ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak właściwie ubierać niemowlaka zimą?

-
Jak właściwie ubierać niemowlaka zimą?
Noworodki i niemowlęta mają bardzo wrażliwy organizm, nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy i wymagają odpowiedniej ochrony przed wychłodzeniem. Z drugiej strony, nie należy ich przegrzewać w zbyt ciepłych i grubych ubraniach, zwłaszcza kiedy pozostają w domu, gdzie wszystkie pomieszczenia są ogrzewane. Jak właściwie ubrać niemowlę na zimowy spacer i dzień spędzony w domu? Oto kilka wskazówek przydatnych dla wszystkich świeżo upieczonych rodziców.

Zimowe ubranka dla niemowląt odpowiednie na spacer


Kiedy wychodzisz z niemowlakiem na zewnątrz, ubierz dziecko odpowiednio do aktualnej temperatury. Prosta zasada mówi, by tak małe dzieci zawsze ubierać w jedną dodatkową warstwę odzieży w porównaniu do własnego ubioru. Jeśli więc Ty zakładasz na siebie, bluzkę, sweter i kurtkę, daje to w sumie trzy warstwy – dziecku załóż dodatkową koszulkę lub lekkie body, na to dopiero pajacyk z długim rękawem, sweter i ocieplaną kurtkę.

Dobrym pomysłem w przypadku niemowląt jest zamiana tradycyjnej kurtki na kombinezon. Dla tak małych dzieci może on być wygodniejszy przy zakładaniu. Zapewni im także więcej ciepła przez ocieplenie na całej długości, od stóp, aż po szyję, a zwykle nawet czubek głowy, biorąc pod uwagę ciepłe kaptury w tego rodzaju kombinezonach. Jeśli wybierasz kurtkę zapewniającą maluchowi ocieplenie od pasa w górę, podczas mrozów warto uzupełnić ją o parę ocieplanych spodni.

Do wózka lub samochodowego fotelika włóż dodatkowo ciepły koc, a najlepiej śpiworek dla dziecka. Ta dodatkowa ochrona przed chłodem zapewni mu odpowiednie warunki, by maluch mógł przespać podróż.

Jak zimą ubierać niemowlaka w domu?


Kiedy na zewnątrz panują minusowe temperatury, na spacery niemowlak musi być naprawdę ciepło ubrany. W domu jednak temperatura nigdy nie spada tak nisko. Zwykle wszystkie pomieszczenia są ogrzewane, a temperatura wewnątrz waha się między 18 a 25 stopni Celsjusza. W takich warunkach maluchowi nie są potrzebne ocieplane ubrania czy grube swetry.

Jeśli temperatura w Twoim domu wynosi między 18 a 20 stopni Celsjusza, pilnuj, żeby dziecko miało na sobie body, dodatkowo tak zwanego pajacyka z długim rękawem i nogawkami oraz skarpetki. Do snu zapewnij mu ciepły śpiworek.

Temperatura w mieszkaniu przekracza 20 stopni? Niemowlę może spędzać czas w body i pajacyku z długim rękawem i zakrytymi stópkami. Kiedy temperatura jest wyższa niż 22-23 stopnie, możesz zrezygnować z body zakładanego pod pajacyka.

Zwróć uwagę na przepuszczalność powietrza wybieranych ubranek


Zimą rodzice wybierają dla dzieci jak najcieplejsze ubrania, chcąc zadbać o ich komfort, uchronić je przed wychłodzeniem i przeziębieniem. Warto jednak pamiętać, że dla pełnego komfortu ma znaczenie nie tylko grubość ocieplenia. Jeśli będzie wykonane ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów, choć może chronić przed chłodem, będzie wzmagać pocenie się skóry i może prowadzić do przegrzania. U niemowląt pierwszą oznaką odzieży, która nie przepuszcza właściwie powietrza, są potówki – małe zmiany skórne w postaci krostek powstałe przy przegrzaniu i zatkaniu gruczołów potowych.




Ubranka dla niemowląt powinny być wykonywane z materiałów trwałych, naturalnych, zapewniających stałą cyrkulację powietrza, a jednocześnie dobrze utrzymujących ciepło. Jakość w przypadku tak małych dzieci ma niebagatelne znaczenie. Unikaj jednak przepłacania za markowe produkty. Odwiedź HalfPrice, w którym znajdziesz ogromny wybór ubranek dla niemowląt i dzieci od znanych i renomowanych marek w wyjątkowych cenach. Oferta jest regularnie poszerzana o nowe okazje, jednak wszystkie ograniczone, dlatego pospiesz się, nim ktoś inny Cię ubiegnie.


Jak właściwie ubierać niemowlaka zimą? - dodano: 2023-12-21

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.