze o tym badaniu z palca? Jak to wygląda? Z kropli krwi jest robione? Kiedy ma się wyniki?

Ten post edytował A_KA Tue, 18 Oct 2011 - 13:59


--------------------
Zwróć swą twarz ku słońcu, a cień zostanie w tyle...
Go to the top of the page PM
 
Quote Post
Carrie
post Tue, 18 Oct 2011 - 13:54
Post #13


Grupa: Użytkownicy
Postów: 4,206
Dołączył: Thu, 19 Oct 06 - 09:43
Nr użytkownika: 8,052
Paluszek nakłuwany jest, jak pojawia się krew - pielęgniarka przystawia kapilarę ( rurkę włoskowatą) i czeka az trochę tej krwi tam naciągnie.Koniec.

Czasem upierają się na pobieranie z żyły.Nie warto.


--------------------Let me take you on a trip
Around the world and back
And you won't have to move
You just sit still

Now let your mind do the walking
And let my body do the talking
Let me show you the world in my eyes

DM
Go to the top of the page PM
 
Quote Post
A_KA
post Tue, 18 Oct 2011 - 14:00
Post #14


Grupa: Użytkownicy
Postów: 6,985
Dołączył: Fri, 28 Mar 03 - 13:16
Nr użytkownika: 166
CYTAT(Carrie @ Tue, 18 Oct 2011 - 13:54) *
Paluszek nakłuwany jest, jak pojawia się krew - pielęgniarka przystawia kapilarę ( rurkę włoskowatą) i czeka az trochę tej krwi tam naciągnie.Koniec.

Czasem upierają się na pobieranie z żyły.Nie warto.


Znowu dzięki! icon_wink.gif

To drążąc temat 29.gif : zakładając, że idę do lekarki z infekcją i wynikami badań CRP<10. Nie dostaję antybiotyku. Po trzech dniach idę na kontrolę. Jest osłuchowo gorzej. Czyli już muszę podać antybiotyk, tak? Czy może do kontroli powinnam znowu zrobić to CRP???--------------------
Zwróć swą twarz ku słońcu, a cień zostanie w tyle...
Go to the top of the page PM
 
Quote Post
Abotak
post Tue, 18 Oct 2011 - 14:02
Post #15


Grupa: Użytkownicy
Postów: 6,963
Dołączył: Fri, 28 Mar 03 - 11:18
Nr użytkownika: 162
CYTAT(A_KA @ Tue, 18 Oct 2011 - 12:26) *
Pierwszy antybiotyk Adam dostał od pediatry (zapalenie oskrzeli) po szpitalu z ZUM, skąd nas wypuszczono z bacterią e.Coli. Nie protestowałam, bo i antybiotyk miał jednocześnie za zadanie ukatrupić bakterię. Co też się udało.
Kolejny antybiotyk - "uparłam się", nie podałam. Młody niby wyzdrowiał. Za dwa tygodnie wróciliśmy z zapaleniem płuc.
Kolejny antybiotyk (w sierpniu) - podany dopiero po kontroli, na której było pogorszenie.
Kolejny (wrzesień) - podany "bo zmiany są wyraźne, i to znowu po lewej stronie, nie ma na co czekać".
Kolejny (teraz) - bo już zmiany prawdopodobnie na płuca weszły. JA NIE WIEM co lekarka słyszy w tych płucach/oskrzelach. Nie jestem w stanie tego zweryfikować. Teraz żałuję jednak, że nie zrobiłam CRP przed wizytą u pediatry... Nie wiem czy to by coś dało, ale może...A_KA, ale popatrz sama ile tego jest. O ile zwykle infekcje, nawet co miesiac moga byc norma u dzieci, to juz powiklania typu zap oskrzeli czy pluc... nawet jako laik mysle ze watpie.
Czy to nie daje lekarzowi do myslenia? Leczycie sie u tego samego lekarza? Czy jest ktos kto ma wglad calosciowo w historie choroby Adama?
Czy ktos sie tym zainteresowal jako caloksztaltem( i dzieckiem jako caloksztaltem a nie zbiorowiskiem poszczegolnych organow)?
Jesli tak szybko kazda infekcja schodzi na oskrzela ( czy pluca) to przeciez niewykluczone ze moze byc podloze alergiczne.
Nie znam sie i nie znam historii Adama wiec nie wiem czy bylo cos w tym kierunku robione. Rozumiem ze u malych dzieci testy alergiczne nie sa miarodajne i w/g EBM wprowadza sie leczenie troche na chybil trafil oparte na objawach.

Mam wrazenie ze czas najwyzszy by ktos pomyslal o pojsciu w tym kierunku. Moze warto to zasugerowac lekarce?

Szkoda ze musicie byc sobie lekarzem i po omacku sie w temacie poruszac
Go to the top of the page PM
 
Quote Post
Abotak
post Tue, 18 Oct 2011 - 14:06
Post #16


Grupa: Użytkownicy
Postów: 6,963
Dołączył: Fri, 28 Mar 03 - 11:18
Nr użytkownika: 162
CYTAT(A_KA @ Tue, 18 Oct 2011 - 12:26) *
Adam ma włączone leki przeciwhistaminowe. Jest alergikiem.


a to przepraszam, bo ja slepa, nie doczytalam.
O alergiach nie mam bladego pojecia.
Czy te antihistaminy sa tez wziewne?
Czy cos co mozna podac przy pierwszych objawach niby infekcji do inhalacji np?

Go to the top of the page PM
 
Quote Post
Abotak
post Tue, 18 Oct 2011 - 14:11
Post #17


Grupa: Użytkownicy
Postów: 6,963
Dołączył: Fri, 28 Mar 03 - 11:18
Nr użytkownika: 162
po ang. niestety.
O nawracajacych i przewleklych zap oskrzeli i potencjalnych przyczynach ( jedna z nich to astma- u dzieci trudna do zdiagnozowania z racji problemow ze zrobieniem miarodajnej spirometrii np wiec leczenie podejmuje sie tak na wszelki wypadek- czesto tez z tych objawow dziecko wyrasta ale pozostawione bez leczenia moga spowodowac dorobienie sie astmy w doroslym wieku)
http://emedicine.medscape.com/article/1001332-overview
Go to the top of the page PM
 
Quote Post
Carrie
post Tue, 18 Oct 2011 - 14:12
Post #18


Grupa: Użytkownicy
Postów: 4,206
Dołączył: Thu, 19 Oct 06 - 09:43
Nr użytkownika: 8,052
Ja na początku infekcji nie robiłam.Zakładałam,że będzie książkowo 03.gif Lekarz zawsze przypominał mi, że jeśli nie zobaczę poprawy po 3 dobie to mam wrócić na kontrolę.Wtedy robiłam CRP i z tym szłam do lekarza albo dostawałam receptę i czekałam do popołudnia na wynik i podawałam albo nie.
Chyba, że ewidentnie dzieciak mi rozkładał się na łopatki, gorączka rozkręcała się etc...


--------------------Let me take you on a trip
Around the world and back
And you won't have to move
You just sit still

Now let your mind do the walking
And let my body do the talking
Let me show you the world in my eyes

DM
Go to the top of the page PM
 
Quote Post
A_KA
post Tue, 18 Oct 2011 - 14:18
Post #19


Grupa: Użytkownicy
Postów: 6,985
Dołączył: Fri, 28 Mar 03 - 13:16
Nr użytkownika: 166
Bogusiu... ja od początku czuję się lekarzem swojego dziecka 29.gif . Ale to nie dlatego, że moja pediatra nic nie robi. Adam jest "problematycznym" pacjentem. I przeszliśmy już przez mnóstwo poradni. Nie będę wymieniać ile, bo aż mi głupio 29.gif . Na szczęście pomału wychodzimy z tego wszystkiego. Tzn. teraz przyplątały się te częste infekcje schodzące na oskrzela/płuca. Czy lekarka nic z tym nie robi? Wysłała nas do specjalisty. Nie wiem co więcej mogłaby zrobić... W kółko nas wysyła do specjalistów...
U alergologa też jesteśmy pod opieką. I u alergologa-pediatry. Młody miał jakieś podstawowe badania, które nie wykazały nic specjalnego. Nawet nie wyszła mu alergia na białko mleka krowiego - ale ma zmiany na buzi, a po wprowadzeniu zwykłego mleka dostał zaostrzenia tych zmian - więc mamy od alergologa wskazanie, żeby pił do 2,5 r.ż. Bebilon Pepti.


Adam przyjmuje antyhistaminy w syropie.

Ja się chyba przejdę znowu do tego alerologa-pediatry. Ostatnio trochę to zaniedbałam, bo ciągle się coś z Adamem działo innego... i już o alergologu nie myślałam.--------------------
Zwróć swą twarz ku słońcu, a cień zostanie w tyle...
Go to the top of the page PM
 
Quote Post
agrafkaa
post Tue, 18 Oct 2011 - 21:08
Post #20


Grupa: Użytkownicy
Postów: 3,817
Dołączył: Sun, 15 Feb 09 - 17:10
Skąd: mazowieckie
Nr użytkownika: 25,489

GG:


CYTAT(Aga78 @ Tue, 18 Oct 2011 - 13:21) *
Przychylam się do tego co mówiły przedmówczynie. Zapalenie oskrzeli u dzieci zazwyczaj ma podłoże wirusowe.

CRP jest wykładnikiem stanu zapalnego i możę świadczyć o infekcji (ale nie rozróżnienia czy jest wirusowa, czy bakteryjna!), więc skoro dziecko ma objawy infekcji nie ma sensu oznaczać.

Dawanie antybiotyków co chwila to błędne koło.

Moja Ola (przedszkolak) od 2 lat nie była leczona antybiotykiem. Jeżeli zaczyna się u niej infekcja stosuję zestaw, który zawsze u nas się sprawdza: Elofen/Eurespal (przeciwzapalny, przeciwalergiczny), Clemastinum (przeciwalergiczny), Bioaron, Neosine (przeciwwirusowy i podnoszący odporność). Oczyszczanie nosa solą morską, kąpiele w soli boheńskiej (dostępna w aptece).

Olę zwykle leczę sama (jestem lekarzem ale nie pediatrą). Dwa lata temu jak zaczęła chodzić do przedszkola dalam jej trzy razy pod rząd antybiotyk w krotkim czasie, w koncu mądry pediatra mnie uświadomił co do tego co napisałam na poczatku, czyli, że większość infekcji u dzieci wymaga nie antybiotykoterapii ale czasu. Od tamtej pory stosuje się do jego uwag i jego zestawu icon_smile.gif I co ważne - jeżeli dziecko nie gorączkuje trzeba wychodzić z nim na dwór (chyba ze jest silny mroz to wtedy nie).

Tobie proponowałabym Synka zaszczepić na pneumokoki, udać się także do pulmonologa/alergologa - bo kłonność do spastycznej reakcji oskrzeli w czasie infekcji może mieć u niego podłoże alergiczne.

Pozdrawiam !!


U mojego alergika-astmatyka po tygodniu takiego leczenia z kataru zawsze jest ostre zapalenie oskrzeli czy płuc.Prawie zawsze bez gorączki.Mamy za sobą już drugi antybiotyk od września...

Ten post edytował Asia... Tue, 18 Oct 2011 - 21:10


--------------------Uśmiech kosztuje mniej od elektryczności,a daje więcej światła
Go to the top of the page PM
 
Quote Post
> gdy katar = zapalenie oskrzeli, a może grzybica układu oddechowego???

Start new topic Reply to this topic
4 Stron V   1 2 3 następna ostatnia 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Fri, 20 Apr 2018 - 20:32
lista postów tego wątku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl    |   Nasze banery i logo  |  Reklama u nas  |  Centrum prasowe