To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Suplementy w ciąży?

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Stron: 1, 2, 3
martha80
Przed ciążą przyjmowałam suplementy diety Biovital i kiedy dowiedziałam się o dzidziusiu - skonsultowałam dalsze ich przyjmowanie z lekarzem i powiedział, że owszem, mogę icon_wink.gif Ale może dowiedz się od własnego specjalisty icon_wink.gif
martha80
Przed ciążą przyjmowałam suplementy diety Biovital i kiedy dowiedziałam się o dzidziusiu - skonsultowałam dalsze ich przyjmowanie z lekarzem i powiedział, że owszem, mogę icon_wink.gif Ale może dowiedz się od własnego specjalisty icon_wink.gif
lillou
Oprócz kwasu foliowego też warto brać dha, bo dobrze wpływa na rozwój dzieciaczka, też pamiętam że brałam magnez w ciązy bo miałam problem ze skurczami, a zresztą od też uspokajająco nieco działa, co pewnie każdej mamie się przydaje, czy któraś z Was brała preparaty z jodem?
anitkot
też słyszała że DHA warto brać, czy któraś z was brała dodatkową witaminę D3?
sabinkaduchess
Też myślę, że warto brać nie tylko kwas foliowy ale coś ekstra. Np. DHA właśnie. Jestem w ciąży i biorę mama dha premium. Widziałam reklamę i pomyślałam, że zapytam lekarza czy warto czy nie. Powiedział, że w moim przypadku taki suplement będzie nawet wskazany, bo mam niedobory magnezu.
ninawieczorem
O właśnie! Każdy suplement, szczególnie w ciąży trzeba skonsultować ze swoim lekarzem. Nie ma co narażać siebie, a przede wszystkim malucha.
sabinkaduchess
Jasna sprawa icon_smile.gif Dlatego właśnie zapytałam czy mamadha nie będzie szkodliwa dla mojego dziecka i dla mnie. W sumie nie może być, bo zawiera same dobre skłądniki, ale lepiej dmuchać na zimne i póżniej nie żałować, że zrobiło się coś nie tak icon_smile.gif
ninawieczorem
Bo płód jest bardzo czuły na punkcie tego, co mama je i czy się rusza ogólnie jaki prowadzi tryb życia. A co do mama dha to moja siostra też go chwaliła. Również potrzebowała czegoś więcej niż tylko kwasu foliowego, bo jej morfologia niby była w normie, ale zawsze w tych niskich granicach.
aneta80
Najlepiej zrobisz jak udasz sie najpierw do lekarza. Nie warto szukac tutaj takich porad.
lillou
mi się ostatnio zdarzyło pic u koleżanki kawę mama coffee, ona jest z witaminami i kwasem foliowym, całkiem niezła była icon_smile.gif ograniczam kawę i myśle że to będzie dobry zamiennik, piłam tę o smaku toffi, wiem ze można w rossmanie ją kupic
misia.xs
Nie słyszałam o takiej kawie, a jak w smaku? Ja przygotowując się do ciąży brałam mama dha premium, uważam, że to bardzo dobry wybór bo moje wyniki się bardzo poprawiły, na następnym badaniu krwi było już widać znaczną poprawę icon_smile.gif
sabinkaduchess
CYTAT(aneta80 @ Tue, 07 Mar 2017 - 17:19) *
Najlepiej zrobisz jak udasz sie najpierw do lekarza. Nie warto szukac tutaj takich porad.

A według mnie warto icon_smile.gif Zawsze dobrze jest poznać opinię innych mam. Właśnie na mama dha premium trafiłam dzięki poleceniu jednej z dziewczyn na forum. Oczywiście każdą decyzję o suplementacji itp. trzeba konsultować z lekarzem, żeby nie zaszkodzić maluchowi. Ale myślę, że o tym każdy wie icon_smile.gif
ninawieczorem
Otóż to icon_smile.gif Bo nawet tak bezpieczny suplement jak mama dha premium może być dla kogoś po prostu nie wskazany. Choć ja jeszcze się nie spotkałam z kimś takim, ale to nie zmienia faktu, że zawsze warto podpytać swojego lekarza.
sabinkaduchess
Ale dlaczego ściema? Przecież suplementy nie trafiają do aptek z kosmosu i po to, żeby zrobić komuś krzywdę. No, chyba, że mówimy o teoriach spiskowych icon_wink.gif A poważnie, to w ciąży i tak musisz brać kwas foliowy, czasem magnez i jod, więc chyba lepiej mieć to w jednej tabletce?
ninawieczorem
Tym bardziej jak skonsultujesz się z lekarzem prowadzącym ciążę. Szczerze mówiąc to denerwuje mnie podważanie współczesnej wiedzy medycznej. Niektórzy uważają, że każdy chce nas otruć, więc dlaczego średnia długość życia rośnie? Wracając do tematu, przedawkowanie nawet wody może być niebezpieczne, ale niedobory niektórych substancji w ciąży są równie groźne.
sabinkaduchess
Wydaje mi się, że trochę przesadzasz... Zobacz, biorąc taki suplement rodzą się zdrowsze dzieci, bo matka ma silniejszy organizm, a nie jak kiedyś, że nie było badań, a jeśli kobieta nie jadła warzyw i miała słabe wyniki krwi, to nawet o tym nie wiedziała.
Pati21
CYTAT(klara_07 @ Tue, 28 Jan 2014 - 02:26) *
Jakie jest wasze zdanie na temat suplementacji w ciąży? Warto? Nie warto?

Oczywiscie ze warto. I to zaczax brac przed ciaza jeszcze. Kwas foliowu to podstawa. I jeszcze magnes
kachnabla
Najlepiej jeszcze przed ciążą zrobić sobie badania krwi, również pod kątem występowania niedoborów. Później można je wykonywać również w trakcie ciąży i pod ich katem dopierać sobie suplementy czy też zmieniać dietę. Z suplementami, jak i zresztą ze wszystkim można przesadzić.
sabinkaduchess
Obowiązkowo icon_smile.gif Na pewno lekarz, zanim poleci jakiś suplement, to zleci zrobienie badań. To naturalne icon_smile.gif Rzeczywiście dobrze oprócz kwasu foliowego mieć magnez i najlepiej jod.
mlodytato
Ja radzę się zaznajomić z opisami suplementów na [edit: moderacja]. Tam są wypisane przeciwwskazania i inne ostrzeżenia, wypowiadają się także ludzie, którzy stosowali dany suplement.
picard
CYTAT(sabinkaduchess @ Mon, 24 Apr 2017 - 16:58) *
Ale dlaczego ściema? Przecież suplementy nie trafiają do aptek z kosmosu i po to, żeby zrobić komuś krzywdę. No, chyba, że mówimy o teoriach spiskowych icon_wink.gif A poważnie, to w ciąży i tak musisz brać kwas foliowy, czasem magnez i jod, więc chyba lepiej mieć to w jednej tabletce?


No niestety tu się możesz trochę zdziwić i dlatego suplementację należy konsultować z dobrym lekarzem. Bo widzicie, to że coś jest w aptece o niczym jeszcze nie świadczy. Cocacolę też można kupić w monopolowym, a to nie czyni z niej napoju wyskokowego.

Suplementy diety to nie są leki. Leki przed wprowadzeniem do obrotu muszą być bardzo dokładnie przebadane i testowane w warunkach laboratoryjnych, na zwierzętach i grupach badawczych. Wiemy jakie mają lub mogą mieć skutki uboczne, interakcje z innymi substancjami, jakie mają działanie. Suplementy diety są traktowane przez prawodawstwo jak pożywienie. Kontrola nad nimi jest dużo mniejsza - w związku z czym część z nich jest np. witaminowa tylko z nazwy (bo choć mają w sobie "to coś" icon_wink.gif to są np. baaaardzo słabo wchłaniane albo wręcz wcale), inne natomiast mogą prowadzić do przewitaminowania. Nieprawdą jest też to, że normalnymi posiłkami nie możemy sobie zapewnić zdrowej diety - owszem, kwas foliowy jest potrzebny (dodatkowe źródło) ale bez całej masy innych suplementów ciąża będzie zdrowa i bezpieczna.
sabinkaduchess
No oczywiście, że trzeba suplementację konsultować z lekarzem i to najlepiej zaufanym icon_smile.gif Chodzi mi o to, że nie każda tabletka jest zła, bo dzięki temu, że dziś mamy witaminy i minerały w kapsułkach, kobiety mogą lepiej przygotowywać się do ciąży, a potem do narodzin. Rodzą się zdrowsze dzieci, a mamy mają więcej sił, żeby się nimi zajmować.
WandaKamecka
Otóż to icon_smile.gif Nie ma co wierzyć każdej reklamie i temu, że każda kapsułka zastąpi wszystkie warzywa i owoce, ale wspieranie się po konsultacji z lekarzem i zdrowy rozsądek zdziałają wiele dobrego w ciąży i po porodzie.
merry%6
Tak, trzeba być bardzo ostrożnym i dlatego zgadzam się z niektórymi przedmówcami - suplementy tylko po konsultacji z lekarzem. Niczego nie powinno się brać na własną rękę.
sabinkaduchess
To częsty zestaw icon_wink.gif Dlatego najlepiej mieć to wszystko zestawione w jednej tabletce, żeby nie łykać niepotrzebnie kilku.
jakuna
Na pewno nie warto eksperymentować samemu z suplementami, bo nadmiar witamin może być tak samo groźny jak niedobór. Dlatego ja bym jakiekolwiek suplementy zawsze konsultowała ze swoją ginekolog, nie ma sensu ryzykować zdrowia swojego i maluszka.
lillou
są tu jakieś mamy weganki? Czy jakoś specjalnie się suplementowałyście w ciąży? Przyjaciółka jest weganką, teraz chcą się starać o dziecko, cała rodzina si martwi, bo ona przez długi czas miała anemię i teraz wszyscy są straszą że musi wróić do mięsa a wiem że ona tego nie zrobi, zresztą ją rozumiem. Jak udało Wam się dobrze przejść ciążę?
cremecaramel
na pewno trzeba pomyśleć o żelazie, bo jednak ciężko go dostarczyć nie z mięsa, ja też mało produktów zwierzęcych jem i w ciąży brałam mama dha premium, tam jest i kwas foliowy, żelazo, magnez, bardzo dobry skład i tabletek nie trzeba brać nie wiadomo ile. Na pewno też lekarzowi trzeba powiedzieć o swojej diecie
Lolka89
Ja w prawdzie nie jestem weganką ani nawet wegetarianką, stało się tak, że w czasie ciąży smak mięsa powodował u mnie odruch wymiotny. Wtedy też lekarz zalecił mi mama dha premium, który pozwolił na uzupełnienie wszytskich niedoborów. Wsyztskie badania wychodziły ok, a Kubuś urodził się zdrowy. Po ciąży znów normalnie jem mięso, ale witaminy łykam dalej, gdyż karmię małego piersią. icon_smile.gif
sabinkaduchess
Moja przyjaciółka jest weganką, więc mam dość aktualne dane icon_wink.gif też lekarz poradził jej ten suplement no i do tego jakieś żelazo. No i wiadomo, zdrowa dieta, ruch i odpoczynek icon_smile.gif
chibiusa
trzeba patrzeć na składy tych witamin, jak ktoś nie musi sie suplementować żelazem to lepiej zrezygnować z witamin z jego dodatkiem bo mogą bardziej zaszkodzic niż pomóc. Jak długo planujecie brać witaminy? WWarto też przy karmieniu piersią?
Zenek
Najlepiej to przestać być weganką i jeść jak człowiek... a tak na serio, to witamin nie powinno się brać za długo bo to może źle wpłynąć na bobasa!



________________________________
stadion narodowy


chibiusa
CYTAT(Zenek @ Mon, 27 Nov 2017 - 12:42) *
Najlepiej to przestać być weganką i jeść jak człowiek... a tak na serio, to witamin nie powinno się brać za długo bo to może źle wpłynąć na bobasa!
________________________________
stadion narodowy

co to znaczy za dlugo? mi lekarz przed samą ciążą zalecil branie witamin i też całą ciążę, zapotrzebowanei na witaminy w czasie ciąży jest duże a nie wszystko da się jedzeniem uzupełnic a już na pewno nie w takiej ilości jaka jest potrzebna, mi się sprawdziło mama dha premium,2 tabletki i jest wszysko co potrzeba
szarykot
A właśnie, poruszyłyście tu ciekawy wątek odnośnie odżywiania i suplementów, czyli co zrobić, jak obrzydza nas na widok i zapach jakiegoś jedzenia aż do mdłości, jak np. mięso? Przecież nie zmusimy się do tego, by jeść je na siłę i ryzykować sensacjami żołądkowymi. A białko i inne składniki odżywcze trzeba dostarczać. Co prawda kuchnia wegetariańska i wegańska są jakimiś zamiennikami w tej sytuacji, ale bez suplementów się nie obejdzie. Ja sobie nie wyobrażam mieć w diecie miejsce na kilogramy jedzenia z żelazem, a którego zawsze mam niedobory. Suplement to moja jedyna opcja! No i też niektóre witaminy trzeba brać przez cały okres ciąży, bo inaczej stwarzamy niebezpieczeństwo niedoborów, a więc szkodzimy i sobie, i dziecku.
milamila1985
Nie wydaje mi się, żeby teraz dało się przejść ciążę bez suplementacji. Zobacz, nawet kwasu foliowego nie przyjmiesz z pożywieniem tyle ile powinnaś. A gidze inne składniki – magnez, jod, witamina D? Najlepiej mieć to wszystko w jednej tabletce.
sabinkaduchess
To prawda! Poza tym łykanie witamin i minerałów nie jest niczym złym, tylko trzeba po prostu porozmawiać o tym z lekarzem i po prosić go, żeby ustalił odpowiednią dawkę. Nie można też zapominać o zdrowej diecie i ruchu w miarę możliwości.
sabinkaduchess
CYTAT(Jarco @ Thu, 22 Feb 2018 - 15:52) *
Jeśli lekarz nie poleci to nie należy nic brać.


No właśnie tak mówimy, że lekarz polecił icon_wink.gif Wiesz, teraz np. nasze społeczeństwo pije sporo kawy, więc dobrze mieć w suplemencie magnez, bo on też jest bardzo potrzebny w ciąży.
sabinkaduchess
Masz rację! To bardzo ważne, żeby witamin nie przestawać łykać po urodzeniu dziecka. Wtedy też potrzebujemy kwasu foliowego, jodu, magnezu, może nawet jeszcze więcej niż w ciązy.
brenda3438
Witam w ciąży najważniejszy jest kwas foliowy .Preparatów witaminowych jest sporo na rynku więc jest w czym wybierać.
różyczka
Oj fakt, jest w czym wybierać jeśli chodzi o witaminy. Mi najbardziej podchodziły Mollers mama, mają dużo dobrych kwasów omega-3, no i ten standard - witd3, żelazo, magnez, foliany.
chibiusa
na pewno warto o kwasie foliowym pamiętać, ale nie tylko bo też dha, witamina d3 są ważne, magnez, zamiat wielu preparatow można znaleźć wszystko w jednym, ja brałam mama dha premium, i tam wszystkie te składniki w zalecanych przez PTG ilościach są w 2 tabletkach
martaszybko
Kwas foliowy, omega 3, witamina D, inne witaminy grupy B, magnez

Suplementy są dobre nie tylko w ciąży, ale w ciąży ich zażywanie jest szczególnie ważne, bo odpowiada się nie tylko za swoje zdrowie, ale też za zdfowie małej kruszynki.

Trzeba pamiętać by wybrać możliwie jak najlepszy suplement, ale uzupełniać jego działanie dobrze zróżnicowana dieta.
paulina.ka
Jeśli chodzi o suplementację w ciąży, to chodzi przede wszystkim o zdrowie rozwijającego się dziecka, a także mamy, z której to maleństwo sporo czerpie icon_smile.gif Moim zdaniem bardzo ważna jest wtedy konsultacja z lekarzem i robienie regularnych badań laboratoryjnych, które wykażą ewentualne zapotrzebowania. Kiedy byłam w ciąży z drugim dzieckiem, lekarz zalecił mi Pharmaton Matruelle https://www.apteka-melissa.pl/produkt/pharm...-kaps,1692.html i nie potrzebowałam uzupełniać witamin już niczym innym. Ten syrop zawiera witaminy z grupy B, C, D, E i H oraz kwasy DHA, magnez, chrom, żelazo, cynk i ogólnie ma skład przeznaczony dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dla mnie być bardzo dobry, bo od dziecka mam problem z tabletkami... Czyli robi mi się niedobrze przy ich połykaniu, dlatego wybieram syropy gdy tylko się da icon_smile.gif
sabinkaduchess
Oczywiście, ża każde przyjmowane tabletki – nawet witaminy i minerały – powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. Mama dha pramium ma bardzo dobry skład, ale też sama bym nie brała.
pink56
zdecydowanie warto. jednak odpowiadamy za to jak sie organizm dziecka rozwinie przez to, jakie suplementy bedziemy zazywac.
chibiusa
mnie ginekolog przestrzegał tylko przed witaminmi które mają bardzo długi skład, bo tam jet tyle tego wszystkiego napakowane że łatwo o przedawkowanie, najlepiej sprawdzić zalecenia PTG i nimi się kierować przy wyborze witmain
mamaamelki123
Mam takie dość nietypowe pytanie, niedługo chcę się postarać o drugą dzidzię, choć pierwsza jest jeszcze malutka i karmię piersią. Z przyczyn zdrowotnych lepiej, abym nie odkładała decyzji o drugim dziecku, więc niedługo będę się starać o maluszka. Niestety, ale mam problemy z laktacją i stąd moje pytanie, jak sądzicie, czy będąc w ciąży pogorszy mi się laktacja??Któraś mama miała taki przypadek?
milamila1985
Ja też brałam w ciąży mama dha premium. zobaczyłam, że poleca to polskie towarzystwo ginekologiczne i po prostu zapytałam swojego ginekologa, co on o tym myśli. też miał pozytywną opinię bo zwrócił uwagę na dobry skład icon_smile.gif
Judyta90
Witamina B kompleks i kwas foliowy. Do tego zbilansowana dieta, ruch i non stres icon_wink.gif no i śledzenie owulacji. Robiłam to zarówno w pierwszej, jak i drugiej ciąży. Dziś mam dwójkę dzieci. Korzystałam z komputera cyklu myway- kupiłam go na stronie sklepu naturalnaplodnosc.
DietetykNaWalizkach
Ja pracując jako dietetyk kliniczny z kobietami w ciąży często otrzymuję takie pytania. Podstawą jest suplementacja kwasu foliowego, która wg najnowszych rekomendacji powinna zacząć się przed ciążą i trwać przez CAŁĄ ciążę, okres połogu, a także karmienia. W okresie od października do kwietnia zaleca się również przyjmowanie witaminy D jednak żeby jej przyjmowanie było w 100% zasadne dobrze jest zrobić badania poziomu witaminy D w organizmie. Pozostaje też pytanie, czy jesz tłuste ryby morskie (łosoś, sardynki, śledź, makrela) minimum 2 razy w tygodniu. Jeśli nie to warto rozważyć suplementację kwasów DHA i EPA icon_smile.gif To tak w skrócie natomiast wiele zależy od indywidualnej sytuacji i tego czy masz ewentualnie jakieś niedobory, czy chorujesz przewlekle, jak przebiega ciąża, czy cierpisz na jakieś dolegliwości itd. Polecałabym zawsze konsultować takie kwestie z lekarzem icon_smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.