Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

1 miesiąc życia - rozwój dziecka

-
rozwój ruchowy
Maluch, który kończy pierwszy miesiąc życia potrafi w pozycji leżącej na brzuchu unieść głowę i utrzymać ją przez co najmniej 10 sekund. W pozycji siedzącej miesięczne dziecko trzyma głowę prosto przynajmniej przez 5 sekund.
Dziecko leżące na plecach przechyla głowę w jedną lub drugą stronę, macha energicznie nogami. Zaciśnięte piąstki pod koniec pierwszego miesiąca coraz częściej są otwarte. Miesięczny maluch zaciska dłoń na podanym mu przedmiocie, jednak za chwilę włożony przedmiot wypuszcza.
Charakterystyczne dla noworodka są odruchy noworodkowe. Szczególnie widoczny jest odruch Moro. Dziecko pod wpływem nagłego bodźca (zmiana położenia dziecka, podniesiony głos dorosłego itp.) rozrzuca rączki na boki w taki sposób jakby kogoś obejmowało, ciało momentalnie się wyprostowuje i maluch wstrzymuje oddech. Zaraz po tym rączki i nóżki przykurczają się i dziecko łapiąc oddech zaczyna krzyczeć. Odruch ten pod koniec trzeciego miesiąca zanika. Inne odruchy, to odruch Babińskiego, chodzenia, chwytania, Rittiga.

rozwój mowy
Dziecko wydaje gardłowe, krótkie dźwięki, które przypominają samogłoski a, e. Krzyk jest jednakowy, niezróżnicowany.

rozwój procesów poznawczych
Maluch reaguje na dźwięk, potrafi też skupić wzrok na przedmiotach i osobach, mimo, że w tym okresie widzi jeszcze bardzo nieostro, nie odróżnie kolorów. Co więcej, umie także śledzić przedmioty poruszające się w polu widzenia. Najlepiej dziecko widzi obiekty znajdujące się w odległości ok. 25-30 cm. Reaguje na zapach najbliższych. Dziecko po urodzeniu wyczuwa 4 smaki: słony, słodki, gorzki i kwaśny.

rozwój kontaktów społecznych
Na widok ludzi maluch przestaje płakać. Podobnie reaguje na głos człowieka. Kontakt z otoczeniem następuje poprzez skórę, dlatego jesli weźmiemy dziecko na ręce, pogłaskamy i przytulimy, szybko się uspokaja. Nawiązanie bliskości z maleństwem na tym etapie rozwoju zaowocuje jego właściwymi kontaktami z innymi ludźmi w przyszłości. Maluch sygnalizuje, czy jest dobrze karmiony, pielęgnowany, czy potrzebuje bliskości. Należy obserwować swoje dziecko, a doskonale będziemy wiedzieć czego w danej chwili potrzebuje.

wyglÄ…d dziecka
Nowonarodzone dziecko nie ma zachowanych proporcji w budowie ciała. Główka malucha jest bardzo duża, jej obwód jest o 1-2 cm większy od odwodu klatki piersiowej. Rączki i nóżki króciutkie, dadatkowo są one cały czas zgięte w stawach. Skóra noworodka jest żyworóżowa, elastyczna i gładka. Dziecko zwykle ma dobrze rozwiniętą tkankę tłuszczową. Główka pokryta jest mocnymi, nierzadko długimi włoskami, a paluszki rąk i nóg wyposażone są w często długie paznokcie. Oczy malucha są zaciśnięte, rzadko je otwiera. Dłonie też są zaciśnięte w piąstki.
Zwykle waga dziecka przy urodzeniu wynosi ok. 3500 g, a długość ciała ponad 50 cm. Ciemię może mierzyć nawet 4 na 5 cm.
Dziecko w pierwszym tygodniu życia traci na wadze zwykle ok. 10% masy urodzeniowej i najczęściej wyrównuje tę stratę w drugim tygodniu. Każdy noworodek przechodzi żółtaczkę fizjologiczną, która uaktywnia się ok. 3-4 doby po urodzeniu i ustępuje samoistnie w drugim tygodniu życia.

Zobacz
Porady
Wybierz miesiąc życia:

noworodek niemowlę małe dziecko porady ogólne karmienie piersią/butelką zdrowe zęby