To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Przetwory

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Dor
Ja robię taką sałatkę:
- 4kg ogórków
- 4 czerwone papryki
- 1/2 kg cebuli
- seler korzeniowy
- 2 łyżki gorczycy

zalewa:
- 3,5 szklanki cukru
- 3 szklanki octu

Ogórki, paprykę i seler pokroić w słupki, cebulę w krążki. Warzywa posypać szklanką soli, wlać 9 szklanek wody, wymieszać i odstawić na 3 godziny. Odcedzić i do słoików, posypać w słoikach gorczycą.
Cukier zagotować z octem i 6 szklankami wody. Gorącą zalewą zalać ogórki, zakręcić. Pasteryzować 3 minuty.
tissaia
To ja się tylko pochwalę, że upchnęłam własnie do słoików 20 kg. ogórków. I mało mi, chyba jutro trzasnę jeszcze z dychę... Uwielbiam ładować ogórki do słoików icon_smile.gif
golamar
Dzięki pięknie za przepisy;)
Dor - ile tego selera? chodzi o taki normalny seler- korzeń? dobrze rozumiem? ta sałatka jest w smaku ...... słodko kwaśna? czy jakaś inna? Jaki ocet dajesz? tzn. ile % ma mieć? bo to chyba też różnica?

golamar
Tigerek - czy ma znaczenie kolor papryki?
tissaia
Dor - ile sałatki wychodzi z podanych przez Ciebie proporcji? Tj. ile słoików, takich 0,5 litra powiedzmy?
Brzmi apetycznie....
Tigerek
Nie icon_smile.gif - ja robiÄ™ z czerwonej dla kontrastu icon_smile.gif
Dor
- Seler korzeniowy ja daję taki średniej wielkości korzeń
- ocet 10%

Sałatka wychodzi słodko-kwaśna w smaku.
A ile jej wychodzi nie pamiętam, w tym roku jeszcze nie robiłam. Ale z tego co sobie przypominam chyba z 15 słoików takich "pulpetowych" wyjdzie.
zilka
No dobra, przejrzałam pół tego wątku i cały inny o marynatach i nie ma nic o pomidorach! 13.gif Nie w towarzystwie, pomidory solo mnie interesuję ale nie przecier i nie w occie. Jakoś tak sobie wymyśliłam, że jakby je upiec a potem zalać olejem? To ile takie coś może stać?
Tigerek
A nie lepiej ususzyć i zalać olejem z ziołami np icon_question.gif Suszy się je bez pestek.
zilka
CYTAT(Tigerek @ Thu, 12 Aug 2010 - 00:32) *
A nie lepiej ususzyć i zalać olejem z ziołami np icon_question.gif Suszy się je bez pestek.


Na słońcu nie będę suszyć a w piekarniku to kwestia nomenklatury jest 29.gif A takie zalane to stoją normalnie długo...?

edycja: chyba znalazłam brakujący mi kawałek układanki, zalewa się to gorącym olejem (a można oliwą?) i wtedy ma stać dowolnie...
agabr
moglas zadzwonic <foch>b.
Orinoko
Help!
Czy do marmolady z morelami rabarbar sie obiera ze skorki?!!!
Tigerek
Z tego co wiem to zawsze siÄ™ obiera...
oluśia
Ja robiąc marmolady nie obierałam icon_smile.gif tylko że ja robiłam dopiero tylko rabarbarową i z rabarbarowo-wiśniową icon_smile.gif
Orinoko
W koncu obralam, bo mnie mama nastraszyla, ze rabarbar moze byc stary i takie tam.
W rezultacie zamiast 2kg rabarbaru, mialam material wyjsciowy o wadze 1kg. Moze za grubo go obralam? 04.gif
Wyszlo niezle, choc dalam troche wiecej cukru. Poczatkowo wydawala mi sie baaaardzo slodka. Po tym jak ostygla - mniej.
Jutro zamierzam skonsumowac z chlebem 06.gif to moze znowu mi sie percepcja zmieni?
Tigerek
Przecież to się taką błonkę jedynie ściąga icon_razz.gif - to "mikrogramy" odpadają, a nie połowa surowca ...
joa133
zawsze ściągam taką mała skórkę z rabarbaru....


a co z nekatrynek? moja mama robiła kiedyś dżem..da się zrobić kompot?sama nie wiem..............
Abotak
salatka ktora u nas zniknela rok temu szybciej niz powinna wiec w tym roku potrojna ilosc



Ogorki na ostro


3 kg ogorkow
3 duze cebule
2 lyzki soli
2 lyzki mielonego pieprzu ( u mnie grubo mielony)
2 lyzki slodkiej papryki
2 lyzki curry
2 lyzki gorczycy ( dalam mustarde gruboziarnista i tez bylo dobrze)
2 lyzki siekanego, swiezego kopru
1.5 szkl octu 10% ( jak dla nas to za kwasne wiec poszedl ocet jablkowy i w malej czesci z woda)
1.5 szkl cukru( to jest dzika ilosc MSZ- zastapilam 1/2 szkl fruktozy)
Ogorki ze skorka i cebule kroimy w plastry ( ja cebule w piorka). Dodajemy sol i odstawiamy na godzine az puszcza wode ktora odlewamy. Mieszamy z przyprawami i chlodna zalewa przygotowana z octu i cukru i przekladamy do sloikow. Pasteryzujemy 8-10 min.


Salatka 5skladnikowa ( tez bdb)

biala kapusta, marchew, cebula, czerwona papryka, ogorki
Po kilogramie kazdego z w/w.
3 lyzki soli
1/2 l oleju ( daje oliwe) szklanka cukru ( u mnie 1/2 szkl fruktozy), szklanka octu ( znowu jablkowy z odrobina wody bo za kwasne dla nas)
Ogorki i marchew scieramy na duzych oczkach, kapuste szatkujemy i lekko blanszujemy, cebule i papryke w piorka
Mieszamy w duzej misce i dodajemy przyprawy ( ja najpiers fruktoze)
i oliwa. Na koniec ocet. Odstawiamy na chwile i pasteryzujemy 10 min

Wczoraj produkowalam piccalili. Nie wiem czy sa tu fani. Jesli tak to sluze przepisem.

Od jutra chutney i relishe bo skladniki czekaja
Abotak
ja sciagam tylko wtedy kiedy sama schodzi, ale gdy rabarbar swiezy i mlody, to nie ma specjalnie co schodzic.
joa133
moje wczorajsze Å‚owy-dziÅ› robiÄ™ z nich cuda

Dor
Zrobiłam jeszcze takie ogórki:

Ogórki z czosnkiem:

4 kg średniej wielkości ogórków
4 główki czosnku
3 łyżki stolowe soli

1 szkl. oliwy
1/2 l octu 10%
6 lisci laurowych
3/4 kg cukru
15 ziaren ziela angielskiego
20 ziaren czarnego pieprzu
1 łyżeczka pieprzu ziolowego
1 łyżeczka slodkiej papryki
1 łyżeczka chilli

Ogórki bardzo dokladnie umyć, pokroić ze skórą w plastry ok. 0,5 cm, dodać obrany i pokrojony w cienkie plastry czosnek, łyżki soli i odstawić na noc.

Następnego dnia odlać wytworzony sok do garnka naczynia, a do ogórków z czosnkiem dodać 1 szkl. podgrzanej oliwy.

Do odlanego wcześniej soku z ogórków dodać 1/2 l octu i wszystkie przyprawy. Zalewę zagotować, lekko przestudzić i zalać nią ogórki.

Wkładać do wyparzonych słoików, zalać zalewą i pasteryzować ok. 5 min od zagotowania.

golamar
Ja jak narazie w temacie ogórki - zrobiłam zwykłe ogórki sterylizowane oraz Ogórki na ostro - przepis Bogusi, no i musze powiedzieć, że bałam się je spróbować przed włożeniem do słoików, no ale w końcu skosztowałam i stwierdzam, że trzeba je nazwać "piekło w gębie" icon_wink.gif .....
golamar
joa 133 - śliczne malinki ! Co z nich robisz?Ja leniwa jestem i maliny tylko mrożę, bo z tym najmniej roboty....
joa133
golmar też mrożę maliny -na galaretki i kisiele zimą dla łobuzów, a z większości zrobiłam galaretkę (można na bułeczkę dać)- jako sok,do herbaty, jak dziecko ma gorączkę i ból gardła przy anginach, wtedy jedzą łyżeczką, galaretkę można też dać na ciasto, zrobiłam też kompoty
golamar
Właśnie dziś było próbowanie ogórków na ostro z curry ( przepis Bogusi) i muszę powiedzieć, że są przepyszne.....
oluśia
Sezon słoikowy 2012 ogłaszam za rozpoczęty 06.gif
Kto juz zaczÄ…Å‚?
Całą sobotę siedziałam w truskawkach miałam trzy wiaderka wynik : 23 dżemy i 17 soków no i oczywiście sorbeciki truskowkowe narazie parę kubeczków za tydzień następna partia truskawek.
marghe.
Czekam aż truskawki stanieją..
zilka
CYTAT(marghe. @ Mon, 11 Jun 2012 - 13:54) *
Czekam aż truskawki stanieją..


No i będą słodkie... Ale jakie to są tanie? Bo ja nigdy nie wiem czy to JUŻ czy nie:) I to samo jeśli chodzi o morele, bo w tym roku żółte dżemy nam się jadły najlepiej.
marghe.
Zilka, mnie sie ostatnio udaje kupować naprawdę słodkie. Ale na dżem ich nie poświęcę bo kosztują 7, 7,50 za kilogram
aneea
CYTAT(marghe. @ Mon, 11 Jun 2012 - 13:54) *
Czekam aż truskawki stanieją..

W jednym warzywniaku słyszałam, że truskawy standardowo są najtańsze zaraz po 18 czerwca - pożyjemy, zobaczymy icon_wink.gif
marghe.
9 zł za kilogram truskawek ... nienie.gif
joa133
u nas też drogo -1kg truskawek 8,50zł. Ciekawe czy będą tańsze...
Agnieszka_82
CYTAT(joa133 @ Tue, 12 Jun 2012 - 16:05) *
u nas też drogo -1kg truskawek 8,50zł. Ciekawe czy będą tańsze...

U nas nie staniały. A jak kosztowały ok 6 zł/kg to połowę trzeba było wyrzucić bo nei nadawała się do jedzenia ...
Dziewczyny a co robicie z agrestu i porzeczek ?? Szukam jakiś fajnych przepisów.
justin
porzeczki czerwone i czarne mrożę.

Robię też sok do słoików, a że nie mam sokownika to robię tak. Zasypuję cukrem, następnego dnia zagotowuję, gorący sok zlewam do słoika, zakręcam, stawiam do góry dnem i gotowe.
Agrest zagotowuję, owoce wykorzystuję do pleśniaka, a sok wypijam.
Tylko trafia mnie coś, jak muszę skubać te ogonki, ależ tu tzreba mieć cierpliwości icon_smile.gif

W tym roku nastawiłam jeszcze wino z wiśni, porzeczek i agrestu icon_smile.gif
moko.
CYTAT(oluśia @ Mon, 11 Jun 2012 - 08:28) *
Sezon słoikowy 2012 ogłaszam za rozpoczęty 06.gif
Kto juz zaczÄ…Å‚?
Całą sobotę siedziałam w truskawkach miałam trzy wiaderka wynik : 23 dżemy i 17 soków no i oczywiście sorbeciki truskowkowe narazie parę kubeczków za tydzień następna partia truskawek.

Ja!
Zrobiłam dżemy malinowo-porzeczkowe i truskawkowe (ale kilka słoików, bo u mnie truskawka stoi po 11 zł!!!!)
Dziś za to mam zamiar popełnić coś z brzoskwiniami i śliwkami i moze ogórasy z curry.
Tigerek
Ja właśnie robię dżem jabłkowy na 2 sposoby, w słoiczkach są już dżemy wiśniowe, wiśniowo jabłkowe, sałatka z ogórów icon_biggrin.gif
zilka
A jak robicie maliny w syropie/cukrze? Bo przymierzam się do pierwszego razu i nie wiem czy maliny też gotować czy tylko zalewać gorącą wodą i wekować?
moko.
Maliny, poziomki, jagody, borówki zasypuje cukrem i odrobinę wody (tak maks 1/4)- wekuję - one puszczą sok.

W tym roku miałam atak na ogórki, zrobiłam z curry, chili, musztardowe, chrzanowe, konserwowe i kiszone.
Oraz dżemy malinowe, malinowo-porzeczkowe, truskawkowe, truskawkowo-porzeczkowe ( z goździkami, cynamonem, kardamonem - w róznej kombinacji) oraz sliwki w occie.

Została do zrobienia papryka, sałatka szwedzka i sałatka jarzynowa oraz grzyby (ale to później) i cukinia
zilka
CYTAT(moko. @ Fri, 17 Aug 2012 - 10:54) *
Maliny, poziomki zasypuje cukrem i odrobinÄ™ wody - wekujÄ™ - one puszczÄ… sok.


O, ta wersja bardziej mi się podoba niż zalewania wodą z cukrem, będzie bardziej esencjonalnie... A jak dużo je zasypujesz? I ile tej wody? I jak długo wekujesz? 06.gif dzięki! Acha i czy tylko białym cukrem?
moko.
CYTAT(zilka @ Fri, 17 Aug 2012 - 09:56) *
O, ta wersja bardziej mi się podoba niż zalewania wodą z cukrem, będzie bardziej esencjonalnie... A jak dużo je zasypujesz? I ile tej wody? I jak długo wekujesz? 06.gif dzięki! Acha i czy tylko białym cukrem?


Ja mieszam biały cukier + brązowy, wszystko robię na oko, ale staram się robić tak, ze warstwa owoców(1cm), warstwa cukru(maks 0,3 mm) tak proporcje 3:1 owoce-cukier. Następnie dodaje ok 1/3, 1/4 słoika wody - w zależności od tego ile owoce mają w sobie wody. Wekuję do rozpuszczenia cukru i wytrącenia soku - ok 20 minut. Po prostu stoję przy garze i obserwuję. Bywa, ze owoce nie puszczą za dużo wody (raz mi się zdarzyło przy poziomkach, to odkręcam słoik, dodaje wodę wrzącą i wekuje kolejne 5 min) Owoce muszą być pokryte sokiem - całe.

Wazna zasada: bardzo ciasno układaj wszystko w słoiku, bo podczas wekowania kurczą się.


p.s
najwięcej soku wydziela się z jagód - tutaj bywa, ze w prawie w ogóle (no może na dno, maks 0,5 cm)nie dodaje wody a sam cukier i owoce.
zilka
CYTAT(moko. @ Fri, 17 Aug 2012 - 11:04) *
Ja mieszam biały cukier + brązowy, wszystko robię na oko, ale staram się robić tak, ze warstwa owoców(1cm), warstwa cukru(maks 0,3 mm) tak proporcje 3:1 owoce-cukier. Następnie dodaje ok 1/3, 1/4 słoika wody - w zależności od tego ile owoce mają w sobie wody. Wekuję do rozpuszczenia cukru i wytrącenia soku - ok 20 minut. Po prostu stoję przy garze i obserwuję. Bywa, ze owoce nie puszczą za dużo wody (raz mi się zdarzyło przy poziomkach, to odkręcam słoik, dodaje wodę wrzącą i wekuje kolejne 5 min) Owoce muszą być pokryte sokiem - całe.

Wazna zasada: bardzo ciasno układaj wszystko w słoiku, bo podczas wekowania kurczą się.
p.s
najwięcej soku wydziela się z jagód - tutaj bywa, ze w prawie w ogóle (no może na dno, maks 0,5 cm)nie dodaje wody a sam cukier i owoce.


To jeszcze mam pytanie jak ciasno - mam je ciut rozkwasić? I wodę dolewasz ciepłą czy zimną?
kalarepa78
CYTAT(zilka @ Fri, 17 Aug 2012 - 10:29) *
A jak robicie maliny w syropie/cukrze? Bo przymierzam się do pierwszego razu i nie wiem czy maliny też gotować czy tylko zalewać gorącą wodą i wekować?


A ja po prostu zasypujÄ™ fruktozÄ… i pasteryzujÄ™.
joa133
CYTAT(Agnieszka_82 @ Mon, 23 Jul 2012 - 08:56) *
U nas nie staniały. A jak kosztowały ok 6 zł/kg to połowę trzeba było wyrzucić bo nei nadawała się do jedzenia ...
Dziewczyny a co robicie z agrestu i porzeczek ?? Szukam jakiś fajnych przepisów.



późno piszę, nie ma już porzeczek,ani agrestu...robię galaretkę i sok, agrest działa super na gorączkę... zbija ją

polecam galaretkę z malin, sok ze śliwek, dżem ze śliwek ..pychotka
aniulka527
CYTAT(Graz @ Fri, 06 Aug 2004 - 19:44) *
Skąd bierzesz słoiki?
Szał przetworowy w praktyce jest mi obcy, jednokże ochote mam od zawsze na zrobienie: dżemu z moreli, przecieru pomidorowego, sałatki z zielonych pomidorów, nalewki z malin, i oczywiście suszonych pomidorów, ale czasu nie mam. Ale mam mamę....




Słoiki zawsze się znajdą icon_wink.gif Np. po zeszłorocznych przetworach, po np. ogorkach,sosach ze sklepu.
Zawsze można przejść się do pierwszego lepszego sklepu z art.gosp.domowego i tam powinni miec icon_smile.gif






joa133
CYTAT(aniulka527 @ Fri, 25 Jan 2013 - 16:03) *
Słoiki zawsze się znajdą icon_wink.gif Np. po zeszłorocznych przetworach, po np. ogorkach,sosach ze sklepu.
Zawsze można przejść się do pierwszego lepszego sklepu z art.gosp.domowego i tam powinni miec icon_smile.gif


o tej porze w takie fajnie zimowe dni na 100% znajdziesz w Pl słoiki.. 04.gif ... miałam kłopot z kupnem w sierpniu/ wrześniu...
Ryjek
CYTAT(joa133 @ Mon, 04 Feb 2013 - 13:44) *
o tej porze w takie fajnie zimowe dni na 100% znajdziesz w Pl słoiki.. 04.gif ... miałam kłopot z kupnem w sierpniu/ wrześniu...



W Pepco widzialam sloiki i pokrywki.
joa133
Ryjku dziś widziałaś słoiki,czy we wrześniu??

teraz jest sporo słoików,ale jak jest sezon to było ciężko,ale zamówili mi i dostałam słoiki....
Inkusia
Ogórki w musztardowej zalewie robiłam w zesżłym roku, w tym już też jedna partia zrobiona icon_smile.gif
Wiśnie drylowane na placek też już w piwnicy. Poza tym jeżyny zasypane cukrem.

Co można ciekawego zrobić z borówek oprócz zasypania cukrem?

Jak długo pasteryzować buraki z papryką z przepisu z pierwszej strony?
joa133
Inkusia

z borówek robiłam dżem, smaczny, suszyłam , mroziłam na koktajle, mroziłam do pierogów i robiłam pierogi z borówkami i je mroziłam
Inkusia
Joa a jak robiłaś dżem? Poproszę o łopatologiczny przepis icon_wink.gif Beż żadnych żelfiksów itp.?
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.