Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

E-recepta - co należy wiedzieć o tej innowacji?

-
   

E-recepta - co należy wiedzieć o tej innowacji?
E-recepta wystawiana jest obecnie przez lekarzy wszystkich specjalizacji, można powiedzieć z dużym przekonaniem, że zastąpiła recepty papierowe. Elektroniczne recepty cieszą się sporą popularnością, mimo tego, że wiele osób się ich obawiało, to zmieniło zdanie. Tak naprawdę recepta elektroniczna jest bardzo wygodna w obsłudze, sama procedura wystawiania przez lekarza oraz jej realizacja w aptece także nie są zbyt skomplikowane. Jak taka forma recepty działa? Kiedy się ją otrzymuje? Pora znaleźć odpowiedzi na te pytania.

W jaki sposób działa elektroniczna recepta?


Elektroniczna recepta może być wystawiona przez lekarzy, ale nie tylko. Może być w szczególnych przypadkach wystawiona przez farmaceutów oraz przez pielęgniarki. Nie jest nawet konieczna wizyta pacjenta w samym gabinecie lekarskim. Można bowiem skorzystać z teleporady. Co to takiego? Jest to konsultacja z lekarzem przez telefon. Drugą wersją jest wizyta online, która odbywa się na jednym z komunikatorów.

Osoby, które są chore przewlekle i potrzebują cały czas leków, powinny być zadowolone z takiej opcji. Nie muszą się specjalnie umawiać do lekarza, ani też jeździć do przychodni.
Można w ten sposób zaoszczędzić naprawdę sporo czasu. Kod wspomniane elektronicznej recepty jest wysyłany w formie wiadomości SMS, czy też email. Można jednak swój kod odczytać także na Internetowym Koncie Pacjenta. Wystarczy, że wybierzemy odpowiednią zakładkę. Gdzie ją znajdziemy? Jest to zakładka o nazwie "Moje recepty".

E-recepta.net zostanie nam wystawiona, ale tylko w sytuacji, w której lekarz dający konsultację stwierdzi, że lek ten powinien być w dalszym ciągu przyjmowany. Czasami zleca dodatkowe badania, a w innych przypadkach (szczególnie przy stałym leczeniu) po prostu wystawia elektroniczną receptę. Dzieje się tak, gdy lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań w przyjmowaniu leku przez pacjenta. Wiadomo przecież, że przyjmowanie każdego z leków wymaga konsultacji lekarskiej. Bez tego nie można niczego przyjmować na własną rękę.

Czym właściwie jest elektroniczna recepta?


E-recepta jest wersją elektroniczną recepty tradycyjnej, a więc recepty papierowe. Jest ona poleceniem lekarzy dla farmaceuty, jak i dla pacjenta. Elektroniczne recepty w naszym kraju weszły do użytku powszechnego na początku roku 2020. Od tego czasu są niezwykle chętnie używane. Każda elektroniczna recepta posiada każdy z elementu papierowej recepty. Można powiedzieć, że już prawie całkowicie zastąpił swojego odpowiednika w formie papierowej.

Aby móc zrealizować elektroniczną receptę, to potrzebny jest kod specjalny. Jest to kod, który składa się z czterech cyfr.

Co zawiera elektroniczna recepta?


Recepty elektroniczne zawierają na pewno wszelkie dokładne informacje dotyczące przypisanego lekarstwa dla danego pacjenta, a także dane samego pacjenta. O jakich danych mowa? Są to:

  • ImiÄ™ i nazwisko lekarza oraz numer prawa wykonywania zawodu wystawiajÄ…cego elektronicznÄ… receptÄ™,
  • Data wystawienia elektronicznej recepty,
  • Nazwy i dawkowanie leku.
  • Informacje o odpÅ‚atnoÅ›ci za lek,
  • ImiÄ™ i nazwisko pacjenta.

Gdy wejdziemy w aplikację Internetowego Konta Pacjenta, to znajdziemy specjalną ulotkę leku, w której można przeczytać o stosowaniu leku, jego przechowywania oraz wielu innych ważnych kwestiach. Z kolei po zrealizowaniu swojej elektronicznej recepty uzyskamy dostęp do dokumentu, w którym poza danymi pacjenta, apteki i farmaceuty, otrzymamy informację o cenie poniesionej za lek oraz wszelkie informacje dotyczące jego wydania.

Nawet najbardziej wnikliwy pacjent, będzie zadowolony z ilości otrzymanych informacji. W zasadzie to niczego więcej nie potrzeba.

Jak można otrzymać elektroniczną receptę?


Elektroniczna recepta wręcz dopasowuje się pod pacjenta oraz jego potrzeby. Mało kto wie, ale możemy ją uzyskać w czterech różniących się od siebie formach. Pierwsza forma to SMS, w którym znajdzie ciąg czterech cyfr. Może to być także wiadomość mailowa, która zawiera dokument w formacie PDF z elektroniczną receptą. Kolejna możliwość to powiadomienie, czy też kod w aplikacji IKP (Internetowe Konto Pacjenta). Ostatnia z nich to po prostu wydruk informacyjny. Z ostatniej opcji korzysta się najrzadziej. Raczej prym wiedzie e-recepta wysyłana w formie kody SMS-em.

Aby móc wykupić otrzymaną e-receptę, to wystarczy, że po prostu podać farmaceucie w aptece otrzymany kod czterocyfrowy oraz swój numer PESEL. Możemy także pokazać kod QR, a farmaceuta sobie sam zeskanuje go. Kod QR znajdziemy oczywiście w swoim Internetowym Koncie Pacjenta.

Musimy pamiętać o tym, że każda z recept elektronicznych ma całkowicie inną datę realizacji. Najczęściej jest to trzydzieści dni. Musimy jednak wiedzieć, że są sytuacje, w których jest to siedem dni, sto dwadzieścia, czy też nawet trzysta sześćdziesiąt pięć dni.

Jakie sÄ… zalety elektronicznej recepty?


Elektroniczne recepty są wykorzystywane coraz powszechniej oraz coraz chętniej przez naszych rodaków. Po wydarzeniach, które miały miejsce na przestrzeni lat, zauważyliśmy ich spory potencjał. Pomimo zmiany ograniczeń i innych kwestii, to nadal są chętnie wykorzystywane. Cenimy je sobie za prostotę oraz wygodę w użyciu. Elektroniczne recepty nie tylko są praktyczne dla samych pacjentów, ale także dla medycznego personelu, który i tak ma już odpowiednio dużo pracy.

W przypadku elektronicznych recept nikt już nie narzeka na ich czytelność. Nie jesteśmy w stanie także zgubić takowej recepty. Zawsze jest ona zapisana na naszym Internetowym Koncie Pacjenta. Kolejna zaleta tychże recept to możliwość zdobycia ich poprzez konsultacje lekarskie online. Ta zaleta chyba przemawia dla nas najbardziej.

Czy widzimy jakieś wady elektronicznej recepty? Raczej nie. Musimy przyznać, że pasuje nam ona pod każdym względem i w żadnym wypadku nie można się do niczego przyczepić. Jest to wygodna opcja, z której będziemy chętnie korzystać. Cieszymy się, że w końcu ktoś zrobił porządek z receptami papierowymi, które po prosty stały się już przeszłością.


E-recepta - co należy wiedzieć o tej innowacji? - dodano: 2022-11-03

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.