To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Chleb

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Stron: 1, 2, 3, 4
Lisztes
Witam,

A czy ktos moze zna przepisy na chleb dla dzieci uczulonych na mleko jajka i make pszenna i zytnia?

Probowalem cos zrobic z maki kukurydzianej ale nie wyszlo.
katiek
Ludeczku jak dasz znać że będziesz danego dnia piekła chlebek to na pewno ślimaczki tego dnia trafią do ciebie (a z nowu sie rozmnożyły icon_eek.gif )
Ludek
Wczoraj piekłam i dziś też będe piekła icon_smile.gif

A jaki lubisz?
katiek
Hm... cebulowy, oliwkowy. Chyba każdy - byle bez papryki. A kiedy wy w domu jesteście we weekend (dopuszczam odpowiedź na pw lub gg icon_wink.gif )
Ludek
Wczoraj upieklam o smaku pizzy icon_biggrin.gif. Mniam, mniam.

A żebym to ja wiedziała, o której będe w domu icon_rolleyes.gif .
katiek
To daj mi znać bo już mogę zacząć rodzinę żywić tymi ślimakami wink.gif
moko.
mój pierwszy chleb pszenno-zytni za przepisem o tym z lekką modyfikacją przepis a oto on icon_biggrin.gif



Chleb wyrabiany ręcznie, pieczony w piekarniku elektrycznym.
burek
Moko, piękny! Że też Ci się chciało... icon_lol.gif
moko.
burek a chce mi się, bycie kurą domową jest fajowe, ma się tyyyle czasu że hej icon_biggrin.gif
justin
moko.
przepis wydrukowany,
będę próbować.
monga
A ja mam pytanie, czy ktoś widział gdzieś mąkę żytnią pytlową, która jest w przepisach Ludka ? icon_smile.gif Bo ja nie widziałam ani w zwykłych sklepach ani w zdrowej żywności. No i gdzie jej mam szukać w takim razie ?
moko.
poszukaj na allegro.
Ludek
CYTAT(monga)
A ja mam pytanie, czy ktoś widział gdzieś mąkę żytnią pytlową, która jest w przepisach Ludka ? icon_smile.gif Bo ja nie widziałam ani w zwykłych sklepach ani w zdrowej żywności. No i gdzie jej mam szukać w takim razie ?


Na bazarku w Ursusie icon_lol.gif.
justin
moko.
mam problem z Twoim przepisem.
o co chodzi z tym zakwasem.

w przepisie stoi:

na kubek zakwasu daj 1,5 kubka mąki żytniej razowej....itd.

skąd ja mam wziąć ten zakwas, sama go zrobić?
Jeśli tak, to jak?

no i w przepisie nie ma słowa o drożdżach, to jak ten chleb rosnie?

proszę Cię, wytłumacz mi to łopatologicznie, bo nie wiem jak się do tego chlebka zabrać.

:?1q
justin
dziewczyny, moko. się nie odzywa, czy któraś z was może mi wytłumaczyć o co chodzi z tym zakwasem?
czy zakwas powstaje poprzez wymieszanie mąk, połączenie ich z wodą i czekanie.
Czy zakas robi się jakoś zupełnie inaczej.
zależy mi na przepisie moko. z poprzedniej strony, czy któraś z was go wypróbowała?
czy mam robić dokładnie wg przepisu? Czy wyjdzie, bez drożdży?

proszÄ™ o pomoc.
anita
justin moze tu moko nie zaglada, wyslij do niej PW
moko.
juz odpowiadam:D
zakwas robiÄ™ tak:
W celu uzyskania zakwasu nalezy wymieszac 200 gram maki zytniej z 200 gramiami wody i odstawic w cieple miejsce (optymalnie 30-32 stopnie). zakwas powiniem byc gotowy po 12 godzinach w optymalnej temp, w nizszej dluzej. Ewentualnie zamiast zakwasu dodaje świeże drożdze, ok 20g.
Zakwas robi się z osobnych składników.
Sory za przeoczenie.
Aha ten chlebek ze zdjecia jest zdrobiony na droższach świeżych.
justin
moko.
dzięki za odpowiedź. icon_biggrin.gif

spróbuję zrobic na drożdżach.

czyli tak jak podaje przepis plus drożdże icon_biggrin.gif
moko.
justin i jak ?
Ja własnie piekę chleb kukurydziano-pszenno-zytni icon_biggrin.gif całkowicie na oko...
justin
no i nie wyszedł, buuuuuu icon_sad.gif
zapadł się w środku.
podejrzewam, że winna jest gorąca woda, którą posmarowałam chlebek przed włożeniem do piekarnika, albo zła temperatura (za wysoka lub za niska).Czy wkładałaś ten chleb do piekarnika nagrzanego na 250 stopni?
Dodam, że robiłam na drożdżach.
Wczesniejsze chlebki mi wychodziły, ale były to chleby z mąki krupczatki, albo pszennej. Może z ta mąką żytnią razową cos nie tego?

jeszcze kiedyś spróbuję, narazie przeszła mi ochota icon_confused.gif
moko.
hmm ja wszystkie chleby wkładam do zimnego piekarnika. Mąka zytnia jest ciężka, ale mi chlebek wychodzi. Za to wczirajszy eksperyment wyszedł, ale niestety jedna wada - górna skórka odeszła od chleba i źle się go kroi icon_evil.gif
justin
moko, może to jest przyczyna, bo ja włóżyłam do nagrzanego piekarnika, może to byl za duży szok dla tego chlebka?
luki
gdzie kupic maszyne do chleba i ewentualnie jakÄ…?
Małgoś.dz
Teraz to maszyny do chleba są właściwie ogólnodostępne. Niemal w każdym większym sklepie (hiper). Nawet w Lidlu bywają. No i ciągle pozostaje Allegro. Tam właśnie chyba większość maluchowych Forumek - kupiła.
luki
wielkie dzieki a mozesz polecic jakis konkretny model lub na co zwracac uwage?

podrawiam lukasz
Małgoś.dz
Poczytaj ten wÄ…tek.
ulcik
https://dyrdymalki.blox.pl/html zapraszam zdjęcia mojego dzisiejszego wyboru ręcznego wg .J. Olivera icon_smile.gif

u.
justin
ale pysznie wygląda, a ja jeszcze nie jadłam śniadania icon_biggrin.gif

dziewczyny zakupiłam w Carfurze gotową mieszankę do zrobienia chleba razowego, muszę dodać tylko drożdże, wodę, czy któras z Was wypróbowywała już takie cudo?
Doruśka
ja,ale mi nei smakujÄ… te gotowe, jakis polepszaczy dodajÄ… chyba.
justin
Doruśka, w składzie są jakies E faktycznie. Kupiłam to będę teraz robić, zobaczymy icon_biggrin.gif
Mika
nie wiem czy już było o tej stronie
www.chleb.info.pl
Ludek
Dzisiaj mój debiut chleba na zakwasie.
Ciekawa jestem jak mi wyjdzie:)
Kocurek
A ja mam pytanie - w sklepie widziałam ostatnio cudo o nazwie kwas chlebowy (nie czytałam etykiety). Czy nada się toto do chleba?
Meggi
CYTAT(Kocurek @ Fri, 27 Jun 2008 - 17:51) *
A ja mam pytanie - w sklepie widziałam ostatnio cudo o nazwie kwas chlebowy (nie czytałam etykiety). Czy nada się toto do chleba?



Podepnę się z pytaniem, bo koło mnie jest obecnie jarmark Katarzyński i na jednym stoisku tez mają kwas chlebowy, w butelkach jak po piwie i cały czas myślałam, ze to tak do picia jest icon_wink.gif
Zimą w tym miejscu byli z grzańcami to było dobre pijak.gif icon_mrgreen.gif
katiek
Kwas chlebowy jest do picia
Kocurek
Dobra, te chlebki wychodzą mi średnio - w smaku są fajne, tylko góra zapadnięta.
Udaje mi sie tylko chleb cebulowy z przepisu dołączonego do mojej maszyny 32.gif
Udał mi się RAZ również "chleb - przepis podstawowy", ale piwny był porażka: dziura w środku i zapadnięty.
Doopa ze mnie, a nie gospodyni.

Poza tym: przepisy od maszyny są spoko (dopasowane do sprzętu, wagowo do wielkości bochenka) ale większości nie spróbowałam, bo z zakwasem (nie robiłam) a poza tym, przepis mówi: zakwas w proszku. Nie widziałam takiego czegoś ani w Centrum, ani w Makro, ani w Auchanie, ani w Tesco. No i co? Widziałyście gdzieś takie cudo?

A najfajniejsza była wizyta we młynie (ulica, przy której stoi mój dom ma w "zaczątku" młyn, i jak dostałam maszynę, cieszyłam się, że będę kupować świeżą mąkę JAKĄTYLKOCHCĘ właśnie tam, bo mam do młyna może 150 metrów?): ale ach! mąkę mają tam tylko jedną: pszenną typu 500 03.gif

P.S. Czy chleb Amaniowy jest w smaku słodki?
Nina326
06.gif
Abotak
Kocurku zapadnieta gora to przewaznie nadmiar drozdzy.
Z przepisami trzeba niestety pokombinowac sobie. Wiele tez zalezy od maki (gdzie byla pzrechowywana w sklepie i gdzie ja przechowujesz(wilgotnosc), jej rodzaju bo maka mace nierowna, wilgotnosci powietrza, stopnia wilgotnosci w kuchni i paru innych czynnikow wiec te przepisy trzeba sobie samemu odrobine modyfikowac. Ilosc drozdzy tez. Wszelkie dodatki moga miec wplyw. Juz nie mowie o tym ze te przepisy dolaczone niekoniecznie sa dobre.

Kocurek
Masz rację, Bogusiu, powoli nabywam doświadczenia. Myślę, że naczelnym problemem (zapadnięte chlebki) było to, że ciasto było zbyt wolne - teraz czuwam nad ilością mąki, i wypieki są super icon_smile.gif Mało tego, nauczyłam się w stosownym momencie wyciągać mieszadła, i chlebek ma tylko 2 malusie dziurki icon_smile.gif

Hm, wertując przepisy chlebowe w necie zauważyłam, że gdzieniegdzie zakwasem dodawanym do ciasta był żur - robiłyście tak?
tuptuÅ›
CYTAT(Małgoś.dz @ Thu, 28 Apr 2005 - 20:59) *
CHLEB PSZENNO - ŻYTNI NA PIWIE (autor: sd_silver)
Proporcje składników odrobinę zmieniłam w stosunku do wersji pierwotnej autorki, ale chleb dalej pozostaje ten sam.
160 ml piwa (Warka się świetnie nadaje, bo nie ma zbyt dużej goryczki)
160 ml wrzÄ…cej wody
2 łyżeczki miodu
2,5 dag drożdży świeżych
3 szkl. mÄ…ki pszennej (200ml)
1/2 szkl. mąki żytniej (100ml)
1/2 szkl. mąki żytniej razowej (100ml)
2 małe łyżeczki soli
Piwo wymieszać z wodą. Odmierzyć odpowiednią ilość mąki.
Odlać ok. 50 ml płynu, dodać do niego 2 łyżeczki miodu i drożdże. Rozrobić. Dodać 4-5 łyżek mąki (z tej odmierzonej). Bardzo dokładnie wymieszać, by w miarę możliwości nie było grudek.
Wlać do foremki i pozostawić na 15 min. do wyrośnięcia.
Jak zaczyn się ruszy - dolać pozostałą część płynu. Wsypać mąkę i sól.
Piec na programie podstawowym (1).
Po sygnale można dodać ziarna (wedle uznania: słonecznik, dynia, sezam, mak).
Chlebek ma fajny, troszkÄ™ specyficzny smak (te piwko ), ale bez obaw, nikt siÄ™ nie upije.
Zresztą same wypróbujcie, bo na prawdę warto.

marghe.
Tuptusiu, masz jakieś pytania odnośnie przepisu?
---


Wrzucam przepis na schiacciatę, mozna z niej zrobić kanapki icon_smile.gif
Autor : Tessa Capponi Borawska

1 kg mÄ…ki (najlepiej tortowej lub specjalnej na pizzÄ™)

2 saszetki suchych drożdży

4 łyżeczki miałkiej soli

szczypta cukru

1/2 litra letniej wody

6 łyżek oliwy z oliwek

gruba sól do posypania

Mąkę lekko podgrzewamy i mieszamy z drożdżami, solą i cukrem. Dolewamy wodę i 5
łyżek oliwy, dokładnie mieszamy. Ciasto wyrabiamy przez 5 minut, aż będzie gładkie i
lśniące, a następnie przekładamy do miski, przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy
w ciepłe miejsce na godzinę. Po tym czasie rozwałkowujemy je na dwa placki grubości 2
cm i kładziemy na blasze posmarowanej oliwą. Wierzch ciasta naciskamy palcami, robiąc
wgłębienia, smarujemy oliwą i posypujemy grubą solą. Pieczemy 30 min w 200°C, aż
będzie złociste i chrupiące. Można je kroić na kawałki, przekrawać i wypełniać tak jak
bułeczki




z reszty ciasta GAba i jej kuzynka lepiły takie różności (mini pizze piekły się w wyższej temperaturze jakie 7 minut) .
Też pyszne









do bułeczek dosypały suszonego rozmarynu
Laluna
Dołączam przepis na chlebek do wypieku w domu:
2,5 szklanki mąki pszennej - przesiać
1 i 3/4 szklanki wody
5 dag drożdży
łyżeczka cukru
łyżeczka soli
0,5 łyżeczki pieprzu naturalnego
po jednej łyżeczce następujących ziół: kolendry, majeranku, czarnuszki, mięty, kminku, szałwi, lubczyka, tymianku i cząbru.
Mogą to być wszystkie wymienione zioła lub kilka z nich wybrane zależnie od upodobań smakowych.
Ja dodałam pieprz, miętę i cząber.
tłuszcz do formy

Zioła rozetrzeć, nie rozcierałam bo nie są w listkach. Zioła zalać 3/4 szklanki ciepłej wody.
Przygotować rozczyn z dwóch łyżek mąki, szklanki ciepłej wody, cukru i drożdży.
Postawić do wyrośnięcia. Do mąki wlać rozczyn, sól, pieprz, i namoczone zioła.
Sól i pieprz dodałam do ziół.
Ciasto dokładnie wymieszać, musi mieć gęstą konsystencję - ewentualnie dodać wody albo mąki gdy będzie za luźne. Ja musiałam dodać mąki.
Umieścić w formie i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia przynajmniej na 20 min.
Piec około 50 min. w temp. 180*C.

Całkiem proste i smaczne icon_smile.gif
Orinoko
słuchajcie, mam ochote na zakup maszyny, bo wczoraj w koncu sprobowalam domowego chlebka! szukalam na Allegro sprzedawcy maszyny niemieckiej AFK, ale (to juz ktorys raz) nic, zero. Czy te automaty nadal sa dostepne na rynku? A jesli nie AFK, to co polecacie?
katiek
Ja mam Moulinex , ten większy z 14 programami i go sobie chwalę. Wprawdzie ostatnio robię 2 rodzaje chlebów (szybki i z orzechami), za to świetnie robi mi ciasto na pizzę i wyrabia takie najzwyklejsze (i mało kaloryczne) ciasto drożdżowe które piekę potem w piekarniku.
Ciasto na makaron też świetnie wyrobił.
Orinoko
Katiek, dzieki, a czy on jest dwumieszadlowy? czemu nalezy kupowac z dwoma mieszadlami?
marghe.
SiÄ™ chwalÄ™

zrobiłyśmy z Gabą chałkę

Z biblioteki poradnika domowego ?Domowe pieczywo?

Wyszła bardzo smakowita.
Jedyne zastrzeżenie ? nieco za mało cukru. Następnym razem dodamy ciut więcej

Robiłyśmy (ja + córka, chociaż większośc prac ona wykonała) z połowy porcji ? jedna
dorodna chałka nam wyszła

Podaję składniki na dwie

Kilo mÄ…ki pszennej
1 jajko + 1 jajko do posmarowania
4 dag drożdży
2 szklanki mleka
3 łyżki cukru
Skórka otarta z cytryny (nie dodawałyśmy)
3 łyżki masła - rozpuścić
Sól
TÅ‚uszcz do wysmarowania formy

Mleko podgrzać
Drożdże rozkruszyć, wymieszać z połową ciepłego mleka, łyżką cukru i łyżką mąki.
Kiedy wyrosną, zrobić wgłębienie w mące, wlać drożdże i pozostałe mleko..
Wymieszać i pozostawić na godzinę. Dodać jajko, resztę cukru, sól, skórkę z cytryny.
Wyrobić ciasto, pod koniec wyrabiania dodać rozpuszczone masło.
Odstawić do wyrośnięcia.

Piekarnik rozgrzać do 189 stopni

Podzielić na 2 równe części.
Z każdej uformować 3 wałki i zapleść chałki.
Ułożyć na natłuszczonej formie (my dodatkowo posypałyśmy ją bułką tartą).
Zostawić by wyrosły (ten etap pominęłyśmy)
Posmarować jajkiem.
Dodatkowo córka posypała chałkę cukrem
Piec jakieś 30 ? 40 minut (to tak na moje oko, bo w przepisie czas pieczenia został
pominięty)


Za nas wyrabiał mikser icon_smile.gif
beata1104
Na mikołaja dostałam automat do chleba, w miare udało sie opanować pieczenie ale, no właśnie skórka na górze zawsze jest blada, czym ją smarować i kiedy
No i zauważyłam że ze świerzych drożdży wyrasta większy chleb
okko
Nie wiem czy to w tym wÄ…tku ale zapytam.

Upiekłąm dzisiaj pierwszy raz bułki- ciasto wyrabiałam w Thermomixie według przepisu.
Piekłam 15 minut w 100 st potem było 30-35 w 200st i bułki wyszły ciut za twarde- to znaczy smaczne i chrupiace ale przydałyby sie "miekciejsze"- czy piekłam za długo czy za krótko?
Czy takie upieczone trzeba zostawic wpiekarniku do wystygniecia czy do woreczka włozyc czy ma stygnac "luzem"- to pytanie dotyczy równiez chleba- bo planuje produkcje Thermomixową.

Moze Bogusia mi podpowie jako "stara" wyjadaczka pieczywowa
basiau
Ja nie Bogusia, ale ten czas wypieku to jak dla mnie zdecydowanie za długi jest. Tyle czasu (czyli ok. 45min.) to ja piekę chleb. Bułki tak w granicach 20 minut. No i jeszcze temperatura pieczenia - dobrze napisałaś, że najpierw piekłaś w niższej a potem w wyższej temperaturze? Jak już, to powinno się pieczywo wstawić do dobrze nagrzanego piekarnika, potem ewentualnie zmniejszyć temperaturę pieczenia
Pieczywo powinno stygnąć na ażurowych podstawkach - żeby odparowało.

Dla podniesienia walorów smakowych icon_wink.gif i żeby skórka była ładna i błyszcząca można przed włożeniem do pieca maznąć ciasto jajem albo mlekiem.
okko
Basiu dzieki ale w przepisie z Thermomixa własnie tak było- najpierw w 100 stopniach rosniecie- i wyrosły slicznie- wiec tego czasu do pieczenia nie licze- potem pieczenie- oczywiscie posmarowane były.
czyli na mojego laickiego nosa czas za długi był.
Smakowo sa pyszne wiec jutro spróbuje znowu w krótszym czasie.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.