ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak prać oszczędnie, ale z dobrym efektem

-
Jak prać oszczędnie, ale z dobrym efektem
Pranie to jedna z czynności, którą wykonujemy niemal codziennie. Nic prostszego, włożyć rzeczy do pralki, dodać odpowiedni detergent, ustawić program i w zasadzie pierze się samo. Ale czy potrafimy prać skutecznie, a zarazem ekonomicznie? Podpowiadamy jak prać, aby nie ucierpiał na tym nasz budżet.




Programy prania - który wybrać


Doskonale wiemy, że nie wszystkie ubrania możemy prać razem. Rzeczy do prania przed wrzuceniem do pralki musimy podzielić przede wszystkim kolorami. Osobno wypierzemy białe tkaniny, osobno kolorowe i osobno również czarne. Przy rzeczach kolorowych musimy zwrócić uwagę, aby nie mieszać ze sobą ubrań o intensywnych kolorach, bo istnieje ryzyko, że te intensywniejsze pofarbują ubrania jaśniejsze.

Wśród rzeczy do prania każdy z nas posiada też takie, które powinny być prane ręcznie. Jednak nowoczesne pralki pozwalają na wypranie także delikatnych ubrań. Służą do tego specjalne programy prania, które należy wybrać do takich właśnie rzeczy. Każda pralka posiada kilka różnych programów, które zalecane są do poszczególnych rodzajów tkanin oraz intensywności zabrudzeń, ich liczba zależy od modelu sprzętu. Programy w pralce różnią się od siebie czasem trwania, temperaturą prania i prędkością wirowania. Najczęściej występujące w pralkach programy, to:
  • pranie wstępne - do prania mocno zabrudzonych ubrań
  • pranie ręczne - do ubrań delikatnych, które należy prać ręcznie
  • wełna - do tkanin wełnianych
  • bawełna - do ubrań z bawełny
  • codzienne - do efektywnego wyprania lekko zabrudzonych ubrań
  • delikatny - do tkanin delikatnych (jedwab, satyna, koronka)
  • szybki - program skrócony do odświeżania ubrań, trwa zwykle ok. 30-40 min.
  • syntetyki - do tkanin syntetycznych (wiskoza, poliakryl, poliamid, poliester)


Niektóre pralki posiadają też programy specjalne, np. do odzieży sportowej, dla alergików, do pierza lub puchu, do zasłon i firanek, do obuwia, jeansy, krochmalenie i inne.

Wybór odpowiedniego programu prania może znacznie przyspieszyć i usprawnić proces samego prania. Ponadto różnorodność programów sprawia, że sama czynność prania nie wymaga wiele wysiłku, sprowadza się do włożenia ubrań do bębna, uzupełnienia środków piorących i uruchomienia właściwego programu. Pralka sama dostosuje temperaturę i czas prania do rodzaju tkanin. Możemy jednak zmienić temperaturę prania, jak i ilości obrotów podczas wirowania. Jest to niezwykle ważne, gdyż zbyt wysoka temperatura może spowodować, że ubrania się skurczą, z kolei temperatura zbyt niska nie poradzi sobie z usunięciem niektórych zabrudzeń. Dlatego najlepiej korzystać z programów zapisanych w pamięci urządzenia, są one dostosowane do konkretnych rodzajów odzieży.

Jaki program pralki jest najbardziej ekonomiczny


Niewątpliwie pranie w pralce to koszt dla rodzinnego budżetu. Dlatego warto prać mądrze i świadomie, aby pranie było skuteczne i ekonomiczne. Warto zastosować się do kilku zasad prania, aby nadmiernie nie obciążać domowych finansów.

Najważniejsza kwestia, to odpowiednie posegregowanie ubrań przed włożeniem ich do pralki. Należy je podzielić wg kolorów, rodzaju tkanin i stopnia zabrudzenia. Ręczniki i pościel należy prać osobno, delikatnych ubrań nie mieszamy z jeansami, specjalnie traktujemy też takie tkaniny, jak len, jedwab, kaszmir, czy koronkę.

Kolejna zasada, to odpowiednie wagowo załadowanie pralki. Każda pralka posiada bęben o określonej ilości wsadu liczonej w kilogramach, co pozwala użytkownikowi na przeprowadzenie efektywnego cyklu prania. Zwróćmy uwagę, aby pralka nie była przeładowana lub niedoładowana, spowoduje to zarówno niedopranie ubrań w przypadku przeładowania bębna, jak i nieopłacalne pranie, gdy bęben będzie niewystarczająco załadowany. Wyjątek stanowią tkaniny delikatne, tu niektórzy producenci zalecają, aby pozostawić bęben do połowy pusty.

Następna zasada, to wybór odpowiedniego środka do prania. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór detergentów przeznaczonych do prania, są to proszki, żele, kapsułki, płyny, a także orzechy. Ważne jest, aby nie używać tego samego detergentu do prania rzeczy białych i kolorowych. Ponadto do prania rzeczy delikatnych, lepiej użyć płynu do prania, który jest przeznaczony do tego rodzaju tkanin. Istotna jest także ilość środka, jaką użyjemy do jednego cyklu prania. Pamiętajmy, żeby nie przesadzać z ilością detergentu, należy ją dostosować do ilości prania oraz stopnia zabrudzenia tkanin. Jeśli nasza odzież jest bardzo zabrudzona, wówczas wsypujemy większą ilość proszku. Jednak nie można przesadzić, gdyż zbyt dużo detergentu powoduje, że cykl prania się wydłuża, co wiąże się z większą ilością zużytego prądu i wody, dodatkowo nadmiar środka piorącego może spowodować, że ubrania nie będą dobrze wypłukane.

Ostatnia zasada to wybór właściwego programu prania. Tu ważną rolę odgrywa temperatura prania, która uzależniona jest od rodzaju tkanin, a także od stopnia ich zabrudzenia. Obecnie wielu producentów oferuje pralki energooszczędne, które pozwalają na skuteczne pranie w niskiej temperaturze, a to z kolei pozwala na oszczędność energii. Bo pralka zużywa większość energii elektrycznej do podgrzewania wody. Ponadto nowoczesne sprzęty posiadają dużą ilość programów, których zwykle nie wykorzystujemy. A szkoda, warto dostosować temperaturę oraz prędkość wirowania, aby nie swoich ubrań.

I nie jest prawdą, że krótkie programy prania wpływają korzystnie na nasz budżet. Wręcz przeciwnie, koszt prania jest nawet wyższy, gdyż krótkie programy prania zużywają zarówno więcej energii elektrycznej, jak i wody niż programy o standardowej długości. Stąd długi czas działania programów ekologicznych, które potrafią trwać nawet do 3 godzin. Podczas takiego prania środek piorący ma więcej czasu, aby uporać się z plamami i zabrudzeniami, czyli osiągamy lepszy efekt prania. Ponadto pralka utrzymuje wysoką temperaturę tylko przez krótki czas, a bęben porusza się wolniej. Powoduje to, że pranie ekologiczne jest znacznie korzystniejsze, niż krótki program prania. Dlatego jeśli chcemy prać oszczędnie, używajmy długich, ekologicznych programów.

Na koniec jeszcze jedna ważna rzecz, przed włożeniem ubrań do pralki, pamiętajmy, żeby mocno zabrudzone rzeczy najpierw wyczyścić ręcznie.

Jak prać ubrania dla dzieci


Ubrania dla dzieci i niemowląt wymagają specjalnego potraktowania podczas prania. Nie możemy ich wyprać ze swoimi spodniami, czy bluzkami. Co ważniejsze do prania takich ubrań należy użyć specjalnie do tego przeznaczonego płynu lub proszku. Jednak specjalistycznych proszków używa się tylko do 3 roku życia, potem można już prać dziecięce ubrania wraz z ubraniami pozostałych członków rodziny.


Jak prać oszczędnie, ale z dobrym efektem - dodano: 2022-11-08

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.