 Brytyjski dziennik „Daily Mail” doniósł niedawno, że tamtejsi naukowcy opublikowali na łamach magazynu „American Journal of Respiratory Clinical Care Medicine niezwykle ciekawe wyniki badań dotyczących roli jabłek w zapobieganiu astmy.
Badacze ogłosili, że zjedzenie tylko dwóch jabłek tygodniowo obniża ryzyko zachorow .. czytaj dalej  Kolka! Kolka? Kolka!?
Kolka!? To słowo wzbudza niepokój we wszystkich rodzicach. Utarło się przekonanie, że kolki nie można wyleczyć, a można złagodzić tylko jej objawy. Czy jest to prawda? Specyfików pomagających przy kolce można nabyć w aptece bardzo dużo, problem jest tylko w tym, że niestety u większość dzieci nie dają .. czytaj dalej Alergia pokarmowa to często pierwsza występująca w życiu człowieka postać choroby alergicznej. Spowodowana jest kontaktem z silnymi alergenami, jakimi są białka mleka krowiego. Sposobem na uchronienie dziecka przed uczuleniem na pokarm może być długotrwałe karmienie piersią (co najmniej przez 6 miesięcy), kt .. czytaj dalej
Jak donosi "New Scientist" naukowcy ze Szwajcarskiego Instytutu Badań nad Astmą i Alergią (SIAF) w Davos opracowali "modularne cząsteczki translokujące antygen" (MAT). Dzięki nim alergen trafia prosto do komórek odpornościowych znacznie szybciej niż w przypadku obecnie stosowanych injekcji. Wystarczy też stukrotnie mniejsza ilość alerge .. czytaj dalej Niemieccy naukowcy na łamach pisma "Allergy" opublikowali wyniki badań, z których wynika, że osoby, które w dzieciństwie regularnie uczęszczały na basen z chlorowaną wodą, są bardziej narażone na wystąpienie kataru siennnego.
W badaniach wzięło udział 2606 osób w wieku 35-74 lata, o udokumentowanej historii zdrowia, które dodat .. czytaj dalej Pojawienie się AZS u dzieci przed 60 dniem życia jest czterokrotnie częstsze w grupie noworodków, których mamy piły podczas ciąży alkohol (wypijały więcej niż 4 drinki tygodniowo).
Allan Linneberg z Research Centre for Prevention and Health w Glostrup University Hospital w Dani przeprowadził wraz ze współpracownikami badania na grup .. czytaj dalej |
W wielu przypadkach alergia uwarunkowana jest genetycznie. Ryzyko wystąpienia alergii wzrasta bowiem bardzo wyraźnie, gdy w rodzinie dziecka odnotowano takie jednostki chorobowe jak:
* astma oskrzelowa,
* atopowe zapalenie skóry,
* przewlekły alergiczny nieżyt nosa,
* nawracające pokrzywki na tle alergicznym
Związek między występ .. czytaj dalej Polega na eliminowaniu z diety dziecka kolejnych grup pokarmów, aż do momentu ustąpienia objawów alergii. Eliminacja odbywa się w następujących etapach:
etapeliminowany produkt1mleko krowie2wołowina, cielęcina3gluten4ryby i skorupiaki5cytrusy i banany6orzechy, migdały7kakao, czekolada8groch, fasola9pomidory10truskawki11miód
źród .. czytaj dalej skórneoddechowepokarmowenerwoweinnepokrzywkaobturacja oskrzeliulewanianadpobudliwośćkrwinkomoczzmiany zapalnenieżyt nosawymiotywzmożone napięcie mięśnioweniedokrwistośćwypryskwydłużony lub przyspieszony oddechbiegunka opóźnienie rozwojunadżerki jamy ustnejchrypkakolki niedożywienienadżerki wokół odbytukaszelkrew w stolcu
źr .. czytaj dalej |
|
Konsultant Krajowy w dziedzinie alergologii:
prof. dr hab. n. med. Jerzy Kruszewski
Klinika Chorób Infekcyjnych i Alergologii WAM
ul. Szaserów 128
00-909 Warszawa
tel. (0-22) 810-29-09
Konsultanci wojewódzcy w dziedzinie alergologii:
woj. dolnośląskie
prof. dr hab. Józef Małolepszy
SP Szpital Kliniczny nr 5
Klinika Chorób W .. czytaj dalej Szkoła dla Chorych na Astmę przy II Katedrze Chorób wewnętrznych CMUJ
Polskie Towarzystwo Zwalczania Chorób Alergicznych Oddział w Krakowie
ul. Skawińska 8
31-066 Kraków
tel. (012) 430 51 36, 431 23 45, 430 52 66 w.314
Ośrodek Edukacji dla Chorych na Astmę przy Stowarzyszeniu Zdrowe Płuca
ul. Banacha 1a
02-097 Warszawa
tel. ( .. czytaj dalej Zachęcamy do zapoznania się z kalendarzem pylenia roślin opracowanym i aktualizowanym przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych.
zobacz KALENDARZ PYLENIA
.. czytaj dalej
|
Alergia jest nadmierną reakcją organizmu na substancje, które normalnie nie powodują w organizmie negatywnych reakcji. Substancje wywołujące te objawy to tzw. alergeny.
Reakcja alergiczna może wystąpić w każdej części organizmu. Przeważnie jednak objawy występują na narządzie który miał bezpośredni kontakt z alergenem (na ale .. czytaj dalej Alergen to substancja wywołująca objawy alergii u osoby wrażliwej. Mogą nimi być substancje naturalne i syntetyczne. Zdarza się, że alergenami staje się to co wcześniej nam nie szkodziło. Uczulać może wszystko - pyłki roślin, pokarm, światło, leki, substancje chemiczne, roztocza kurzu. .. czytaj dalej Objawy alergii są różne, w zależności od alergenu.
Gdy dziecko ma alergię na pyłki roślin występować może u niego silny wodnisty katar, napady kichania, uczucie zatkania nosa, zapalenie spojówek, a także bóle głowy i zatok.
Alergia pokarmowa może objawiać się wymiotami, biegunką, wysypką (również atopowym zapaleniem sk .. czytaj dalej |
Amerykańscy naukowcy donoszą na łamach "Journal of Allergy and Clinical Immunology" o wynikach badań potwierdzających tezę, iż dzieci, które w pierwszym roku życia przeszły kilka infekcji z gorączką, rzadziej w przyszłości stają się alergikami.
Naukowcy twierdzą wręcz, że sterylne warunki mogą przyczyniać się do wzrostu pod .. czytaj dalej W okresie jesienno – zimowym to on jest największym wrogiem alergików. Wysuszone powietrze w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, rzadziej wietrzone pomieszczenia sprzyjają zwiększającej się liczbie roztoczy żyjących w zamkniętych pomieszczeniach. W tym okresie roztocza mają ułatwione zadanie w dostaniu się do naszego układu od .. czytaj dalej Uczulenie na pyłki to najbardziej rozpowszechniony rodzaj alergii. Dokuczliwe i nieustanne pociąganie nosem to jej znak rozpoznawczy. Łzy w oczach, które temu towarzyszą to również nie oznaka radości z nadejścia upragnionej wiosny.
W tym właśnie okresie alergia na pyłki osiąga swoje apogeum, a katar sienny staje się codziennością .. czytaj dalej |
|
|