Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

2 miesiąc życia - rozwój dziecka

-
rozwój ruchowy
Maluch ułożony na brzuchu potrafi unieść głowę na wysokość 5 cm i utrzymać ją przez dłuższą chwilę. Lekarze zalecają układanie dziecka na brzuszku, aby ćwiczyło ono mięśnie grzbietu, aby przez takie ułożenie samodzielnie masowało sobie brzuszek w odpowiedni sposób. Jeśli jednak nasz maluch protestuje, reaguje na takie ułożenie płaczem, nie zmuszajmy go do tego. Dziecko potrafi samodzielnie przewrócić się z boku na plecy, czasem dotyka zabawek zawieszonych w zasięgu ręki. Potrafi też przez chwilę utrzymac przedmiot włożony w dłoń, nie jest to jednak świadome działanie. Napięcie mięśniowe jest jeszcze duże, jednak maluch zaczyna na chwilkę otwierać dłonie i prostuje paluszki. Kończyny malucha jeszcze są zgięte we wszystkich stawach. Dziecko krzycząc najczęściej porusza nimi energicznie.
Odruchy noworodkowe są teraz mocniejsze niż w pierwszym miesiącu życia.

rozwój mowy
Zaczyna się okres gruchania, a dźwięki wydawane przez dziecko są bardziej zróżnicowane. Zaczyna wydawać dźwięki przypominające samogłoski a lub e.

rozwój procesów poznawczych
Maluch odwraca głowę w kierunku źródła dźwięku, potrafi wodzić oczami za przedmiotami i osobami. Wyraźnie reaguje na ludzki głos. Dziecko chętnie "spaceruje", noszone na rękach po mieszkaniu. Takie poznawanie najbliższego otoczenia jest dla niego ogromną radością.

rozwój kontaktów społecznych
Pierwsze uśmiechy. Dziecko ożywia się podczas przewijania, przygotowania do karmienia i na widok ludzi. Zaczyna wodzić oczkami za bliskimi, próbuje skupić uwagę na pochylającej sie twarzy mamy.

Zobacz
Porady
Wybierz miesiąc życia:

noworodek niemowlę małe dziecko porady ogólne karmienie piersią/butelką zdrowe zęby