To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

ZASIŁEK REHABILITACYJNY I WYNAGRODZENIE NA L4 W CIĄŻY

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Stron: 1, 2, 3, 4
moko.
Niunia nowa podstawa do l-4 jest naliczana jeśli między jednyma drugim zwolnieniem miną 3 m-ce kalendarzowe.
ewka twoja srednia będzie liczona od momentu powortu z wychowawczego. Aha wynagrodzenie w ciąży za czas choroby nie może byc niższe niż minimalne wynagrodzenie - składki zus czyli 1126-13,71% = 971,63:30=32,39 za 1 dzień choroby. Aha czy po powrocie zmienił Ci się wymiar czasu pracy?jeśli tak to od tego momentu naliczane jest nowa podstawa.
niunia23
moko. dziękuję Ci bardzo za odpowiedz icon_smile.gif
ewka_293
moko wielkie dzięki!!!!!
Martunia_25
Hej dziewczyny

Nie nadążam za tymi wszystkimi papierkami i nie wiem co sobie mam zrobić z orzeczeniem z ZUS-u o przyznaniu mi na dwa miesiące zasiłku rehabilitacyjnego. Do tej pory za L4 płacił mi zakład pracy, okres 182 dni kończy mi sie ok. 10 sierpnia. I co? Kto po 10-tym sierpnia będzie mi płacił pieniążki? I czy to orzeczenie mam dostarczyć do zakładu pracy, czy jak? Bo nic tam nie jest napisane, a ja wróżką nie jestem i nie muszę sie znać na takich rzeczach. Przyślą tylko papierek a Ty sobie człowieku rób z nim co chcesz. Termin porodu mam na 12 września. A jeśli urodziłabym przed tym terminem, to z racji tego,ze nie upłynie mi cały miesiąc od momentu kiedy przysługuje mi zasiłek rehabilitacyjny, to czy ZUS może mi nie wypłacić w ogóle pieniędzy? Ja nic z tego nie rozumiem 32.gif
Czy ktoś może mi pomóc?
MamaJiP
Mi przyznali z zusu też na 2 miesiące. Zakład mi płaci bo jest powyżej 20 pracowników. Jeżeli jest firma mniejsza to zus wypłaca.
OD wczoraj mam nowe l4 pomimo że od 17 lipca mam dodatek. Poprostu jest to kontynuacja zwolnienia aż do porodu.
moko.
CYTAT(Martunia_25 @ Fri, 18 Jul 2008 - 14:20) *
Hej dziewczyny

Nie nadążam za tymi wszystkimi papierkami i nie wiem co sobie mam zrobić z orzeczeniem z ZUS-u o przyznaniu mi na dwa miesiące zasiłku rehabilitacyjnego. Do tej pory za L4 płacił mi zakład pracy, okres 182 dni kończy mi sie ok. 10 sierpnia. I co? Kto po 10-tym sierpnia będzie mi płacił pieniążki? I czy to orzeczenie mam dostarczyć do zakładu pracy, czy jak? Bo nic tam nie jest napisane, a ja wróżką nie jestem i nie muszę sie znać na takich rzeczach. Przyślą tylko papierek a Ty sobie człowieku rób z nim co chcesz. Termin porodu mam na 12 września. A jeśli urodziłabym przed tym terminem, to z racji tego,ze nie upłynie mi cały miesiąc od momentu kiedy przysługuje mi zasiłek rehabilitacyjny, to czy ZUS może mi nie wypłacić w ogóle pieniędzy? Ja nic z tego nie rozumiem 32.gif
Czy ktoś może mi pomóc?

Skoro zakład pracy płacił Ci za 182 dni to oznacza, ze jest uprawniony do wypłaty wszelkich zasilków, czyli otrzymasz decyzję o przyznaniu swiadczeń to zanieś ją do pracy. Oczywiscie ZUS powiadomi odrębnym pismem Twój zakład pracy, ze przyznano Ci świadczenia, ale to moze potrwać a czas ucieka. Zakład pracy będzie wypłacał świadczenie a potem macierzyński. Świadczenia rehabilitacyjne w okresie ciąży są 100%
moko.
CYTAT(MamaJulii @ Fri, 18 Jul 2008 - 14:43) *
Mi przyznali z zusu też na 2 miesiące. Zakład mi płaci bo jest powyżej 20 pracowników. Jeżeli jest firma mniejsza to zus wypłaca.
OD wczoraj mam nowe l4 pomimo że od 17 lipca mam dodatek. Poprostu jest to kontynuacja zwolnienia aż do porodu.

MamoJulii jaki masz dodatek?Kiedy skończył Ci się okres zasiłkowy (182 dni)
Martunia_25
moko dziękuję Ci bardzo za informację przytul.gif Już wiem, ze mam iść z tym do pracy. Zadzwonię jeszcze w poniedziałek do mojej kadrowej. Ta biurokracja mnie dobija. Człowiek by musiał być wszechwiedzący żeby wiedzieć, co ma z tym wszystkim zrobić. Jeszcze raz dziękuję za pomoc 02.gif
MamaJiP
Moko 16 lipca mi się skończył.

Od 17 mam przyznane z zusu na dwa m-ce dodatek.

Szybko przyznali bo jak papiery złozyłam 5 czerwca to pod koniec już miałam decyzje.
moko.
elegancko icon_biggrin.gif
Czyli masz od 17 lipca wypłacane swiadczenie rehabilitacyjne icon_biggrin.gif

Bo nie zrozumiałam co masz na myśli mówiąc : "OD wczoraj mam nowe l4 pomimo że od 17 lipca mam dodatek"
Ale zwolnień lekarskich ZUS ZLA nie donosisz chyba nie? po 17 lipca, bo lekarz nie powinien wystawiać ich,a nawet jak wystawi, to ono jest bezużyteczne.
MamaJiP
Moko dlatego się dziwię że, lekarz jednak wystawia icon_rolleyes.gif
A zanoszę do pracy, pewnie i tak jak piszesz jest bezużyteczne.

Moko a dobrze rozumiem że, nadal na konto kasa wpłynie mimo że zus przyznał mi dodatek, czy listowy mi przyniesie icon_question.gif icon_rolleyes.gif
Czy jednak z pracy elegancko wyślą mi na konto wypłatę icon_question.gif
moko.
Pisałaś wcześniej, ze zakład wypłacał do 182 dnia, więc i zakład wypłaci zasiłek rehabilitacyjny a potem macierzyński. ( bo skoro zakład jest uprawniony do wypłaty swiadczeń z ZUS- to tyczy się to wszelkich swiadczeń : macierzyński, zasiłek chorobowy, zasiłek rehabilitacyjny, wypadkowy itp)


Masz decyzję z ZUSU o przyznaniu swiadzceń, zakład pracy też ją dostanie, ale radzę Ci zanieść tę decyzję do zakładu pracy, albo poinformowac telefonicznie i wtedy powiedzą ci czy z Zus-u juz coś dostali czy nie. Bo zakład mógł jeszcze jej nie dostać. L-4 nie powinnaś brać po 17 lipca, powiedz lekarzowi, ze skończył Ci się okres zasiłkowy i że masz przyznane świadczenia rehabilitacyjne - wtedy nie bedzie Ci ich wystawiał. . . sam powinien tego pilnowac - no ale ...... nie robi tego większość lekarzy.
MamaJiP
Dostałam z zusu do wiadomości że, powiadomili zakład pracy o tym dodatku. Jak pojadę do nich pod koniec lipca to sie spytam czy dotarła do nich ta decyzja.
ewikor
Witajcie, jestem w ciąży i dzisiaj mija setny dzień jak jestem na zwolnieniu, dobrze że znalazłam ten wątek bo słyszałam o zasiłku rehabiltacyjnym ale nie wiedziałam ze jest jakis termin i ze mogę stracić kasę.
Mam tylko jedno pytanie otóż miejsce pracy znajduje się w miejscu mojego zamieszkania ale jest to stacja benzynowa podlegająca pod duży koncern paliwowy z siedzibą w Warszawie.
Czy ten druczek co wpełnia pracodawca może byc wypełniony przez pracodawcę czy też muszę go wysłać do siedziby firmy gdzie ogólnie zajmują się naszymi sprawami kadrowymi??
moko.
Ewikor druk składasz pracodawcy a pracodawca ewentualnie skontaktuje się z firmą, która go rozlicza.
Jagodzia
Witajcie!
Jestem zatrudniona na umowę o prace i oprócz tego prowadzę działalność gospodarczą. Od pierwszego kwietnia jestem na L4 i do 15 sierpnia muszę złożyć wniosek do ZUS-u o zasiłek rehabilitacyjny. Moja księgowa twierdziła, że to że mam L4 do pracy i nie zawiesiłam działalności w niczym nie przeszkadza. Problem powstał, jak zadzwoniłam do ZUS-u, żeby dowiedzieć się jakie dokumenty mam złożyć i tam kobitka mi powiedziała, że przecież nie można chorować pół dnia i że nie wolno mi podpisywać rachunków. Mam teraz dylemat czy w ogóle składać ten wniosek o zasiłek. Obawiam się czy przez to nie narobię sobie większych kłopotów. POMOZCIE PROSZE !!!!!
moko.
własnie moje klientki, które prowadzą działalność w takim momencie zatrudniają kogoś na 1/8 etatu po minimalnej stawce, aby póżniej nie miec problemów z Zus-em i niezdolnością do pracy. Radzę Ci złożyć dokumenty do Zusu oraz zatrudnij kogoś z rodziny, znajomych na 1/8 etatu. Wtedy ta osoba będzie pomagać Cia ZUS się nie czepnie Ciebie.
Jagodzia
Dzięki bardzo za podpowiedź, ale czy nie jest na to za późno, bo ja jestem w 7 miesiącu ciąży i do tej pory podpisywałam rachunki nie zatrudniając nikogo. A może to nie ma żadnego znaczenia i wystarczy zatrudnić kogoś przed złożeniem wniosku o zasiłek?
moko.
moje klientki zatrudniały kogoś na m-c przed macierzyńkim.
Zus nie czepiał się. a co do sprawy wystawiania rachunków - nie wiem jaki rodzaj działalnosci prowadzisz - tzn czym się zajmujesz?
Jagodzia
Moko jesteś nieoceniona. Bardzo za wszystko Ci dziękuję.
Jeśli chodzi o działalność, to są to usługi informatyczne i bez problemu mogę pracować przy laptopie leżąc w łóżku. Robię stronki internetowe.
moko.
eee to luzik bo Zus az tak nie czepnął by się, gorzej z US icon_biggrin.gif ale Twój rodzaj działalności pozwala Ci pracować w domu.
Ewelina_l
Witam,

Moko - może znasz odpowiedź na moje pytania:

1/ Zanim poszłam na zwolnienie "ciążowe" byłam na zwolnieniu 80% - nie związanym z ciążą od 05.02.20008 - 07.03.2008 oraz 10.04.2008-13.04.2008. Od 08.05.2008 jestem na zwolnieniu ciążowym. Czy zwolnienie 80% nie związane z ciążą liczy się do 182 dni?;
2/ Odnośnie zasiłku rehabilitacyjnego wiem, że powinnam dostarczyć do ZUS-U wszelkie papiery co najmniej na 6 tygodni przed 182 dniem. A jeżeli tego nie zrobię? Jeżeli to będzie 5 tygodni? ZUS ma prawo nie przydzielić mi tego zasiłku?

pozdrawiam
Ewelina
moko.
1. nie
2. 6 tyg to taki termin "bezpieczny" aby w momencie końca okresu zasiłkowego mieć juz decyzję i dostawać pieniadze ze świadczenia rehabilitacyjbego od razu. 6 tyg przed nie oznacza ostateczny termin. Natomiast można i złozyć wniosek na kilka dni przed 182 dniem lub po 182 dniach ale wtedy zostaje się bez pieniędzy do momentu otrzymania decyzji. Z doświadczenia wiem, że najpóżniej złożyć wniosek na 3-4 tyg przed końcem okresu zasiłkowego.
Jeszcze się nie spotkałam, by kobiecie ciężarnej nie przyznano swiadczeń. Więc spokojnie ZUS przyzna.
Ewelina_l
Super, dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 03.gif
moko.
CYTAT(moko. @ Thu, 07 Aug 2008 - 22:27) *
Jeszcze się nie spotkałam, by kobiecie ciężarnej nie przyznano swiadczeń. Więc spokojnie ZUS przyzna.

Niestety dziś doznałam szoku..... Pierwszy raz w mojej pracyz awodowej spotkałam się z odmową przyznania świadczeń rehabilitacyjnych kobiecie w okresie ciąży.... Ten sam ZUS kilka dni temu przyznał innej pracownicy bez mrugnięcia okiem świadczenie, mimo iż okres zasiłkowy kończył się na tydzień przed terminem porodu. Teraz pracownicy na ok 2 tyg przez terminem porodu kończy sie okres zasiłkowy i niestety idzie na urlop macierzyński, bo inaczej będzie bez pieniędzy.
niunia23
moko mam do Ciebie prze ogromna prośbę czy mogła byś podać mi jakieś linki do stronki Zus lub zacytować przepisy , które mówią o tym ze te 182 dni to jest tylko na ciąże i że poprzednie L4 nie związane z ciążą się do tego okresu nie wlicza icon_smile.gif


z góry dziękuje Ci za odpowiedz icon_smile.gif
moko.
Cytat z ustawy zasiłkowej

" Do jednego okresu zasiłkowego zlicza się okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy z powodu choroby, a także okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekracza 60 dni (niezdolność do pracy po przerwie powinna być oznaczona kodem "A").
Art. 9. 1. Do okresu, o którym mowa w art. 8, zwanego dalej „okresem zasiłkowym”, wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2.

2. Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

reasumując powyższy zapis mówi, że gdy między okresami niezdolności do pracy z powodu tej samej choroby występuje przerwa, to jeśli jest ona krótsza niż 60 dni - okresy obu niezdolności się sumuje; jeśli zaś jest dłuższa - następna niezdolność do pracy rozpoczyna bieg nowego okresu zasiłkowego.

A i wjątek - jesli pomiedzy jedną a drugą chorobą jest mniejsza przerwa ale jest inny rodzaj choroby (np ciąża) to od tej nowej choroby leci nowy bieg okresu zasiłkowego.

Proszę odwołanie do ustawy zasiłkowej
niunia23
dzięki wielki moko . jesteś wspaniała icon_smile.gif
JasninaAG
Cześć mam pytanie ja jestem obecnie na zasiłku rehabilitacyjnym ze względów zdrowotnych i jestem w 8 tygodniu ciąży.Zasiłek zostal mi przyznany na 6 m-cy i teraz 20 września kończy się ten półroczny okres , oczywiście złożyłam papiery o przedłużenie tylko czy ja powinnam teraz do tych dokumentów dołączyć zaświadczenie lekarskie o tym że jestem w ciąży bo zależy mi żeby przedłużyli mi o kolejne 6 mcy bo warunki w pracy nie są zbyt komfortowe i wolałabym ten okres przeżyć w spokoju .Pozdrawiam Angelika
moko.
Skoro jesteś w ciąży to jest to tzw nowa choroba - na komisji ZUS musisz przedstawić zaswiadczenie o stanie ciąży.
Komisja ZUS zadecyduje, czy rozpoczyna sie nowy okres zasiłkowy w zwiazku z ciążą, czy też przedłuży świadczenia rehabilitacyjne na poprzednią chorobę. Dołącz do dokumentów zaświadczenie o ciąży !

Aha zakład pracy nie zwolnił Cie po 3 m-cach świadczeń rehabilitacyjnych ?
Reasumując ZUS moze podjąć takei decyzje:
a) nie przedłuza swiadczeń rehabilitacyjnych, lecz wracasz do pracy i donosisz zwolnienia lekarskie z tyt ciąży - tu zaczyna się nowy okres zasiłkowy (182 dni)
b) przedłuza świadczenia - i następuje wypłata swiadzceń w wysokości 100 % ( z powodu ciąży)
JasninaAG
CYTAT(moko. @ Sat, 20 Sep 2008 - 14:03) *
Skoro jesteś w ciąży to jest to tzw nowa choroba - na komisji ZUS musisz przedstawić zaswiadczenie o stanie ciąży.
Komisja ZUS zadecyduje, czy rozpoczyna sie nowy okres zasiłkowy w zwiazku z ciążą, czy też przedłuży świadczenia rehabilitacyjne na poprzednią chorobę. Dołącz do dokumentów zaświadczenie o ciąży !

Aha zakład pracy nie zwolnił Cie po 3 m-cach świadczeń rehabilitacyjnych ?
Reasumując ZUS moze podjąć takei decyzje:
a) nie przedłuza swiadczeń rehabilitacyjnych, lecz wracasz do pracy i donosisz zwolnienia lekarskie z tyt ciąży - tu zaczyna się nowy okres zasiłkowy (182 dni)
b) przedłuza świadczenia - i następuje wypłata swiadzceń w wysokości 100 % ( z powodu ciąży)



Tak zakład pracy nie zwolnił mnie i do zakładu doniosłam już zaświadczenie lekarskie wiec też mnie nie może zwolnić.Dzięki za cenne informacje .pozdrawiam serdecznie.
veroni
Witajcie jest nowa i mam pytanko o zasiłek rehabilitacyjny, obecnie jest w 29tc i pobieram zasiłek dla bezrobotnych który już mi się kończy w związku z tym moje pytanie czy przysługuje mi również zasiłek rehabilitacyjny z tego tytułu do czasu porodu czy nie?
moko.
Veroni - Niestety nie masz prawa do zadnych swiadczeń z ZUS - typu zasiłki chorobowe, rehabilitacyjne.
O ile jeszcze pamietam zasiłek dla bezrobotnych jest przedłużany tylko w sytuacji gdy bezrobotna, która pobiera zasiłek urodzi dziecko w okresie jego pobierania lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu. Wtedy własnie zasiłek dla bezrobotnych jest przedłużany na czas taki, ze masz prawo do zasiłku do dnia porodu oraz po porodzie w wymiarze takim, jaki przysługuje osobom uprawnionym do zasiłku macierzyńskiego, czyli 18 tyg, 20 tyg itp.

moko.
Tu masz podstawe prawną a w zasadzie przepisy Urzędu Pracy
(art. 73 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudniania i instytucjach prawa pracy Dz. U. z 2004 r., nr 99, poz. 1001).
Dopytaj sie jeszcze w PUP czy faktycznie coś Ci będzie przysługiwać czy nie.
veroni
dzięki Moko
gyokuro
Witam - ja jednak mam totalny mętlik w głowie z tymi wyliczeniami 182 dni...

Otóż - jestem nauczycielką, więc zwolnienia liczę od początku roku szkolnego (przedtem były wakacje, dłużej niż 60 dni, więc co było w zeszłym roku szkolnym się nie liczy). I tak - w tym roku byłam 4 dni na zwolnieniu na dziecko, potem byłam jakieś w sumie 3,5 tygodnia na zwolnieniu już na siebie (na zapalenie zatok i oskrzeli, ale już z zaznaczeniem literki B, czyli ciąży - a, i raz mi wpisali kod choroby J02, a raz J06, więc nie wiem, czy to jest ta sama choroba, i czy w ogóle ma to jakieś znaczenie...). W tych 3,5 tygodniach było 4 dni bez zwolnienia (długi weekend z 11 listopada). Po zwolnieniu wróciłam do pracy na dwa dni, potem weekend i jeszcze pracowałam w poniedziałek. W tenże poniedziałek miałam wizytę u ginekologa i on mi dał L4 od wtorku, z powodu napinania się brzucha. I powiedział, że już do końca ciąży będę na tym zwolnieniu.
No i nie mam pojęcia - co ja mam wliczać do tych 182 dni? Czytam te fora i dokumenty, czytam i już mam kompletną sieczkę we łbie. A - dodam, że jestem teraz w 18 tygodniu ciąży i mam termin na 3 maja.

Nic już nie wiem, nic nie rozumiem. Pomocy icon_smile.gif
moko.
CYTAT(gyokuro @ Thu, 27 Nov 2008 - 22:50) *
Witam - ja jednak mam totalny mętlik w głowie z tymi wyliczeniami 182 dni...

Otóż - jestem nauczycielką, więc zwolnienia liczę od początku roku szkolnego (przedtem były wakacje, dłużej niż 60 dni, więc co było w zeszłym roku szkolnym się nie liczy). I tak - w tym roku byłam 4 dni na zwolnieniu na dziecko, potem byłam jakieś w sumie 3,5 tygodnia na zwolnieniu już na siebie (na zapalenie zatok i oskrzeli, ale już z zaznaczeniem literki B, czyli ciąży - a, i raz mi wpisali kod choroby J02, a raz J06, więc nie wiem, czy to jest ta sama choroba, i czy w ogóle ma to jakieś znaczenie...). W tych 3,5 tygodniach było 4 dni bez zwolnienia (długi weekend z 11 listopada). Po zwolnieniu wróciłam do pracy na dwa dni, potem weekend i jeszcze pracowałam w poniedziałek. W tenże poniedziałek miałam wizytę u ginekologa i on mi dał L4 od wtorku, z powodu napinania się brzucha. I powiedział, że już do końca ciąży będę na tym zwolnieniu.
No i nie mam pojęcia - co ja mam wliczać do tych 182 dni? Czytam te fora i dokumenty, czytam i już mam kompletną sieczkę we łbie. A - dodam, że jestem teraz w 18 tygodniu ciąży i mam termin na 3 maja.

Nic już nie wiem, nic nie rozumiem. Pomocy icon_smile.gif

Na zwolnieniu lekarskim, które przekazujesz pracodawcy nie ma wykazanego rodzaju choroby czyli tego J02 itp, jest tylko informacja czy możesz chodzić czy leżeć ewentualnie kod A, B, C,D - B to okres ciaży, A- ta sama choroba o reszcie nie bedę pisać ! otóż do jednego okresu zasiłkowego bedzie Ci się wliczało te wszystkie choroby, które przypadają w okresie ciąży. Wiec wlicza Ci się 3,5 tyg choroby w okresie ciaży + terażniejsze, ale spokojnie - z moich wyliczeń wynika, ze 182 dni skończą ci sie pod koniec kwietnia. Gdzieś na początku kwietnia prosze zapytać w kadrach kiedy Ci miną 182 dni choroby - jeśli masz w miarę ok pracodawcę to powiadomi Cię, ze masz starac się świadczenia, ewentualnie zaproponują urlop macierzyński wcześniej. Poza tym lekarz powinien Cię poinformowac kiedy i jak długo przebywasz już na zwolnieniu lekarskim !
gyokuro
Dzięki icon_smile.gif
Kleo
Witam. Ja również potrzebuję pomocy...Moja sytuacja wygląda nastepująco: 25.12 mija mi 182 dni zwolnienia lekarskiego (najpierw to było zwolnienie na ciążę, potem na powikłania po poronieniu w 22 tygodniu, ostatnie były od psychiatry). Nie złożyłam wniosku do ZUS-u o przyznanie zasiłku na 6 tygodni wcześniej, bo miałam zamiar wrócić do pracy. Jednak okazało się, ze jestem w ciąży (obecnie 8 tydzień) i ani mój ginekolog, ani psychiatra nie wyrażają zgody na powrót do pracy. Złożyłam wniosek do ZUS-u o przyznanie zasiłku rehabilitacyjnego na 3 tygodnie przed upływem 182 dni i czekam na wezwanie... W wywiadzie zawodowym zakład pracy zaznaczył, ze praca jest średnio-ciężka, z wysiłkiem umysłowym i fizycznym, wymagajaca dłuższego stania, podnoszenia ciężarów, wymuszonej pozycji, schylania się i w narażeniu na szczególne obciążenia psychiczne itd...Czy ktoś się orientuje jakie mam realne szanse na to, ze przyznają mi zasiłek?
moko.
Kleo wszystko zależy od decyzji ZUS-u generalnie ZUS może uznać iż :
- przyzna swiadczenie rehabilitacyjne
- uzna, ze od momentu II ciąży jest to nowy okres zasiłkowy, czyli od "inna" choroba, która zaczęła się 8 tygodni temu, czyli druga ciąża i od tego czasu leci na nowo 182 dni.
Generalnie myślę, ze spokojnie dostaniesz decyzję pozytywną.
Kleo
Dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam.
Kleo
Mam jeszcze takie pytanie...Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę na czas nieokreślony po upływie 182 dni, jeżeli pracownica jest w ciąży i przebywa na zasiłku rehabilitacyjnym?
moko.
Nie, chyba, ze likwidacja zakładu pracy, wtedy wszelkie zobowiązania przejmuje ZUS
kasienkap9
Witam

Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim w wyniku komplikacji w czasie ciąży. Za 7 dni kończy mi się prawo do uzyskiwania zasiłku chorobowego i niestety nie zdążyłam załatwić zasiłku rehabilitacyjnego ( mój lekarz stwierdził, ze jest to już za późno i nie wypisze mi formularzu). Dlatego mam pytanie czy po wykorzystaniu tych 182 dni (zwolnienie kończy się w sobotę) mogę w poniedziałek zanieść do pracy nowe L4 od innego specjalisty (tzn chorować na inna chorobę) -tzn czy po wykorzystaniu zasiłku chorobowego wystarczy 1 dzień przerwy i można chorować dalej na inną chorobę (np. angina). Nadmienię, że do terminu porodu braknie mi tylko dwóch tygodni.
Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam
justyna27
Witam, ja mam taki problem jestem w 13 tc od 1 tyg jetsem na l4 źle się czułam - ale wsześniej zanim okazało się że jestem w ciąży trochę chorowałam i tak - mam pytanie od jakiego momentu mam liczyć 182 dni. Nadmienię że na l4 jestem bez przerwy od 17 września 2008 najpierw miałam l4 od ginekologa potem od ogólnego potem znów od ginekologa - zapalenie jajników i dopiero od 21 października mam l4 z tytułu ciąży. Czy poprzednie te "3" l4 mam liczyć do 182 czy tylko te z okresu jak jestem w ciąży czyli od 21.10? Czy do zusu mam złożyć tylko 3 dokumenty = NP7 N9 I N10 ? BARDZO DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDŹ icon_biggrin.gif
kasienkap9
Odpowiedz znajdziesz tutaj: https://www.maluchy.pl/forum/index.php?show...p;#entry7849846
Wszelkie choroby od kiedy jesteś w ciąży są sumowane do jednego okresu zasiłkowego.

Pozdrawiam
justa82
Dziewczyny a jezeli termin porodu mam wyznaczony na 24 luty i wtedy jest to moj 110 dzien na zwolnieniu lekarskim tzn ,ze nie musze sie juz starac o przedluzenie zwolnienie po przez zasilek rehabilitacyjny?
moko.
nie musisz!
o świadczenia rehabilitacyjne ubiegają się te sooby, którym kończy się okres zasiłkowy 182 dni i po nim dalej są niezdolne do pracy !
justa82
Ok, dziekuje za odpowiedz tak tez myslalam czytajac tan forum ,ale wolalam sie upewnic bo w wielu sprawach jeszcze jestem zielona. Dzieki i pozdrawiam:)
martita07
czyli jeśli zostało mi przyznane świadczenie rehabilitacyjne z ZUS-u to nie muszę brać już L-4 od lekarza i zawozić lub wysyłać do firmy???
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.