Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Infekcje intymne u kobiet - przyczyny, objawy , zwalczanie

-
   

Infekcje intymne u kobiet - przyczyny, objawy , zwalczanie
Infekcje intymne dotykają kobiet w różnym wieku, objawiają się najczęściej świądem, pieczeniem, upławami, bólem przy oddawaniu moczu i nieprzyjemnym zapachem wydzieliny. Szybkie rozpoznanie pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie, które poprawia komfort życia pacjentki. Niestety, infekcje często wracają, dlatego zawsze konieczna jest profilaktyka i przysłowiowe trzymanie ręki na pulsie.



Przyczyny infekcji - czyli skÄ…d siÄ™ to bierze?


Infekcje intymne mają różne przyczyny, dlatego rozpoznanie schorzenia otwiera drogę do szybszego uporania się z przykrymi dolegliwościami. Nigdy nie wiadomo, czy infekcja ma podłoże pasożytnicze, bakteryjne, wirusowe czy grzybicze. Wizyta u ginekologa, szczegółowy wywiad z pacjentką oraz wykonanie badań pozwala ustalić przyczynę i wprowadzić skuteczne leczenie. Pomocne są również domowe sposoby na łagodzenie infekcji intymnych, ale zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem.

Skąd się bierze większość infekcji w obrębie dróg rodnych kobiety? Nie ma co ukrywać, że duże znaczenie ma nieodpowiednia higiena i używanie kosmetyków kiepskiej jakości.
Jeśli jednak kobieta w ciągu dnia zbyt często podmywa miejsca intymne, wtedy dochodzi do wypłukania dobrych bakterii z okolic pochwy. Trzeba więc zachować odpowiednią równowagę w higienie. Za kwaśne pH, czyli środowisko wewnętrzne odpowiadają pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus. Kiedy ich ilość zostaje przekroczona, wtedy dochodzi do namnożenia bakterii i grzybów, np. drożdżaków. To prowadzi do tworzenia się stanów zapalnych i infekcja gotowa.

Te czynniki podnoszą ryzyko infekcji - o tym warto pamiętać


Można zrobić wiele, aby nie doszło do rozwoju infekcji intymnej. Pierwszy, niezwykle istotny czynnik, to stosowanie antykoncepcji hormonalnej i wkładek wewnątrzmacicznych. Oprócz tego częste zmiany partnerów seksualnych również powoduje, że narażenie na stany zapalne miejsc intymnych. Oprócz tego destrukcyjnie działa stres, dlatego praca nad sobą, wyciszenie i aktywny styl życia są niezwykle istotne. Na pewno niebezpiecznym czynnikiem jest nikotyna, dlatego palenie papierosów na pewno nie służy zdrowiu kobiety.

Mówiąc o infekcjach intymnych, nie można zapomnieć o diecie, która może znacznie wpływać na pH pochwy. Zbyt duże ilości węglowodanów, tłuszczy i żywności przewożonej to także duże zagrożenie dla zdrowia kobiety. Wprowadzenie do jadłospisu większej ilości witamin i minerałów oraz probiotyków na pewno pomaga wyrównać naturalne pH miejsc intymnych.

Trzeba też pamiętać o noszeniu delikatnej, nieuciskającej bielizny, która nie będzie powodowała otarć i ogólnego dyskomfortu w czasie użytkowania. Używanie tamponów również może zaszkodzić poprzez otarcie nabłonka pochwy.

Oczywiście są także takie czynniki, na które kobieta nie ma żadnego wpływu lub jedynie może w pewnym stopniu je zminimalizować. To ciąża i połóg, który osłabia znacznie odporność organizmu. Rozchwiana gospodarka hormonalna w czasie przekwitania ma również ogromne znaczenie jeśli chodzi o zmiany pH dróg rodnych. Oprócz tego przyjmowanie antybiotykoterapii ustnej i dopochwowej oraz ogólne osłabienie orgazm mu niesie ze sobą większe ryzyko rozwoju infekcji intymnej.

Objawy stanu zapalnego dróg rodnych - na co zwrócić uwagę?


Przede wszystkim trwające dłużej niż kilka dni upławy oraz nieprzyjemny zapach wydzieliny powinny skłonić do wizyty u ginekologa. Trzeba oczywiście rozróżnić naturalnie wstępujące śluz w czasie cyklu miesiączkowego, który zmienia się pod względem konsystencji. Trudności w oddawaniu moczu również mogą świadczyć o innym schorzeniu, np. zapaleniu pęcherza lub cewki moczowej. Najbardziej rozpoznawalne objawy to swędzenie i pieczenie oraz suchość pochwy. Może ten wystąpić obrzęk w okolicy miejsc intymnych. Szczegółowe badania pozwolą na jasne sprecyzowanie, co to za infekcja i rozpoczęcie leczenia.

Co na infekcje intymne, co stosować?


Na początku wiele kobiety udaje się do apteki i próbuje leczyć się samodzielnie. To błąd. Zawsze lepiej zacząć od fachowej diagnozy, która pomoże dobrać odpowiednie leki i przyspieszy powrót do zdrowia. Terapia różni się nieco zależnie od rodzaju infekcji. Przykładowo przy infekcji grzybiczej pomocne są preparaty apteczne, takie jak: globulki, maści czy kremy, a przy infekcji bakteryjnej jedynie wspierają leczenie. Czasami wdrożenie antybiotykoterapii doustnej lub dopochwowej to konieczność.

Najważniejsza jest oczywiście odpowiednia profilaktyka, dzięki której można uniknąć infekcji intymnej. Przede wszystkim aktywność fizyczna, sen, odpowiednia dieta i higiena to najlepszy gwarant na komfortowe życie każdego dnia.

Infekcje intymne u kobiet - przyczyny, objawy , zwalczanie - dodano: 2023-05-09

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.