To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Sałaty, sałatki i surówki

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Stron: 1, 2, 3, 4
marghe.
Proszę bardzo.
Ev
Proszę bardzo icon_biggrin.gif
To wszystkie jakie zebrałam - nie wiem, kto jest autorem - proszę o wyrozumiałość i wybaczenie icon_lol.gif

sałatka z bambusem i orzechami włoskimi
puszka kukurydzy
puszka kiełków z bambusa lub soi (bambus lepszy)
puszka ananasów
orzechy włoskie - duzo!!!
2-3 łyżki majonezu
sól, pieprz

sałatka z wędzonego kurczaka
pół wędzonego kurczaka
3 pomarańcze
duże jabłko
puszka kukurydzy
słoik selera
sól, biay pieprz
majonez
-------------------
sałatka z buraczków z rodzynkami
troche rodzynek (namoczyc)
3 buraczki ugotowane i pokrojone w mala kostke
1/2 puszki kukurydzy
10 dag sera zoltego w drobna kostke
mala cebula pokrojona drobniutko
Wszystko wymieszac i zalac sosem:
majonez wymieszac z jogurtem naturalnym plus 2 lyzki oliwy z oliwek, doprawic go sola i pieprzem oraz szczypta curry dodac sok z polowy cytryny.
---------
sałatka z makaronem
zielone tagliatelle (wstazki)
mini kukurydza
ser topiony hochland w plastrach
brokuły zblanszowane (podgotowane)
prażone migdały
sos: ząbek czosnku, 1/4 szklanki oliwy/ oleju, tymianek suszony roztarty w dłoni, sól i łyzka majonezu. Wymieszać, polac, jeść.
-----------------
ulubiona sałatka z ryżu
Gotujemy ryż (do wody mozna dodać odrobinkę szafranu - piękny kolor), kroimy w kostkę paprykę (najlepiej różne kolory) i wędlinę (najlepiej drobiową, jest delikatna), do tego kroimy również szczypiorek. Całość zalewany sosem vinegrette (ja dodaję mniej oliwy niż do zwykłego sosu, jakiego uzywa się do sałaty), wtedy sałatka nie jest tłusta. Proporcje składników są dowolne, ja robię na oko.
----------------------
Sałatka pyszna i bardzo łatwa
Weź mniej więcej tyle samo objętościowo pieczarek i jajek. Ugotuj jajka na twardo, pokrój drobno pieczarki i też ugotuj. Jajka pokrój w kostkę, dodaj pieczarki, drobno posiekaną pietruszkę zieloną, posól, popieprz i dodaj majonez. Gotowe! I pyyyyszne...
-----------------
Sałatka ziemniaczana
1,5 kg ziemniaków ugotować w mundurkach, w mocno osolonej wodzie ,ostudzić i obrać ze skórki, pokroić w duzą kostkę
5 cebul pokrojonych w kostkę przelać wrzątkiem (zeszklić) lub zeszklić na tłuszczu.
kilka ogórków kiszonych pokroić w drobną kostkę
Składniki wymieszać, dodać majonez oraz wsypać torebkę ziół prowansalskich. Jesli jest zbyt mdle, dodać jeszcze trochę soli/ziół. Całość powinna poleżeć w lodówce z godzinę, aby sie "przegryźć". Sałatka jest super sama, ale w wersji bogatszej można ją podawać z parówkami.
-------------------------------------------------------------------------------
Sałątka brukułowa z migdalami Małgosi.dz
- ugotowany w osolonej wodzie na półtwardo brokuł i podzielony na różyczki (brokuł średniej wielkości)
- ok. 1/2 opakowania sera feta - pokrojonego w niezbyt drobną kostkę
- 1 opakowanie sera camembert (np. Turek) - pokrojonego w cząstki (można go pominąć, jeśli ktoś nie lubi)
- ok. 5dag płatków migdałowych uprażonych na patelni do koloru złotego (można dać więcej)
- grzanki czosnkowe (oczywiście usmażone własnoręcznie) w ilości dowolnej
- łyżka octu balsamicznego
Wszystko wrzucamy do naczynia i delikatnie mieszamy. Chodzi o to, by w miarę mozliwości brokuł i feta pozostały w całości, a nie zamieniły się w paćkę.
Taką sałatkę (tylko w wersji bez grzanek i camemberta) i jadałam w restauracji jako dodatek do pieczonego mięsa. Ale z grzankami można z
powodzeniem jeść jako samodzielną sałatkę.
-------------------------------------------------------------------------------
SAŁATKA Z RODZYNKAMI
puszka kukurydzy
3 jajka
mała paczka rodzynek - wcześniej sparzone
4 mandarynki
Wymieszać z majonezem (ja daję 2 łyżki kieleckiego i jedną hellmannsa).
Do lodówki i zajadać
Na zlocie sałatka była z podwójnej ilości składników.
-------------------------------------------------------------------------------

SAŁATKA BROKUŁOWA Z MIGDAŁAMI
- ugotowany w osolonej wodzie na półtwardo brokuł i podzielony na różyczki (brokuł średniej wielkości)
- ok. 1/2 opakowania sera feta - pokrojonego w niezbyt drobną kostkę
- 1 opakowanie sera camembert (np. Turek) - pokrojonego w cząstki (można go pominąć, jeśli ktoś nie lubi)
- ok. 5dag płatków migdałowych uprażonych na patelni do koloru złotego (można dać więcej)
- grzanki czosnkowe (oczywiście usmażone własnoręcznie) w ilości dowolnej
- łyżka octu balsamicznego
Wszystko wrzucamy do naczynia i delikatnie mieszamy. Chodzi o to, by w miarę mozliwości brokuł i feta pozostały w całości, a nie zamieniły się w paćkę
-------------------------------------------------------------------------------

SAŁATA Z SOSEM JAJECZNYM
Ika ,mieszam utarte jajko na twardo ze śmietaną lub jogurtem dodaje troche soku z cytryny,sól pieprz,drobniutko posiekany koperek troszke cukru i polewam tym sałate .
-------------------------------------------------------------------------------

SAŁATKA LODOWA
Sałata lodowa pokrojona w drobne kawałki, pokrojona w kostkę czerwona i żółta papryka po 1/4 lub 1/2 każdego rodzaju, pokrojony w kostkę średni pomidor i mały zielony ogórek, cieniutkie płatki słodkiej cebuli (najlepiej nieostrej), rozdrobniony ser FETA kanapkowo-sałatkowy (ja uzywam tego w niebieskim kartoniku). Pokropić cebulę oliwą z oliwek i wszystko wymieszać.
Najbardziej lubię jak ser pokryje cała sałatę, pychotka Do tego świeża bagietka ...
-------------------------------------------------------------------------------

Sałata z łososiem
sałata lodowa albo inna
dwa pomidory znacznej wielkości, albo trzy mniejsze
camembert - najlepiej z zielonym pieprzem - jeden krążek
kawałek wędzonego na zimno łososia - około 10 dag
kawałek parmezanu - około 5 dag
świeża bazylia

sos vinegrette:
1/3 szklanki oliwy
sok z całej cytryny
łyżeczka musztardy francuskiej
dwa zmiażdżone ząbki czosnku
łyżeczka cukru
sól
pieprz
łyżka wody mineralnej gazowanej

sposób przygotowania
Zamiast camemberta można bowiem użyć w zasadzie każdego pleśniaka.
Tej sałaty nie robię w misce - przygotowuję ją bezpośrednio na talerzach - w końcu to ma być potrawa bardzo szybka.

Tak więc na każdy talerz [im większy, tym lepszy] rzucam kilka dużych kawałków liści sałaty, na sałatę wrzucam kilka ósemek pomidorów, na pomidorach - tak w kształcie piramidy lądują kawałki sera - też nie za małe, na samej górze znajdują poczesne miejsce kawałki łososia, też w niezbyt małych kawałkach.

Sos vinegrette przygotowuję, mieszając bardzo dokładnie wszystkie składniki w zakręconym słoiku. Sosem polewam sałatę na każdym talerzu. Składników na talerzu już nie mieszam. Jeśli wszystkie składniki były przedtem w lodówce, talerze z sałatą stawiam przed gośćmi, jeśli nie są zaś bardzo zimne, wstawiam je na kilka minut do lodówki.
-------------------------------------------------------------------------------

Sałata + pomidor + jajko na twardo + ser żólty w kosteczkę + marchewka w talarki + rzodkiewka
+ sosik :majonez, ocet winny, musztarda francuska
+ sól + pieprz
Pychotka...
-------------------------------------------------------------------------------
wariacje ze sałatą
1.salata, pomidor, jajko na twardo, orzechy wloskie, czarne oliwki + sos
2. salata, pomidor, ser kozi, oliwki czarne, (ewentualnie cebula) + sos
3. salata, ser rokpol, orzechy wloskie + sos
- sos podstawowy - oliwa, cytryna, woda, sol i przyprawy
- sos "ponadpodstawowy" - oliwa, ocet balsamiczyny, smietana, musztarda, woda, sol, przyprawy (pieprz i slodka papryka)
lub inne wariacje.
-------------------------------------------------------------------------------

sałata+pomidor+ogórek świeży+rzodkiewka +świeża czerwona papryka+zielone oliwki+ser feta +suszona bazylia+ sos (w postaci najzwyklejszego majonezu samego lub zmieszanego z jogurtem naturalnym)


-------------------------------------------------------------------------------
sałata ze sosami
sałata+pomidor+ser feta+zielone oliwki+ zielony groszek konserwowy +suszona bazylia +sos (tak jak wyżej lub vinegrette)

sos śmierdziel - ocet balsamiczny, miód, sól czosnkowa, a jeszcze lepiej przyprawa do potraw arabskich, oliwa - prawdziwy mniód do wszystkich sałatek z jabłkami, dobrze idzie z prażonym na patelni słonecznikiem i sezamem
sos curry - jogurt naturalny z odrobiną curry - genialne do selera naciowego z pomarańczą i rodzynkami albo kurczaka z ananasem i innymi fruktami
sos czosnkowy - jogurt naturalny posolony i postały przez noc z wyciśniętym czosnkiem w środku - robi się całkiem przyjemna siekiera do sałatek wszelakich, spotkania towarzyskie przez następne dwa dni niewskazane
vinegret - oliwa, musztarda, czosnek, cytryna, ukręcone na jedwabistą półpłynną masę, nawet z podartą sałatą pychota
-------------------------------------------------------------------------------

Więcej grzechów już nie pamiętam... wink.gif
Inca2
Ostatnio moj faworyt, szczegolnie z bialym renskim winkiem i garscia orzeszkow jakich kto lubi icon_smile.gif


SAŁATKA Z ŻÓŁTYCH SERÓW

*po 10 dag roznych zoltych serow
2 jaja na twardo
2 lyzki posiekanego zielonego lub lyzka suszonego majeranku
cebula
majo
troszke pieprzu ca(użytkownik usunięty)e
sol

Ser zetrzec na grubych oczkach, jaja i cebule drobno posiekac. Polaczyc z serami i majerankiem, polac majo i doprawic do smaku schlodzic.

Ja do tego zwsze daje pokrojone pomidorki na talerzyku osobnym i z chaleczka
MNIAM szczegolnie na babskich imprezach sie sprawdza icon_smile.gif
Małgoś.dz
SAŁATKA POROWA

Wygrzebałam ją kiedyś na Mniammniamie. Sałatka ma dość specyficzny smak, ale dla lubiących pora - powinna być w sam raz. Mnie smakuje. icon_wink.gif

2 pory,
1 puszka kukurydzy,
ok. 25 dkg sera żółtego,
3-4 łyżki jogurtu naturalnego,
3 łyżki majonezu,
sól, curry do smaku

Pory umyć i pokroić na cieniutkie talarki. Następnie zalać wrzątkiem i po 5 minutach odcedzić. Kukurydzę odsączyć i dodać do sałatki. Ser żółty zaś zetrzeć na grubych oczkach tarki i również dodać do sałatki. Całość wymieszać z majonezem i jogurtem. Sałatkę doprawić do smaku solą i curry. Podawać ze świeżutką bagietką.
Natalia
Sałata z łososiem (przepis zdaje się z "Elle" pochodzi)

40 dag wędzonego łososia
1 czerwona karbowana sałata
1 czerwona cebula
orzechy, pistacje lub pestki dyni (ja robiłam z pestkami dyni)
15 listków natki pietruszki

sos:
1 łyżka oliwy z oliwek
sok z 1 pomarańczy
2 łyzki śmietany 12 proc
pieprz, sól

Składniki na sos wymieszać. na talerzu ułożyć sałatę, cebulę, kawałki łososia, pietruszkę i orzechy, polać sosem.
addera
Owocowo oliwkowa.

mały słoik czarnych oliwek (drylowanych)
3 pomarańcze (świeże)
puszka ananasów
2-3 łyżki majonezu


Pomarańcze obieramy i kroimy na kawałki, ananasa odsączamy i tez kroimy. Oliwki kroimy na pół (ja kroję na 3). Wszystko razem mieszamy z majonezem i jemy.
Ma specyficzny smak dzięki oliwkom, ale jest super.



Serowo-czosnkowa.
Ser żółty (około 40 - 50 dkg)
2 ząbki czosnku
ananas z puszki
majonez

Ser tarkujemy na grubej tarce w wiórki, wyciskamy czosnek (do majonezu). Ananasa kroimy na kawałki tak około 8 kawałków z krążka. Mieszamy ananasa z serem i majonezem. wstawiamy do lodówki.
Małgoś.dz
SAŁATKA Z KURCZAKA Z RODZYNKAMI

* 1 duża pierś z kurczaka lub 2 mniejsze
* puszka kukurydzy
* ze 2 garście rodzynek
* kilka łyżek majonezu
* sól, biały pieprz do smaku

Pierś z kurczaka ugotować (można na kostce rosołowej, można na wywarze warzywnym). Miękką i ostudzoną pokroić w kostkę.
Dorzucić odsączoną kukurydzę i sparzone we wrzątku (i potem odparowane) rodzynki. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Wszystko wymieszać z majonezem.
Małgoś.dz
SAŁATKA Z CZERWONĄ FASOLIĄ I KIEŁKAMI SOJOWYMI

*czerwona fasolka konserwowa, opłukana i odsączona
*kiełki sojowe konserwowe
*kukurydza z puszki
*kilka ogórków kiszonych drobno pokrojonych i osączonych
*trochę majonezu
*sól, pieprz, bazylia

Wszystko razem mieszamy. Najlepsza gdy postoi parę godzin w lodówce.


SAŁATKA Z KASZY PĘCZAK

-ugotowana kasza pęczak
-dużo drobno pokrojonego koperku
-pokrojony w kostkę świeży ogórek
-pokrojona w kostkę ugotowana pierś z kurczaka (lub zamiennie wędlina np. szynka)
-majonez
-przyprawy do smaku
Mieszami i jemy.
Myssia
Sałatka z tuńczykiem
2 puszki tuńczyka
1 torebka ryżu
1 mały por
1 puszka kukurydzy
1-2 łyżeczka curry
majonez
Ryż ugotować, ale nie za miękko,pora drobno pokroić, wszystko pomieszać i dodać majonez (cały słoiczek czasem), posolić do smaku. Ja tą sałatkę uwielbiam!!!!
moko.
Sałatka makaronowa z kurczakiem
Składniki:
makaron kokardki, kurczak wędzony, ananas, kukurydza, ogórek kiszony, cebula, papryka czerwona.
Sos:
majonez, jogurt, oliwa, musztarda, sól, cukier, cytryna.
Wykonanie:
Makaron ugotować, cebule posiekać w kosteczkę, papryke w kosteczkę, kurczaka też, ananas w większa kostkę, ogórek w kosteczkę. Wszytko ze soba połączyć, dodać sos. Zajadać się po kilku godzinach icon_smile.gif

Sałatka z kiełków soi
Składniki:
1 puszka kukurydzy, 1 puszka czerownej fasoli, 1 puszka kiełków soi, 1 puszka ananasa, por, majonez, pieprz, sól.
Wykonanie:
Wszystkie składniki połączyć ze sobą. Ananas kroimy w kostkę a por w połówki talarków.

Sałatka z pieczarkami i kukurydzą
Składniki:
1 puszka kukurydzy, fasoli czerownej, 1 słoik pieczarek, 4 gotowane jaja, 1/2 pora, majonez, sól, pieprz.
Wykonanie:
Pieczarki kroimy w plasterki, jajka w kosteczkę, por w półtalarki, mieszamyz majonezem i przyprawami.
marghe.
Fasolowa z tunczykiem[b]

fasola (moze być z puszki .. ) - ja lubię cannellini
tunczyk w oleju (ciut osączony) - dobrej jakości.. mam sentyment do włoskich,.. u nas dostępny wyłacznie jednej konkretnej firmy
cebula czerwona
sporo pieprzu
troche soli

Cebulę pokroić w piórka. Wymieszac delikatnie z resztą skladników
Gotowe.[/b]
marghe.
z Bobu i pomidorów

Bób (mrozony ) ugotowac w osolonej wodzie
Wkroić pomidora
Sos : cebula czerwona b. drobno pokrojona, oliwa z winogron, ocet balsamiczny, sol, pieprz.
Graz
Dzis jadłam u koleżanki sałata lodowa + szalotki

Sałata lodowa
szalotki
cytryna
ocet balsamiczny
cukier do smaku
posilic i popieprzyć



Mojego autorstwa wink.gif

sałata lodowa
suszone pomidory pokrojone w paski
mozarella w kostkę
cytryna
oliwa z oliwek
ocet balsamiczny
sól pieprz
marghe.
Sałata "egzotyczna" wink.gif
Sałata + grapefruit + kiwi + pomarańcz + sos z oliwy i musztardy +ew.sok z ww wymienionych owoców + sol, pieprz itp
gagatka
Witam i proponuję surówkę z kapusty pekińskiej

30dag kapusty pekińskiej
cebula
10dag suszonych śliwek
jabłko
3 ząbki czosnku
natka pietruszki

1/4 szklanki majonezu
2 łyżki śmietany
sok z cytryny
pieprz
sól

Pokroić kapustę, śliwki w paski, jabłka(obrane) i cebulę w drobną kostkę. Posiekać natkę pietruszki.
Z pozostałych składników zrobić sos
Wszystko wymieszać i... smacznego icon_smile.gif
marghe.
To ja też icon_smile.gif
Sałatka z kapusty pekińskiej:
Pokroić:
Kapustę w cienkie paseczki
ogórki kiszone w dośc drobną kostkę
paprykę w dośc drobną kostkę

sos - majonez , sol, pieprz

Voila'
m.
lina m.
Sałatka ziemniaki i zielony ogórek


Kilka ziemniaków ugotowanych acz nie rogotowanych (żeby się ładnie kroiły) duży ogórek zielony. Pokroić w sporą kostkę. Dodać sos (śmietana + łyzka majonezu + świeży koperek ew inne zioła wedle uznania, sól, pieprz). Wymieszać. Najlepiej smakuje po kilku godzinach, gdy sos zrobi sięogórkowy i przejdą nim ziemniaki. Podawac z lodówki.[/b]
moko.
Szałota sląska- sledziowa
Składniki:

7-8 średnich kartofli
3-4 płaty solonych śledzi
3 kiszone ogórki
cebula
ok. 15 dag wędzonego boczku lub skwarki ze słoniny
pieprz do smaku, sól,ocet

Przygotowanie:

Ziemniaki ugotować w łupinach i wystudzić, pokroić w kostkę śledzie, ogórki, cebulę i obrane ziemniaki. Boczek też pokroić w kostkę, wytopić i gorący połączyć z pozostałymi składnikami. Przyprawić do smaku i wymieszać. Sałata ma być charaktrystyczna w smaku ja dodaje jeszcze octu. Sałata połaczy się ładnie, dzięki skwarkom, nie je się jej z majonezem - to zbrodnia

[/b]
okko
Moko ja bardzo lubie taka sałatkę- pierwszy raz jak zobaczyłam śledzie z boczkiem to nie napisze co sobie pomyślałam icon_redface.gif ale smakuje wyśmienicie-dzięki za przepis icon_smile.gif
moko.
tez tak pomyślałam, ale ten zestaw składników pasuje do siebie wyśmienicie icon_biggrin.gif
okko
moko- wczoraj akurat kupiłam śledzie i zastanawiałam się jak je zrobić icon_smile.gif cebule mam boczke tez a co do kartofli to ja wygodna jestem i wyciagam gotowe z puszki icon_redface.gif
marghe.
Surówka z kapusty z morelami i sosem czosnkowycm

Kapustę drobno posiekać, skropić cytryną, posolić. Naczynie z kapustą przykryć talerzem i obciązyć . NIech sobie postoi.
W tzw miedzyczasie przygotować morele: moga byc swieze, suszone* lub z puszki
*suszone zalac wrzątkiem i odstawiac na parę minut

Morele pokroić w paski.
Sos
Jogurt naturalny wymieszac ze sporą iloscią zmiażdzonego czosnku, sola i pieprzem

Wszystko połączyć i jesc:)
Myssia
Marghe dzięki fajnie brzmi i chyba chętnie spróbuję.
Pzdr.
justin
szybka sałatka
por
żółty ser
kukurydza
majonez/jogurt naturalny

Por kroimy w plastereczki, zalewamy wrzątkiem na 5 min. osaczamy. Ser ścieramy na tarce, dodajemy kukurydzę. Dodajemy łyżkę majonezu i jogurtu i już. Do smaku posolic, popieprzyć.
marghe.
inspiracja Puszyste Panie Dwie icon_smile.gif
Bób mrozony (całą paczkę)ugotowac w osolonej wodzie, obrac
2 jajka ugotowac na twardo, obrać , schłodzic i drobno pokroić
szczypiorek pokroić
sos - 1 cytryna, oliwa z pestek winogron, spooro pieprzu
Jaja wymieszac z bobem i schłodzić.
Sos wymieszac ze szpczypiorkiem

Połaczyć i zostawić ,zeby sie przegryzło.
Smacznie, prosto i wiosennie icon_smile.gif)

Doruśka
marghe,a czy moze być inny olej?
marghe.
Dor, w oryginalnym przepisie była oliwa z oliwek. Ale myslę,ze moze być kazdy olej, który lubisz:)
Doruśka
no to ja lubie z oliwek icon_smile.gif)
sdw
Wariacje z pekinskiej wink.gif

Pól pekińskiej drobno poszatkowanej
1 jabłko starte na grubych oczkach
1 cebula pokrojona w kostkę

Pokroić, wymieszać, posolic, dprawic pieprzem (bialym), cukrem, sokiem z cytryny i oliwą z oliwek. Najlepsza po przynajmniej godzinie przegryzania wink.gif

Wariacje robię nastepująco:
I
zamiast jabłek - brzoskwinie lub ananasy
zamiast oliwy - sos winegret albo inszy jakiś, ziołowy na przykład

II
zamiast jabłek - pomarańcze i/lub banany skropione cytryną (ja wole bez bananów wprzeciwieństwie do mich dzieci)
zamist oliwy - odrobina oliwy wymieszana z miodem i musztadą

III
zamiast jabłek - jabłka i orzechy
zamiast oliwy - sos balsamiczny Krugera

Ew. wariacja nr IV

pół pekinskiej
po poł papryki zółtej, czerwonej, zielonej
pomodor
szczypiorek
ogórek (albo i nie)
bazylia i inne zioła ( w wesji z oliwą)

do tego sos - oliwa + cytryna + czosnek + sól, pieprz biały, odrobina cukru

albo sos nr dwa (do wersji bez bazylii) - jogurt naturalny + czosnek + przyprawy + czosnek

icon_razz.gif
marghe.
Buraki icon_smile.gif
https://maluchy.pl/forum/viewtopic.php?t=13423
marghe.
Kalafiorowa

Inca2 pisze: suroweczke robie wedlug przepisu Paki, chyba
tre surowego kalafiora na tarce, do tego duuuzo posiekanego koperku a na to majonez (plus jogurt naturalny, zeby bardziej lajtowe bylo ) +sol
asiak
sałatka warzywna

składniki:
ogórki zielone-plasterki
pomidory-plasterki
jajko gotowane-plasterki
cebula-kostka
rzodkiew-plasterki
szczypiorek
żółty ser-starkować
sos:majonez+śmietana(lub jogurt)-wymieszać

zabieramy się do układania składników których nie należy przyprawić (każdy robi to na talerzu) oraz mieszać tylko sięgać łyżką do dna
układamy kolejno: ogórki,cebulę, pomidory,jajka,żółty ser,polewamy sosem i ozdabiamy rzodkiewką i szczypiorkiem.



sałatka ryżowa na niby

składniki:
makaron w kształcie ryżu-ugotować i ostudzić
ogórki zielone-potarkować
czosnek-potarkować
koperek-drobniutko pokrojony
sos: majonez+śmietana(lub jogurt)

wymieszać wszystkie składniki,nie dodawać soli bo ogórki puszczą sok i będzie jedna wielka breja,każdy przyprawia na talerzu.


surówka

składniki:
pomidory,ogórek zielony,ogórek małosolny,papryka,cebule,czosnek-pokroić według uznania
sos winegred słodko-kwaśny:oliwa,ocet winny lub sok z cytryny,sól,cukier,pieprz

wymieszac składniki z sosem tuż przed podaniem bo szybko puszczają sok .
kasiarybka
Sałatka rewelacja, palce lizać, mniamuśna i wogóle...icon_wink.gif

Śledzie
cebula
buraki ugotowane
fasola czerwona z puszki
jabłka kwaśne
majonez.

Wszystko w kosteczkę, doprawić i wymieszać, można dodać ogórki kiszone....pyyyyyyycha icon_smile.gif
Doruśka
sOS DO SAŁATY Z SERKA KOZIEGO:
1 opakowanie serka koziego białego(100g) do tego 1 ogórek utary na grubej tarce i 2 ząbki czosnku ,rozdrobnione. troche soli,ale mało,zeby smaku koziego nie zabić .
wymieszać,jak za gęste dodac troche smietany,jednak ogórek puszcza sok,zatem z dodawaniem śmietany należy sie wstrzymać.
polać sałatę . i jesć
skanna
Choć wiosna ma się zdecydowanie ku końcowi, natchnęło mnie dziś na moją ukochaną sałatkę wiosenną icon_smile.gif Nie pamiętam, czy już podawałam, więc jeśli się powtarzam, to przepraszam.

pęczek rzodkiewek
dwa ogórki
10 dkg szynki albo polędwicy sopockiej
4 jajka
duuuużo szczypiorku
majonez

W wersji "sałatka" - rzodkiewkę kroję w półplasterki, szynkę w słupki, ogórki i jajko w grubą kostkę. W wersji "przystawka" kroję wszystko w drobniutką kostkę i podaję na liściach sałaty.
marghe.
Sałatka pomarańczowo - cebulowa Kww

1/2 kg marchewki (cienkiej, jest bardziej soczysta)
2 pomarańcze
1 papryka pomarańczowa

sos:
5 łyzek oliwy
3 łyżki soku z cytryny
5 łyzek soku z pomarańczy
1 łyżeczka musztardy
2 ząki czosnku
sól, ostra papryka

Marchewkę zetrzeć na tarce do jarzyn, wszystkie składniki sosu dokładnie wymieszać i połączyć z marchewką,
Dodać pomarańcze pokrojone w ćwierćplasterki, papryke pokrojona w paseczki, delikatnie wymieszać.

Do tej sałatki można dodać pęczek posiekanego koperku, podobno jest wtedy jeszcze lepsza, nie wiem, nie dodawałam bo nie przepadam za koperkiem
Danale
[b]Z ryzu i tunczyka (albo gotowanego kurczaka)

torebka ugotowanego ryzu
puszka tunczyka lub piers lub inne czesci kurczaka ugotowanego
2-3 ogorki kiszone
papryka (w przepisie bylo ze marynowana ma byc, ja dalam swieza)
jablko
cebula
duzo koperku
majonez
pieprz sol

Co sie da pokroic w drobna kostke, a co nie da rozdrobnic widelcem, wymieszac wszystko, odstawic.


[b]Z kalafiora
bez proporcji,

kalafior potrzec na grubej tarce
rzodkiewki pokroic lub tez potrzec
por pokroic
ser zolty potrzec lub drobno pokroic
koperek, sol, pieprz, majonez
wymieszac i odstawic


[b]Z fasoli

puszka fasoli ( mozna ugotowac, ale mi sie zawsze rozpacka)
puszka kukurydzy
papryka
cebula
pomidor
bazylia, sol, pieprz, olej
pokroic, wymieszac i odstawic
Doruśka
Brokułowa(przepis z forum GW )


Przepis:
2 brokuły,
2 ogórki zielone (dosyć duże)
pęczek rzodkiewki,
szczypiorek 2 jajka
kukurydza
maly majonez
2-3 łyżki ostrej musztardy
sól
pieprz
Brokuły ugotować, pokroić. Ogórki takze pokroić,w kostkę , rzodkiewkę, jajka zetrzeć na tarce o grubych oczkach
szczypior pokroić, dodać kukurydzę,majonez, musztardę , sól i wymieszać.
Polecam , naprawdę pyszna! Ila świadkiem icon_smile.gif
skanna
CYTAT(Dorusia)
Brokułowa(przepis z forum GW )

Polecam , naprawdę pyszna! Ila świadkiem icon_smile.gif


Nie tylko Ila icon_twisted.gif
Aczkolwiek ja bym chyba trochę więcej musztardy tam dołożyła icon_razz.gif

Podrzucam i moją wczorajszą

kapusta pekińska (chyba z pół kilo było)
4 ogórki
puszka kukurydzy
20 dkg żółtego sera
20 dkg szynki konserwowej
majonez

Kapustę i wędlinę pokroić w paseczki, ser i ogórki w dość grubą kostkę, wymieszać wszystko z majonezem.
Potwora
Ostatnio zajadam się sałatką z bobem - spróbujcie icon_smile.gif

Sałatka z bobem i żóltym serem

Bób
ser żółty
majonez
czosnek
koperek

bób ugotować i obrac ze skórek, pokroić ser, zmiażdzyć czosnek i połączyć z majonezem, posiekac koperek, wszytsko wymieszać. Jeść.
Sylwia M.
CYTAT(Ola Fisia)
Ostatnio zajadam się sałatką z bobem - spróbujcie icon_smile.gif

Sałatka z bobem i żóltym serem

Bób
ser żółty
majonez
czosnek
koperek

bób ugotować i obrac ze skórek, pokroić ser, zmiażdzyć czosnek i połączyć z majonezem, posiekac koperek, wszytsko wymieszać. Jeść.


Nie obieram, bo zostaje go połowa icon_biggrin.gif
A' popos - czy u Was też NIE MOZNA KUPIĆ MNIEJ NIŻ 1 KG BOBU??? icon_eek.gif
Tzn. - występuje on w "niepodzielnych" woreczkach foliowych (swoją drogą, te wszystkie warzywa opakowane w ohydnie zapocone woreczki foliowe w tym upale lekko mnie oburzają). icon_eek.gif
skanna
U nas można jeszcze kupić woreczki półkilowe.

Sylwia, może połowa, ale smaczniejsza icon_razz.gif
Doruśka
u nas na targu kilogramowe są po 3,5 i nei ma półkilowych,dopiero "prywatniejsza inicjatywa działkowa;)" ma półkilowe po 2zł.
kasiarybka
CYTAT(moko.)
Sałatka makaronowa z kurczakiem
Składniki:
makaron kokardki, kurczak wędzony, ananas, kukurydza, ogórek kiszony, cebula, papryka czerwona.
Sos:
majonez, jogurt, oliwa, musztarda, sól, cukier, cytryna.
Wykonanie:
Makaron ugotować, cebule posiekać w kosteczkę, papryke w kosteczkę, kurczaka też, ananas w większa kostkę, ogórek w kosteczkę. Wszytko ze soba połączyć, dodać sos. Zajadać się po kilku godzinach icon_smile.gif


Moko sałatka jest przecudowna icon_smile.gif
Pyszna icon_smile.gif
Sos....rewelacja icon_smile.gif

Dzięki Ci za ten przepis, na dzisiejsza imprezę urodzinową jak znalazł icon_smile.gif
moko.
ciesze sie kasiu icon_biggrin.gif ze smakowła wam ta sałatka.
marghe.
surówka z buraków gotowanych i surowych ( z włoskiego netu, zmodyfikowana
lekko przeze mnie)

ugotowac 3 buraki, obrać, pokroić w kostkę
2 buraki surowe zetrzec na tarce o grubych oczkach

w słoiku wymieszać:
1 łyżeczkę cukru
2 zmiażdzone / posiekane zabki czosnku
1- 2 łyzeczki musztardy
3 cm startego swiezego imbiru
3 łyżki octu
klilka łyzek oliwy
sol
pieprz

Buraki wymieszać z sosem i jeśc.
Mozna posypac szczypiorekiem.. dla koloru.

marghe.
pyszna sałatka z brokułów i jajek - autor - Joannas

Sałatka brokułowa z fetą
Podczas porządków wygrzebałam jakiś stary przepis na taką sałatkę. Zrobiłam i polecam
1 brokuł podzielony na różyczki i ugotowany ( 2-3 minuty)
3 jajka na twardo pokrojone w dużą kostkę
1 kostka Fety pokrojona w dużą kostkę
1 cebulka drobno pokrojona
4 ogórki kiszone lub konserwowe drobno pokrojone (opcjonalnie grzybki marynowane)
2 łyżki majonezu
pieprz

Delikatnie wymieszać. Smacznego

marghe.
sałatka z marynowanych ogórków

z książki "Sałatki" opracowanej przez s. Wheelera

2 średnie ogórki pokroić na bardzo cienkie plasterki
przełożyć do sitka
zasypać 1 łyżką soli
Odstawić na 1 h

Marynata:
2 łyżki białego octu winnego
2 łyżki wody
1,5 łyżki cukru
kilka ziaren pieprzu

Marynatę podgrzewać aż cukier się rozpuści. Schłodzić

Ogórki spłukać i osuszyć

Ogórki zalać marynatą i odstawić na 2 h.
Odcedzić ogórki, doprawić solą i pieprzem
Można dodać koperek (ja dodałam szczypiorek)

Doruśka
Sałatka (pomysł) zaczerpnieta z GW forum kuchnia + moje modyfikazje. ale idea pozostała

Sałatka warstwowa z tuńczyka




4 jajka na twardo
ok. 10 dag żółtego ostrego sera
4 ogórki konserwowe(w oryginale kiszone)
puszka tuńczyka w oleju(ale w oryginale jest w sosie własnym)
majonez
i ja dodałam szczypiorek i pieprz

Składniki układać warstwami:
1.białka jaj starte na grubej tarce jarzynowej
2.starty ser żółty
3.majonez
4.rozdrobniony tuńczyk
5,szczypiorek(pół pęczka)
6.ogórki pokrojone w kostkę (można wymieszać z musztardą)
7,rozdrobnione żółtka jaj
Wstawić do lodówki na kilka godzin.
mamami
Sałatka z kapusty pekińskiej ze słonecznikiem

Połowa kapusty pekińskiej, albo cała mała icon_smile.gif
kilka suszonych pomidorów (ja miałam takie suche bez zalewy)
garśc pestek słonecznika
mieszanka fasolowa z puszki
ząbek czosnku

Kapustę pokroić dość drobno
Na patelni z niewielką ilością oliwy zrumienic pestki słonecznika, wsypać do kapusty
na tej samej patelni przysmazyć (kilka chwil) czosnek i pomidory drobno pokrojone, dodac do kapusty.
Dosypac fasole z puszki

SOS

oliwa z oliwek
zioła suszone wg uznania (ja dałam mieszankę sałatkowa z kamisu + bazylię)
sok z cytryny
łyzeczka musztardy

wszystko razem wymieszać i połaczyć z kapustą.
Zjeść.

To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.