Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

zarodniki pleśni

Alicja Wierzbińska

-
   

Nie możemy uniknąć kontaktu z zarodnikami lub kulturami pleÅ›ni. OpadÅ‚e jesienne liÅ›cie, leżąca dÅ‚użej skoszona trawa, drewno trzymane na opaÅ‚, roÅ›liny doniczkowe zdobiÄ…ce nasze parapety – to czÄ™ste miejsca sÅ‚użące rozwojowi uczulajÄ…cych pleÅ›ni. NajwiÄ™cej unosi siÄ™ ich w powietrzu podczas wilgotnych miesiÄ™cy, którym towarzyszÄ… czÄ™ste zmiany pogody. DoskonaÅ‚ym Å›rodowiskiem do powstawania pleÅ›ni sÄ… ciepÅ‚e, wilgotne wnÄ™trza. W takich sprzyjajÄ…cych warunkach znaleźć je możemy np. pod boazeriÄ…, tapetÄ… czy pod kafelkami. Zwróćmy uwagÄ™ także na wspomniane doniczki, a także kuchenne szafki i materace łóżek, gdzie pleÅ›nie majÄ… równie sprzyjajÄ…ce warunki rozwoju. Pleśń lubi przywierać do wilgotnych powierzchni, wiÄ™c czÄ™ste przecieranie ich suchÄ… szmatkÄ… może być pomocne przy jej zwalczaniu. AlarmujÄ…cy w przypadkach uczulenia na pleÅ›nie jest katar alergiczny, Å‚zawienie oczu oraz ich pieczenie, kaszel, dusznoÅ›ci, wystÄ™puje także pokrzywka i bóle gÅ‚owy.

Jednym z groźniejszych jest uczulenie na pleśń Alternaria, które to właśnie powoduje napady duszności. Ten rodzaj grzybów pleśniowych wraz z rodzajem Cladosporium, a dalej Penicillium i Aspergillus to najważniejsze źródła alergenów pleśniowych. U większości chorych spotyka się nadwrażliwość na kilka rodzajów jednocześnie. Pleśnie mogą uczulać oprócz drogą wziewną, również poprzez drogę pokarmową, co jednak zdarza się stosunkowo rzadko. Może się to zdarzyć, gdy obecne są one w jedzeniu: w nadpsutym chlebie, warzywach czy owocach. Pamiętajmy również, że są one wykorzystywane w niektórych procesach wytwarzania żywności, np. serów, czerwonego wina. Starając się zapobiegać pojawianiu się pleśni w naszym mieszkaniu musimy je jak najczęściej wietrzyć, najlepiej robić to na przestrzał, tak, aby cale powietrze się w nim wymieniło. Utrzymujmy w nim stosunkowo niewielką wilgotność, sprawdzajmy stan ścian za meblami, a także ograniczmy ilość roślin w domu. Z sypialni uczulonego dziecka wyeliminujmy je całkowicie. Tak samo postąpmy z zasuszonymi bukietami czy liśćmi. Nawilżacze powietrza nie wchodzą w ogóle w grę, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi alergenu. Wszelkie resztki żywności nie mogą zostawać pozostawione, owoce i warzywa przechowujemy w lodówce, łącznie z ziemniakami i włoszczyzną. Po każdym użyciu suszmy ręczniki, ścierki itp., a po każdym przyjściu do domu w wilgotnym ubraniu czy butach również dokładnie je osuszmy, ponieważ to idealne miejsca do rozwoju pleśni. Każda jej plama, którą dostrzeżemy między kafelkami, za szafą czy gdziekolwiek indziej w pomieszczeniu, musi być usunięta za pomocą dostępnych preparatów przeciwgrzybicznych.


zarodniki pleśni - dodano: 2006-10-17


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.