To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Tycie=niedoczynność tarczycy?

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Stron: 1, 2
amania
Czy ktoś wie jakie są objawy niedoczynności tarczycy? Chciałabym wiedzieć czy warto żebym robiła badania. Ostatnio mało jem,a ważę coraz więcej, więc może tu leży przyczyna. Senna to jestem od urodzenia, a puls też zawsze miałam niski, więc chciałabym jeszcze jakieś objawy poznać. icon_rolleyes.gif Ania.
Potwora
Moja koleżnaka ma niedoczynność tarczycy. Zaniepokoiły ją następujące objawy: była bardzo sennna na początku a potem zasypiała wszędzie, ciągle zmęczona, nic się jej nie chciało robić, przytyła a właściwie spuchła bo wtedy zatrzymuje się woda w organizmie, miała depresyjne nastroje.

Jeżeli podejrzewasz niedoczynność tarczycy radzę iść i zrobić badania wszystkich harmonów tarczycy ( o ile wiem kasy chorych raczej ich nie refundują icon_sad.gif - lekarz i tak cie na nie wyśle więc lepiej zaoszczędzić sobie czasu ) potem jeżeli wyniki będą odbiegać od normy ( normy sa podane przy wyniku) trzeba szybciutko pędzić do lekarza.

pozdrawiam
magdalenka
Hej! Ja od półtora roku leczę niedoczynność tarczycy, dlatego radzę Ci: jak najszybciej znajdź dobrego endokrynologa. Idż do internisty, najlepiej znajomego i popros o skierowanie do endokrynologa. Naprawde warto to leczyc. U mnie dominowało zmęczenie, brak sił i dziiiwne humory.
Jest dużo lepiej. Ale wiesz - niedoczynności nie da się wyleczyć icon_sad.gif. No i o chudnięciu raczej musimy zapomnieć, a przynajmniej nie pojdzie to łatwo.

Powodzenia, napisz co rozpoznano icon_smile.gif
katiek
Badania hormonów zlecone przez endokrynologa są refundowane.Internista może dać ci skierowanie na TSH. U mnie wykryto niedoczynność przez przypadek-kardiolog skierowała mnie na TSH bo powiedziałam jej że jakaś ospała jestem i tyję. Wynik 14,4 i natychmiastowe skierowanie do endokrynologa-wizytę miałam za kilka dni choć terminy były miesięczne. W efekcie rozpoczęcia w lipcu leczenia i wzięcia ślubu w sierpniu icon_wink.gif pod koniec września zaszłam w ciążę icon_biggrin.gif (UWAGA ! ponoć dość częsty "objaw uboczny" leczenia icon_cool.gif icon_lol.gif ) a 28.06 urodziła się moja córcia. Przez całą ciążę wcinałam Letrox i biegałam co 1,5 m-ca na badania TSH.Buziaki-Kasia
magdalenka
Kasia!
Ja mialam problemy z zajsciem w ciaze... takze ten "skutek uboczny", choc pojawil sie po kilku miesiacach, bardzo mnie ucieszyl. Jaka dawke teraz przyjmujesz? I skad jestes - gdzie sie leczysz?

tez "niedoczynna" (ale tylko w tej dziedzinie! icon_lol.gif )
anonimowy
Ze mnie robiono hipochondryczkę, bo wyniki morfologii były w normie, ale senność, tycie, złe samopoczucie, rozdrażnienie itd.
Jestem już po operacji usunięcia części tarczycy (miałam guzki), ale nikt nie wpadł na pomysł zbadania TSH. Nikt tez nie skojarzył wysokiego poziomu prolaktyny z niedoczynnością.
No i trafiłam do super lekarza, od razu USG,TSH i Euthyrox. Narodziłam sie na nowo, pełnia sił, schudłam nie chce mi się ciągle spać.
Prolaktyna spadła niesamowicie !!! Dlatego często "efektem ubocznym" jest ciąża.
Polecam wizytę u lekarza. We Wrocławiu mogę dać namiar
ez
To ja pisałam ez
Guśka
CYTAT(EZ)
NarodziÅ‚am sie na nowo, peÅ‚nia siÅ‚, schudÅ‚am nie chce mi siÄ™ ciÄ…gle spać.  


A ja biorÄ™ Eutyrox 125 i nie chudnÄ™ buuuuuuu icon_sad.gif
ez
Ja biorÄ™ Euthyrox 25 do 50
TSH 2.1
Prolaktyna niestety nadal około 15
Chwalcie siÄ™ swoimi wynikami
yda
Ja się leczę od 94,mam autoimmunologiczną niedoczynność,ostatnio 6.61 TSH, dostałam Letrox,czuje się lepiej, ale boję się tycia...
kasiarybka
Nadczynność tarczycy objawia się przede wszystkim:
- chudnięciem
- nadmiernym pobudzeniem nerwowym
-zwiększoną potliwością
- drżeniem rąk
- zadyszkÄ…
- kołataniem serca
- wzmożonym pragnieniem
- błyszczącymi oczami
- ciepłą i bardzo gładką skórą
- bezsenność
- Å‚ysienie
- stany podgorÄ…czkowe
- biegunka
- wytrzeszcz oczu


Niedoczynność tarczycy objawia się przede wszystkim:
- spowolnieniem psychicznym
- osłabieniem
- przybywaniem na wadze
- obrzękami twarzy i powiek
- ciągłym marznięciem
-chrypkÄ…
- suchą, pogrubiałą i szorstką skórą
- wypadanie włosów
- kruchość pzanokci
- przerzedzenie brwi
- zaparcia
Doruśka
Kobitki a jakie to badania trzeba zrobić,tylko tsh?i jak a jest norma,żebym na serce nie zapadła przy okazji odbierania wyników
zrobiÄ™ te badania,bo mam objawy w/w i nie wiem czy to zmÄ…czenie czy choroba?
Guśka
Dorusiu
dokładny zakres normy poda Ci laboratorium w którym robisz badania, z reguły są one zapisane na kartce z Twoim wynikiem.
Na początek wystarczy zrobić samo TSH, bo jest to hormon pobudzający tarczycę. I w zależności jak bardzo "musi" ja pobudzać lub hamować, to mamy doczynienia z nadczynnością lub niedoczynnością.

Jeśli tarczyca produkuje dużo swoich hormonów, to wtedy TSH wydzielane przez przesadkę jest niskie, bo nie musi stymulować tarczycy do pracy, jeśli tarczyca natomiast produkuje mało hormonów to wówczas żeby ją do pracy pobudzić przysadka produkuje dużo TSH. To tzw. sprzężenie zwrotne.

CYTAT
PrawidÅ‚owy wynik TSH, zależnie czy okreÅ›lany metodÄ… zwykÅ‚Ä… czy ultraczuÅ‚Ä… wynosi 2-10 milijednostek na litr (mU/l) lub 0,5-5 mikrojednostek na mililitr (uU/ml).  

"Podwyższony poziom TSH sugeruje niedoczynność tarczycy.
Jeżeli takiemu wynikowi badania towarzyszą klasyczne objawy niedoczynności rozpoznanie jest pewne. W wypadkach, kiedy objawy nie są typowe, a wynik TSH jest na granicy normy lub niewiele podwyższony należy wykonać badanie T4, a jeszcze lepiej fT4. Stwierdzenie obniżonego wyniku T4 lub fT4 świadczy o utajnowej, nietypowej lub skąpoobjawowej niedoczynności tarczycy.

Obniżony pozim TSH sugeruje nadczynność tarczycy. Jeżeli takiemu wynikowi badania towarzyszÄ… klasyczne objawy nadczynnoÅ›ci rozpoznanie jest pewne. W wypadkach, kiedy objawy nie sÄ… typowe, a wynik TSH jest na granicy normy należy wykonać badanie T3 lub lepiej fT3. T3 jest lepszym wskaźnikiem nadczynnoÅ›ci tarczycy, ponieważ zdarza siÄ™, że wyniki T4 sÄ… w normie, a nadczynność istnieje. "  
Doruśka
dzięki Guśka!
ez
Dorusia we Wrocławiu moge polecić endokrynologów znam chyba wszystkich.
Doruśka
dzięki Ez,jakbym potrzebowała to na pewno się zapytam,ale może ja zmęczona jestem?
a to badanie to na czczo siÄ™ robi?
ez
Nie musisz być na czczo. Wynik masz po około 2-3 dniach a nieraz nawet popłudniu.
Guśka
A widzisz u mnie w laboratorium pomimo tego, że badania wykonuje się również przez 2 godzinki po południu, to wisi ogłoszenie, że osoby ze skierowaniem na hormony tarczycowe mają przychodzic rano i byc na czczo. Dlatego też tak powiedziałam Dorusi.
katiek
A znacie dobre usg tarczycy w Warszawie??
Dobra wiadomość-moja córcia nie ma żadnych objawów wskazujących na niedoczynność tarczycy i jeśli w styczniu będzie miała dobre wyniki to ją wypiszą z poradni.
Pozdrawiam-Kasia
Agnisma
Wyciągam ten wątek , żeby nie zaczynać kolejnego...
Jestem świeżo po TSH (nie na czczo i pobierane wieczorem) nie jest tragicznie, ale z tych wysokich icon_confused.gif
Objawy jakie u siebie zaobserwowałam:
*marznę( głównie dłonie, stopy i nos )
*szorstkość skóry( teraz już wiem dlaczego wszelkie zabiegi kosmetyczny nie niszczyły tej "gęsiej skórki" icon_confused.gif )
*PRZYBYWANIEM NA WADZE(mimo, iż jem mało)
*osłabieniem
*włosy ostatnio też coś nie teges
icon_sad.gif
Do endokrynologa wybieram siÄ™ 4 grudnia.
i.
Hm... czytajac ten wątek stwierdzam, że powinnam zrobić sobie to badanie TSH - mam wszystkie objawy niedoczynności tarczycy icon_eek.gif
Beata Białystok
CYTAT(Agnisma)
Objawy jakie u siebie zaobserwowałam:
*marznę( głównie dłonie, stopy i nos )
*szorstkość skóry( teraz już wiem dlaczego wszelkie zabiegi kosmetyczny nie niszczyÅ‚y tej "gÄ™siej skórki" icon_confused.gif  )
*PRZYBYWANIEM NA WADZE(mimo, iż jem mało)
*osłabieniem
*wÅ‚osy ostatnio też coÅ› nie teges  
icon_sad.gif

Agnieszko mam te same objawy, plus nerwowość i senność, senność, senność, a TSH mam w normie icon_eek.gif Endokrynolog kazał powtórzyć badanie za rok i wtedy zgłosić się z wynikiem...
Agnisma
CYTAT(Beata Białystok)
CYTAT(Agnisma)
Objawy jakie u siebie zaobserwowałam:
*marznę( głównie dłonie, stopy i nos )
*szorstkość skóry( teraz już wiem dlaczego wszelkie zabiegi kosmetyczny nie niszczyÅ‚y tej "gÄ™siej skórki" icon_confused.gif  )
*PRZYBYWANIEM NA WADZE(mimo, iż jem mało)
*osłabieniem
*wÅ‚osy ostatnio też coÅ› nie teges  
icon_sad.gif

Agnieszko mam te same objawy, plus nerwowość i senność, senność, senność, a TSH mam w normie icon_eek.gif Endokrynolog kazał powtórzyć badanie za rok i wtedy zgłosić się z wynikiem...

Słusznie zapomniałam o nerwowości i zmianie nastrojów icon_confused.gif
Beata, ja nie mam w normie, więc wiadomo co jest...
Dodam, że badanie oberonem wykazało też niedoczynność tarczycy
https://maluchy.pl/forum/viewtopic.php?t=50...hlight=oberonem
Agnisma
CYTAT(Agnisma)
...
*marznę( głównie dłonie, stopy i nos )
...

Nie muszę dodawać jak uroczo wyglądam w samych skarpetkach icon_confused.gif
I jakie może być upierdliwe wieczne przykrywanie się kołdrą, bo mi zimno icon_redface.gif
Jak urocze dla mojego męża jest dotykanie go do ciepłego ciałka lodowatymi paluchami, a przy zapomnieniu skarpetek wciskanie przemarzniętych stóp między jego uda icon_eek.gif
Na szczęście mój mąż jest gentelnenem w każdym calu i nie wspomina o chropowatości mojej skóry ramion i pośladków icon_mad.gif i o zdecydowanej krągłości mnie otaczajcej zewsząd (sam jest okrągły wink.gif )
Beata Białystok
Ja mam guzki na tarczycy. Na usg lekarz stwierdził, że wyglądają na zmiany zapalne, ale badanie TSH tego nie potwierdziło. Chyba wybiorę się do innego endokrynologa i zobaczę co powie.
i.
CYTAT(Agnisma)
  ...Jak urocze dla mojego męża jest dotykanie go do ciepÅ‚ego ciaÅ‚ka lodowatymi paluchami, a przy zapomnieniu skarpetek wciskanie przemarzniÄ™tych stóp miÄ™dzy jego uda  :shock: ...


Agnieszka u mnie jest identycznie icon_wink.gif
Guśka
Ilka zrób badania koniecznie.
naprawdę tarczyca to dziadostwo, ale można to to leczyć icon_wink.gif
jesli chodzi o mnie to mam doświadczenia i z nad- i z niedoczynnością icon_sad.gif
biorÄ™ tabletki i jest oki
choć skarpetkach śpię zawsze icon_smile.gif
iff
Beata, ja tez ostatanio mialam usg tarczycy robione, na ktorym wykryto guzka 12 na 9 mm, pojechalam na biopsje, ktora wykazala lagodne zmiany, dopiero na podstawie wyniku rozpoczelam leczenie, bo jak moja endokrynolog mowi teraz jest lagodnie a za pare lat moze byc zlosliwe nieleczone
lykam letrox 50, i lekarka mi powiedziala, ze nie ma prawie zadnych skutkow ubocznych, prawie, bo jednym jest mozliwosc schudniecia ale niewielkiego ok 1 kg

zrobilam sobie wyniki tsh antygeny tarczycowe oraz inne ktorych teraz nie pamietam, kilkakrotnie i zawsze bylam w granicach normy. poszlam na wyniki, bo zauwazylam u siebie kilka, prawie wszystkie objawy nadczynnosci, jednak badanie je wykluczyly i nie wiem co dalej...
Beata Białystok
CYTAT(iffona)
poszlam na wyniki, bo zauwazylam u siebie kilka, prawie wszystkie objawy nadczynnosci, jednak badanie je wykluczyly i nie wiem co dalej...

Dokładnie tak samo jak ja. I nie wiem co robić dalej. Wg endokrynologa moje guzki są za małe, żeby je leczyć.
ez
Beata małych guzków się nie leczy, podaje się tylko Euthyrox, żeby nie tworzyły się nowe
iff
małych tzn jakich ?
Beata Białystok
CYTAT(ez)
Beata małych guzków się nie leczy, podaje się tylko Euthyrox, żeby nie tworzyły się nowe

Lekarz nic mi nie dał. Kazał za rok powtórzyć badanie TSH i przyjść wtedy na kontrolę.
Beata Białystok
CYTAT(iffona)
małych tzn jakich ?

Ja mam guzki 5 mm na 2 mm.
iff
aha, czyli moj wiekszy 12 na 9
ez
Beata, przy guzkach należy dostosować dawkę Euthyrox tak aby TSH było na poziomie około 1. Inaczej nowe guzki zapewnione. Wiem, też chodziłam do lekarza, który nic nie dawał a gdy po roku pojawiły się 3 nowe zmieniłam go na innego. I na razie wszystko ok.
A ten guzek to nie jest malutki niestety, a co powiedziała biopsja. Co jest w środku, krew czy cos innego? Ten guzek unaczyniony czy nie?
Beata Białystok
Biopsji mi nie robili, ponieważ endokrynolog twierdzi, że guzki są za małe do leczenia. TSH mam 1,91. Miałam zamiar pójść do innego endokrynologa, ale nie znam żadnego dobrego, no i jak zwykle brakuje mi czasu. Ale chyba jednak muszę gdzieś jeszcze pójść.
ez
Wygląda na to, że guzki są z ukrytej niedoczynności tarczycy. A jakie są wartości FT3, FT4. Lekarz mógł nie zlecać biopsji wtedy kiedy wszystkie guzki są unaczynione. Na razie polecam albo kupić sobie jakiś preparat jodowy w aptece lub brać witaminy z jodem. Polecam Feminatal.
Beata Białystok
FT3 i FT4 nie kazano mi badać, bo TSH jest w normie icon_confused.gif Dla wielu lekarzy jeżeli jakiś wynik jest w normie, to znaczy, że wszytko jest w porządku, a objawy ich już nie interesują icon_evil.gif
ez
Moja siostra lekarka mówi, że leczy się objawy a wyniki pomagają w diagnozie. Poza tym TSH około 2 według norm w USA kwalifikuje do badań FT3 FT4 w celu wykluczenia niedoczynności lekkiej
i.
Zrobiłam TSH i okazuje się, że jest w normie - 0.724 icon_biggrin.gif

A już myslałam, że mam wytłumaczenie na te moje lodowate stópki icon_wink.gif
iff
ilka ja tez wszystko mialam w normie, ale mimo wszystko wybralam sie do endokrynologa bo mialam wiele objawow, ktore mnie niepokoily, teraz lecze tego guzka, kobita powiedziala, ze musial okolo 5 lat u mnie juz rosnac, ale jest to lagodna zmiana i mam nadzieje ze to sie nie zmieni
Agnisma
Właśnie dziś poszłam na powtórkę TSH(tym razem zdecydowałam ,że na czczo) i FT4, na razie po ostatnich wynikach TSH mam brać euthyrox150...zobaczymy icon_rolleyes.gif
Agnisma
Jakoś się nie dopytałam lekarza, biorę Cilest, to nie przeszkadza Euthyrox'owi i na wzajem icon_question.gif
Agnisma
Helpik, helpik, nikt nic o współdzialanu takich hormonów nie wie icon_sad.gif icon_question.gif
ez
Teoretycznie nie ma interakcji, ale ja musiałam odstaqwić Cilest bo pojawiły się krwawienia
Agnisma
Dzięki ez icon_biggrin.gif
iff
dziewczyny, a wyjasnijcie mi prosze co to znaczy zjesc tabletke na czczo na pol h przed posilkiem?

bo ja wstaje zjadam, ale jem moze dopiero jakies dwie h pozniej ? a moze powinnam tego bardziej pilnowac?
zjadam letrox 25
Agnisma
Ja też połykam tabletkę jak wstaję, potem czasem mija nawet dlużej nic 2h(tak jak dziś icon_confused.gif )
Pewnie należałoby tego pilnować, ale...
dorka2(mama Jakubka)
Ja w temacie guzków. Przez przypadek niedawno wymacałam sobie takowy w okolicy tarczycy, jestem po badaniu TSH 1,26 uIU/ml czyli w normie. Wczoraj byłam na usg, lekarz stwierdził że guzek jest nie taki mały i już pare lat sobie jest i że się już rozpada i nie powinno być to nic złego ale biopsje trzeba zrobić. Pisze Wam to może troche lakonicznie ale na gorąco i nie bardzo na razie jestem w temacie.
Troche jestem wystraszna, dziś ide na wizyte żeby umówić się na biopsje.

Jak to wygląda, czy robi się ją w znieczuleniu?I co ewentualnie dzieje się później, czy guzki leczy sie farmakologicznie?wycina?

będę wdzięczna za jakieś informacje,
Nu (mama.marcina)
A moze wie ktos cos na temat podostrego zapalenia tarczycy?
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.