To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Badanie piersi - moja historia, str3

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Stron: 1, 2, 3
cydorka
Ciekawa jestem jak to jest u Was, czy regularnie wykonujecie badanie piersi, czy wykonujecie rok w rok badanie USG lub później mammografie.
to moja pierwsza w zyciu ankieta wiec nie wiem czy sie uda

Jeżeli nie wyczerpałam wszystkich opcji prosze o podpowiedz.

cyd
mama_do_kwadratu
Raz w miesiącu samobadanie i USG pierwszy raz robiłam w zeszłym roku.
W tym roku znów się wybieram.
A jakie sÄ… zalecienia- po 30 raz w roku USG?
cydorka
sama zaczne, ze wstydem przyznam, ze samobadanie to jak mi siÄ™ przypomni, jednak USG robie regularnie
przy mojej wielkosci biuscie samobadanie ( jak twierzdi mój gin) nie jest proste, tzn nie jest prosto coś wyczuć, zwłaszcza drobne zmiany
cyd
mój gin twierzdi, ze mimo opinni ze miedzy 25;35 rokiem zycia nie trzeba tak czesto wykonywac usg, on zaleca swoim pacjentkom regularne coroczne badania juz po 25;26 roku zycia


w wielu krajach na zachodzie usg piersi wykonuje sie rutynowo np
w ramach badan studenckich
Mama Mojzesza
CYTAT(Cydorka)
sama zaczne, ze wstydem przyznam, ze samobadanie to jak mi siÄ™ przypomni, jednak USG robie regularnie
przy mojej wielkosci biuscie samobadanie ( jak twierzdi mój gin) nie jest proste, tzn nie jest prosto coś wyczuć, zwłaszcza drobne zmiany
cyd
mój gin twierzdi, ze mimo opinni ze miedzy 25;35 rokiem zycia nie trzeba tak czesto wykonywac usg, on zaleca swoim pacjentkom regularne coroczne badania juz po 25;26 roku zycia


w wielu krajach na zachodzie usg piersi wykonuje sie rutynowo np  
w ramach badan studenckich


moj ginekolog zasugerowal mi badanie piersi i odmowilam icon_confused.gif
samobadania nie robie bo nie umiem icon_rolleyes.gif
Maciejka
Nigdy nie pamiętam, że trzeba zrobić samobadanie. Czasem od wielkiego dzwonu mi się zdarza. USG nigdy nie robiłam.
marghe.
nie umiem sie sama zbadać
za kadzym razem gdy to robiłam to cos sobie znajdowałam
na usg nic nie wyszło
a usg robiÄ™ juz od kilku lat
raz w roku (własnie sie spóźniam..)

swego czasu miałam lekarkę - ginekologa która badała przy kazdej wizycie, niestety zmieniłam, obecni robią to od czasu do czasu.
Spotkałam sie jednak z tym,ze zbadała mnie lekarka -internista. Brawo da tej pani.
Litka
nia badam się, zapominam icon_redface.gif na usg jeszcze nigdy nie byłam
Potwora
Ja nie umiem sama się badać, tzn. robię to jak mi się przypomni ale ja same guzki tam czuję icon_rolleyes.gif co do USG to mój gin twierdzi, że po 30 jeżeli nic się nie dzieje. Lekarz mnie badał 2 lata temu, chyba muszę się upomnieć icon_exclaim.gif
Rafaelka
O samobadaniu zapominam, za to bada mnie ginekolog przy każdej wizycie. Od dwóch lat jesienią robię USG.
KM
Bada mnie ginekolog, usg nigdy nie miałam. Sama zbadać się po prostu nie mogę. Wiem, że to może dziwne ale nie mogę i już icon_rolleyes.gif
Doruśka
Badam,usg od 25 roku życia, ale nie co roku. badami ginekolog i onkolog,
ale ja mam problemy ,
użytkownik usunięty
CYTAT(KM)
Sama zbadać się po prostu nie mogę. Wiem, że to może dziwne ale nie mogę i już icon_rolleyes.gif

KM, nie dziwne. Jest nas więcej icon_confused.gif

USG jeszcze nie robiłam, wstyd się przyznać, ja chyba za bardzo lekceważę zdrowie. Mam zamiar zarejestrować się do gina Ani Mojżeszkowej i... badania nie odmówię. No chyba, że mi nie zaproponuje, bo sama się nie zapytam icon_confused.gif
addera
Sama nie umiem, bo zawsze cos wyczuję icon_confused.gif Lekarz mówi, ze to ze względu na mastopatię icon_sad.gif
USG robię regularnie raz w roku. Jeżeli mam jakiekolwiek wątpliwości to lekarz robi mi częściej.
grzałka
dla mnie nie ma opcji- mąż mnie bada, a usg miałam raz, kiedy była zmiana
ewank
Jeszcze nigdy tego nie robiłam, choć myślałam o USG i myślę w końcu zrobić.
A do ginekologa chodzę często i u wielu już byłam, ale żaden nigdy mi piersi nie badał i nawet nie sugerował, choć podobno powinni to robić co wizyta. Fajnie, nie?
Ewank
grzałka
mój mi opowiadał, że ile razy proponował tyle razy pacjentka odmawiała patrząc na niego, jak na zboczeńca
addera
Mój ginekolog oprócz badania USG co roku przy każdej wizycie zadaje pytanie czy nie zauważyłam zmian w piersiach.
Mama Mojzesza
CYTAT(grzalka)
mój mi opowiadał, że ile razy proponował tyle razy pacjentka odmawiała patrząc na niego, jak na zboczeńca


Grzalka, ja naprawde nie jestem pruderyjna, i nie mam nic przeciwko temu, ze kolega mojego meza zaglada mi miedzy nogi, ale na punkcie piersi mam jakies zahamowania zwiazane chyba z kompleksami icon_rolleyes.gif
śmieszek
Jejku, wyniki są szokujące - prawie połowa z nas wogóle nie kontroluje tego co się dzieje w naszych piersiach....
mama_do_kwadratu
Takie oczy robiÄ™, no takie po prostu icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif
Polecam TĘ stronę.
marghe.
CYTAT(grzalka)
mój mi opowiadał, że ile razy proponował tyle razy pacjentka odmawiała patrząc na niego, jak na zboczeńca


Ci do których chodziłam, nie pytali , tylko kazali pokazywac piersi icon_smile.gif
nie było wyjscia icon_biggrin.gif
Saskia
moja ginekolog bada mi piersi podczas każdej wizyty
Pecia
nie umiem sie sama badac albo nic nie czuje albo wydaje mi sie ze pelno jakis "grudek"
niestety mam piersi o takiej strukurze ze nawet lekarka do ktorej poszlam sie zbadac i na USG, przy badaniu nic nie wyczula a za moment USG pokazalo torbiel podbrodawkowa, praktycznie nie do wykrycia przy badaniu

na szczescie jestem juz po zabiegu, badanie pokazalo ze to tylko torbiel ale dziekuje Boku ze w koncu poszlam na to USG ( w maju 2005, pierwszy raz ) bo tak roslo by to i roslo


dziewczyny, ktore jeszcze nie byly na USG
idzcie, prosze WAS

ja szlam 2 lata, 2 lata mialam skierowanie az w koncu opieorzona przez ,mame poszlam i jednak cos bylo
moze jakbym poszla 2 lata wczesniej nie potrezba bylaby operacja???



Idzcie, zrobcie do dla Was samych


ja w maju ide znowu, obiecalam to sobie

cytologie robie raz na rok dwa
moko.
A ja jeszcze nie miałam badania USG piersi, zawsze bada "ręcznie" ginekolog- raz do roku.
Ila
Tez nie bylam nigdy na USG icon_redface.gif Ginekolog sporadycznie badal. Chyba musze sie wybrac jak skoncze karmic. Dzieki za ten watek.
Silije
Badam się sama jak mi się przypomni, ale ponieważ jestem sama skóra i kości ( w biuście też) to nie sądzę, bym mogła przegapić coś obcego pod tą samą skórą. A ginekologowi powiedziałam że po 3,5 latach karmienia piersią dzieci nie jestem w grupie ryzyka, wręcz przeciwnie icon_razz.gif Zgodził się ze mną, że to najlepsza profilaktyka. Z trudem przychodzi mi pokazywanie samej skóry i kości jakimkolwiek osobom ludzkim icon_redface.gif Do 30 mam jeszcze trochę więc USG nie miałam.
Potwora
Czy mógłby ktoś mi powiedzieć czy do USG piersi trzeba się jakość przygotować? W którym dniu cyklu trzeba byc?
Właśnie postanowiłam o siebie zadbać icon_exclaim.gif icon_exclaim.gif icon_exclaim.gif
Cleo
icon_redface.gif icon_redface.gif a ja nic, nigdy.... raz chcialam usg, to mi powiedziano, żem za młoda (27 miałam) i 'jeszcze nie muszę'....
Potwora
CYTAT(Cleo)
icon_redface.gif  :oops: a ja nic, nigdy.... raz chcialam usg, to mi powiedziano, żem za mÅ‚oda (27 miaÅ‚am) i 'jeszcze nie muszÄ™'....


Cleo ja też nigdy icon_redface.gif ale czas się wziąć za siebie, na pewno warto zrobić takie badanie ( no mi trzydziesta wiosnaidzie icon_twisted.gif )
Cleo
no dobra,mi 28 niedawno stuknęła...ale w dalsyzm ciagu slysze, ze jak 'bedize miala Pani 30 kilka prosze sie zglosic'...
ile to w ogóle kosztuje??[/i]
Potwora
CYTAT(Cleo)
no dobra,mi 28 niedawno stuknęła...ale w dalsyzm ciagu slysze, ze jak 'bedize miala Pani 30 kilka prosze sie zglosic'...
ile to w ogóle kosztuje??[/i]


we Wrocku ok 50 zł. Zrobię sobie prezent na urodziny icon_wink.gif
mama4
CYTAT(Ola Fisia)
Czy mógłby ktoś mi powiedzieć czy do USG piersi trzeba się jakość przygotować? W którym dniu cyklu trzeba byc?
WÅ‚aÅ›nie postanowiÅ‚am o siebie zadbać icon_exclaim.gif  :!:  :!:


Przygotowac to raczej nie. Lekarka do ktorej chodze na kontrole zaleca robienie badan do 13 dnia cyklu. Tak wiec i USG i mammografie, jak i badanie przez lekarza zawsze mam robione do tego dnia.
gemma
Ja tez nie robię samobadania... icon_redface.gif Po pierwsze, strasznie mnie to drażni (nie wiem czemu, ale tak jest), po drugie, i tak zapominam. icon_rolleyes.gif
USG miałam raz w życiu, jakieś 8 lat temu.
Może faktycznie pora zrobić kolejne - dzięki w takim razie za przypomnienie. icon_smile.gif
beattta
CYTAT(gemma)
Ja tez nie robiÄ™ samobadania... icon_redface.gif  Po pierwsze, strasznie mnie to drażni (nie wiem czemu, ale tak jest)


niestety, ale muszę się podpisać icon_redface.gif

raz miałam badane piersi przy okazji wizyty u ginekologa, na usg jeszcze nie byłam (chociaż wybieram się od pół roku )
malu
CYTAT(Ola Fisia)
do USG piersi trzeba się jakość przygotować? W którym dniu cyklu trzeba byc?


lekarz mi kilkakrotnie mowil, ze nalezy badanie wykonac jak tylko skoncze miesiaczkowac ,bo wtedy piers jest miekka i nie wyczuwa sie zgrubien i wtedy badanie nie jest bolesne( w moim przypadku).
mallgola
usg piersi robiłam raz jak skończyłam trzydziechę (rok temu ),nie badam się sama bo zawsze coś icon_rolleyes.gif wyczuwałam ,a ginekolog bada mi piersi co pół roku mniej więcej
katiek
Ja sobie piersi nie badam-po prostu po lekach nie jestem w stanie przez większość cyklu się do nich dotknąć icon_sad.gif bo boli icon_evil.gif .
Za to usg robiÄ™ od 2 lat co rok.
Piersi mi zbadali na Karowej, jak leżałam na endokrynologii.
anecik2003
a ja obmacywałam piersi dosyć często, tak raz- dwa razy w tygodniu, u gina przy każdej wizycie. Bez żadnej przyczyny i strachu, bo karmiłam syna dwa lata, w rodzinie żadna kobieta nie chorowała, luzik. Nagle, z nienacka wyczułam coś wielkości orzecha laskowego. Usg, biopsja, kilku specjalistów, sporo płaczu, bo stwierdzony nowotwór. Teraz jestem 5 miesięcy po operacji, badanie tego wyciętego guza (przy wycięciu 4x cm icon_eek.gif ) wykazało że był to niezłośliwy nowotwór, ale pozostał ogromny strach.
Badajcie się dziewczyny, ja przy samobadaniu też wyczuwam różne takie grudki i zawsze twierdziłam, że to trochę bez sensu jest, ale tego guza jak znalazłam to od razu wiedziałam że to jakiś obcy we mnie mieszka.
Dzisiaj po kÄ…pieli pomacajcie siÄ™ trochÄ™, obiecujecie?
dzidecka
Badam się sama. Przynajmniej raz w miesiącu. USG raz na pół roku icon_rolleyes.gif
cydorka
podciągam, bo jestem ciekawa jak to się przez ten czas zmieniało u Was, czy od czasu mojego postu- ankiety choć jedna z Was, która nigdy nie miała usg wybrała się na nie?
cyd
Potwora
Ja jestem po pierwszym USG icon_wink.gif
Następne za dwa lata.

Faktycznie USG piersi robi się do 10 dnia cyklu. Pasmietajcie o tym bo z rozmów z koleżankami widzę, że nie zawsze lekarze informują icon_confused.gif
mama_do_kwadratu
Idę dugi raz. Dwa lata temu było ok, mam nadzieję, że teraz także. Choć palpacyjnie niby super, ale zawsze jakiś tam niepokój się czai...
cydorka
moja historia jak wiecie powolutku ma juz swoje zakończenie, w środe miałam operacje, potem wyniki i mam nadzieje, ze koniec
ale po swoich przeżyciach postanowiłam do Was zaapelować

Dziewczyny:
badajcie sobie piersi, same co miesiąc ( hasła nie lubie, nie umiem już do mnie nie przemawiają), mozna poprosić ginekologa, lekarza pierwszego kontaktu, niech nauczy, a potem raz na jakis czas sam skontroluje

róbcie raz w roku USG a powyżej 35 roku życia mammografie, zmiany, ktore da sie wyczuć palpacyjnie sa naprawdę bardzo duze, małe zmiany- tylko diagnostyka obrazowa
nie mówcie mnie to nie dotyczy- dotyczy kazdej z Was
nie mowice jestem za młoda- u onkologa spotykałam 18-20 letnie dziewczyny, granica wieku znacznie sie obnizyła


moja historia- badam sie regularnie co roku, raz tylko zrobiłam wyjatek, tak jakoś przeszło i mialam przerwe w badaniach 2 lata- znalezli co znalezli i przez to, ze pzrzepuscilam to jedno badanie nie wiadomo bylo kiedy to powstało tzn jak szybko rosnie
wykryli mi to tylko dlatego, ze robie sobie usg, gdybym nie robiła pewnie bym to jeszcze długo hodowała


w wywiadzie nie mam prawie zadnych czynnikow sprzyjajcych- nikt w rodzinie nie ma nowotworow piersi ani ukladu rozrodczego, karmiłam dziecko piersia rok,
generalnie oprocz tego jednego razu samobadanie nie do końca regularnie- duzy biust utrudnia to zadanie i usg co roku

i co? i dotkneło to takze mnie

apeluje do Was z całą mocą badajcie się bo im wcześniej coś zostanie wykryte tym mniejsze potem przeżycia dla Was a zapewniam Was choć pewnie nie musze, jak do tej pory w moim dorosłym to życiu jedna z koszmarniejszych spraw jaka mogła mnie spotkać
i w takich sytuacjach czas i wielkosc zmian ma bardzo duże znaczenie

na forum skupiamy sie głownie na badaniu dzieci, wynajdujemy u nich choroby, badamy
pomyślcie też o sobie- jesteście im potrzebne
, im a potem Waszym wnukom
dlatego Warto o siebie dbać
cydorka apeluje
amania
dzięki Cydorko za ten apel
na mnie zadziałał
cydorka
mam jeszcze prośbe, w moim wątku "trzymajcie kciuki" okazało się, że jest nas więcej
ja wiem, że temat nie jest ani przyjemny, może dla niektórych nawet wstydliwy, no nie ma się czym chwalić
ale zachęcam te z Was, które mają lub miały problem dotyczący guzków w piersi aby tu się dopisały
chce, żeby foremki zobaczyły, że jest nas więcej, że to może dotyczyć każdego
taka mała forumowa kampania w walce z rakiem piersi
cyd
Ciocia Magda
CYTAT(cydorka)
podciągam, bo jestem ciekawa jak to się przez ten czas zmieniało u Was, czy od czasu mojego postu- ankiety choć jedna z Was, która nigdy nie miała usg wybrała się na nie?
cyd


ja poszłam na USG na jesieni, był to mój pierwszy raz icon_wink.gif , prezent urodzinowy sobie sprawiłam. Okazało się, że mam torbiel - przy najbliższej wizycie u ginekologa mam poprosić o zbadanie cytologiczne tego płynu z sutków - i do kontroli za 6 m-cy.

Jakby co, to mogę polecić bardzo dobrą specjalistkę od USG piersi w Poznaniu.
addera
Cyd, na mnie też działa to co piszesz, nawet nie wiesz jak bardzo.
I wiem, że mnie to też dotyczy i robię USG dość regularnie. Właśnie idę za tydzień.
irminka2
No, pogoniłyście mi kota.icon_smile.gif
Sama się nie badam, ostatnią mammografię robiłam 3 lata temu, problemów nie było w grupie ryzyka też nie jestem, bo nikt w rodzinie nie chorował.
Ale ja już jestem w wieku gdzie powinno sie mammografie robić co roku, zwłaszcza jak sie bierze tabletki anty.., a ja sobie jakoś ostanio odpuściłam.
U nas nasza pani doktor profilaktyk przy badaniach okresowych bada piersi tak dokładnie, że nic się chyba jej nie ukryje. Idę do niej w marcu.
Moja pani ginekolog nie bada piersi, ale na usg i mammografiÄ™ goni.

Irmina
Gonia
USG raz w roku, badanie palpacyjne przez lekarza dwa-trzy razy w roku. Samobadanie okazjonalnie, ale dziękuję Cydorko, postaram się być bardziej zdyscyplinowana.

Gosia
aluc
cydorko, trzymam kciuki tu i gdzie indziej, przegapiłam pewnie twój post

badam się regularnie od czasów nastoletnich (mam zresztą nawyk samomacania się po różnych częściach ciała) , mam regularnie badanie piersi przy każdej wizycie ginekologicznej (a tych przez ostatnie sześć lat miałam jak mrówków), w tym roku byłam na inauguracyjnym usg, które zmieniło się w serię inauguracyjnych usg oraz mammografię w końcu (dzięki upierdliwośći mojej pani gin), na szczęście bez zastrzeżeń, z zaleceniem kolejnej za dwa lata

onkolog radził przykładać się do cyckowych i pokrewnych spraw z podwójną uwagą, ze względu na popularność różnych nowotworów wśród męskiej części rodziny, i to z obydwu stron
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.