To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

ZASIŁEK REHABILITACYJNY I WYNAGRODZENIE NA L4 W CIĄŻY

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Stron: 1, 2, 3, 4
dominika1
dziewczyny orientujecie sie na ile do przodu a na ile do tyłu moze byc wystawione zwolnienie?
(nie)dzielna
dominika chyba nie można ani do przodu ani do tyłu, ale lekarz zawsze może wpisać w kartę jakąś pseudo wizytę (choć jest to "nielegalne"). Z tym, że lekarz ma obowiązek dostarczyć "swoją" kopię L4 do ZUS najpóźniej w 7 dni.
anor26
witam!!!
mam pytanko,może ktoś wie coś na ten temat.
chodzi mi o to czy w czasie urlopu macierzyńskiego można pracować na umowę -zlecenie???

pozdrawiam
anor26
Ginger
CYTAT(anor26)
chodzi mi o to czy w czasie urlopu macierzyńskiego można pracować na umowę -zlecenie???

ani na umowe o pracę, ani umowe-zlecenie, ani umowe o dzielo w czasie urlopu macierzyńskiego nie wolno podejmowac pracy, niestety...
Ale czy ktoś wie czy w czasie zasiłku macierzyńskiego (bez urlopu) mozna np. rozpocząć działalność gospodarczą??
Ginger
a jeśli nie można to czy jełśi sie nie zgłosi faktu urodzenia dziecka w zus i nie wystąpi sie o zasiłek to mozna rozpocząć działalność tak jakby się nie rodziło???
(nie)dzielna
Ginger ja pracowałam na normalną umowę o pracę i do tego prowadzę działalność. Byłam prawie całą ciążę na L4, wtedy moją firmę prowadził pełnomocnik, podpisywał wszelkie papiery i w ogóle robił wszystko. Umowa o pracę wygasła z dniem porodu (bo była na czas określony) z tego co mi powiedzieli w ZUSie mogę teraz normalnie prowadzić działalność, ale dokładnie dowiem się co i jak w poniedziałek icon_lol.gif
Ginger
to ja będę z niecierpliwością oczekiwac na informacje od Ciebie icon_lol.gif
Monika_P
CYTAT(dominika1)
dziewczyny orientujecie sie na ile do przodu a na ile do tyłu moze byc wystawione zwolnienie?


No według tego to można jednak, ale czy tak jest?
https://www.e-kadry.com.pl/index.php?option...d=348&Itemid=86

Sama mam ten dylemat, bo zwolnienie mam do 11 stycznia, a chciałabym pójść 13 - tego, to właściwie na dzień wstecz by mi trzeba wypisać. I nie wiem ????
ana84
dziewczyny mozna wystawic chyba 3 dni do tylu i 1 do przodu albo odwrotnie, teraz juz nie pamietam. ale na pewno mozna i do przodu i do tylu
myszka
3 dni wstecz, 1 do przodu (nie dotyczy oczywiście przypadków szczególnych, np. pobyt w szpitalu).
Ginger
(nie)dzielna, i jak? Dowiedziałaś się czegoś?
Ginger
CYTAT(Ginger)
(nie)dzielna, i jak? Dowiedziałaś się czegoś?



nadal umieram z niecierpliwości
A powiedz mi jeszcze w jaki sposób ustanowic kogos pełnomocnikiem - wystarczy mu dac jakieś pismo czy trezba to jakos bardziej formalnie zrobić?...
termal
Witam Dziewczyny, jestem przyszla mamusia - z problemami zdrowotnymi w ciaży i w związku z tym muszę być co chwilkę na zwolnieniu, a teraz lekarz zapowiedzial że do konca ciąży będzie dawał zwolnienie...
i tu zaczęły się schodki - z przerażeniem dowiedziałam się o tych 182 dniach a jak pomyslę że potem w wysokiej ciazy mam latac z papierami po urzędach to mi skora cierpnie.Prosze powiedzcie mi czy te 182 dni to sie liczy z samego zwolnienia ?- jak np.byłam w miesiącu 3 tygodnie na zwolnieniu a potem 1 tydzień próbowałam chodzić do pracy ale potem znów na zwolnienie to licząc sobie kiedy minie 182 dni wliczam samo zwolnienie czy te krótkie przerwy między nim też..? I czy przerwę świąteczną też wliczyc?
Proszę Was bardzo o odpowiedz i pozdrawiam.
ziowik
niestety takie przerwy sie nie wliczają. musi być przerwa między zwolnieniami 2 miesięcy (nie wiem dokładnie czy chodzi o pełne 60 dni, ale coś koło tego) żeby zaczęło sie całe odliczanie od początku. numer jest jeszcze taki że conajmniej 6 tygodni przed upływem tych 182 dni musisz złożyć papiery o przyznanie zasiłku rehabilitacyjnego, inaczej zostaniesz bez zasiłku w ogóle. jak zanosisz druk zwolnienia, czy jak ktoś zanosi, poproś o papiery potrzebne do złożenia wniosku o świadczenia rehabilitacyjne, dostaniesz 3 kartki, jedną wypełnia lekarz, a dwie zakład pracy.
termal
ziomik dziekuje za odpowiedz ale ja chyba jakas cofnieta jestem bo nie rozumiem do czego sie nie wlicza..?
probuje teraz policzyc kiedy mi stuknie te 182 dni i nie wiem czy liczyc tez te dni kiedy pracowalam czy DOKLADNIE dni samego zwolnienia...?
termal
oj - ziowik nie ziomik... icon_redface.gif
Kanika
Jeżeli przerwa pomiędzy zwolnieniami była krótsza niż 60 dni, liczysz każde zwolnienie. I tylko dni kiedy byłaś na zwolnieniu, nie liczy się dni przepracowanych. Możesz również w zakładzie pracy poprosić aby oni przesłali Ci odpowiednie formularze ( niektóre zakłady to robią tylko trzeba się upomnieć w czas. ) Dni kiedy w które pracowałąś nie liczą się do zasiłku.
termal
DZIęKUJę - DOTARłO DO MNIE icon_biggrin.gif
Panthera
Mam pytanko w związku z płatnością na L4. Jeśli dana osoba będąc już w ciąży zmieniła zakład pracy, a z poprzednim rozwiązała umowę za porozumieniem stron- to czy wówczas, pracując u nowego pracodawcy
( umowa w pełnym wymiarze godzin, bez okresu próbnego, zawarta na dwa lata) i idąc na L4 po przepracowanych 2-3 miesiącach na nowych warunkach - ma płacone 100 % pensji według stawek, jakie otrzymuje w nowej firmie czy też liczą się te stare wypłaty u poprzedniego pracodawcy ?

I jak to wygląda póżniej z urlopem macierzyńskim i wynagrodzeniem, jakie kobiecie przysługuje?

Z góry dzięki za odpowiedż, jeśli któraś z Pań jest zorientowana.

Pozdrawiam
Gruszka
O ile sie nie mylę, do L4 liczy sie aktualna pensja, ale do macierzyńskiego to juz chyba pensja z ostatnich 12 miesięcy, więc może to zahaczyc o pensję z poprzedniego zakładu pracy. Wychowawczy dostaniesz tylko, jesli spełniasz wymóg niskiego dochodu na członka rodziny. (ile dokładnie nie wiem - koło 500 zł - może ktoś dopisze Ci dokładniej). To tak z grubsza icon_biggrin.gif
Panthera
Dzięki Gruszka...

Jeśli chodzi o płatny wychowawczy- to raczej moja koleżanka się nie załapie... icon_wink.gif

Akurat z tą średnią z 12-mcy to dla mnie trochę nielogiczne w tym przypadku , bo na przykład gdyby kobieta NIE PRACOWALA W OGOLE przez pół roku, następnie została zatrudniona w firmie X, pracowała tam przez 3-4 miesiące- i wtedy poszła na zwolnienie będąc w zaawansowanej ciąży .... To co - musieliby jej liczyć średnią z ostatnich 12 miesięcy ??? A w miejsce tych niepracujących wpisać dochód zero ??? icon_lol.gif Sądzę, że wówczas muszą jej zapłacić wg tego, co zarabiała pracując W NOWEJ FIRMIE PRZEZ 3-4 MIESIACE- a tych miesięcy bez pracy pod uwagę brało się nie będzie...

A z drugiej strony : jeśli pracowała ciągle przez 12 miesięcy, ale miejsce pracy w czasie ciąży zmieniła na korzystniejsze ( co oczywiście jest sytuacją specyficzną i rzadką , bo zwykle w ciąży kobiety boją się utraty pracy- ale znam akurat taką ,która właśnie w ciąży została zatrudniona na lepszych warunkach )- to dlaczego ma być pokrzywdzona i mają jej liczyć tą małą pensję z poprzedniego zakładu, skoro umowę o pracę z nim rozwiązała a idąc na zwolnienie pracuje już kilka miesięcy gdzieś indziej ?

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że w naszym kraju nie zawsze NIELOGICZNE znaczy NIEMOZLIWE icon_lol.gif Zatem dowiem się u kogoś z branży i poniformuję Was dokładnie, jak sprawa wygląda jeżeli chodzi o zwolnienie oraz póżniej o macierzyński w takim specyficznym przypadku.
Pozdrawiam i miłego dnia przyszłe Mamusie icon_biggrin.gif
ziowik
no cóż icon_biggrin.gif odpowiem przynajmniej na jedno Twoje pytanie Panthero icon_smile.gif co z kobietami które nie pracowały przez 12 miesięcy tylko krócej icon_smile.gif wówczas liczy się te miesiące które pracowała. ja pracowałam od lutego 2006 a 1 listopada poszłam na zwolnienie. nie ma więc mowy o 12 miesiącach. liczyli mi tylko te przepracowane (na dodatek nie liczą ostatniego miesiąca, nie wiedzieć czemu icon_razz.gif )

logiczne czy nie, ale to wszystko liczy potem zus.. a dla nich im mniej tym lepiej przecież icon_razz.gif

mam nadzieje że mimo wszystko policzą Ci średnią z wyższymi zarobkami (mnie zmieniała sie pensja w trakcie pracy, niestety policzyli wszystko icon_razz.gif ale nie wiązało sie to ze zmianą zakładu pracy)
*Anuszka*
Witam! Ja również mam pytanko. Jestem w 21 tc, od poczatku jestem na L4...zaklad pracy przysłał mi papiery do rehabilitacyjnego, dodając iż okres zasiłkowy kończy mi się z dniem 3 lutego. Czyli zakład pracy wliczył moje poprzednie L4, na którym byłam jeszcze przed ciążą! Bo jakoś od ok. listopada do lutego to nie 182b dni. Czy zakład pracy dobrze zrobił wliczając moje porzednie zwolnienia w okres ciąży? Przecież to nie to samo...
ziowik
hm.. a kiedy byłas na tym zwolnieniu ? bo jest coś takiego że jeżeli pracujesz 60 dni między zwolnieniami to poprzedni "licznik" sie kasuje..
to jedyne co mi przychodzi do głowy w związku z tym jak to policzyli

czy ten okres 182dni upłynął Ci 3 lutego? a zakład pracy kiedy wysłał papiery do zusu?? bo należy to zrobić minimum 6 tyg przed upłynięciem tych 182 dni czyli mniej wiecej po upływie 140 dni zwolnienia.
ja jestem na zwolnieniu od 2 listopada i wczoraj złozyłam papiery o ten zasiłek rehabilitacyjny, żeby nie przegapić tego terminu właśnie
*Anuszka*
Na zwolnieniu byłam bezpośrednio przed ciążą. Od lipca - września, potem miałam urlop 2 tyg. i chciałam się zwolnić, ale okazało się, że jestem w ciąży, więc kontynuuję L4! icon_redface.gif Natomiast jeśli chodzi o papiery od firmy, to dostałam je dopiero miesiąc temu, a złożylam dopiero po wizycie u lekarza prowadzącego ciążę, czyli w zeszły piątek. Babka w ZUS-ie powiedziała, że na odpowiedź czeka się 2 tygodnie. No ciekawe....
4nia
Witam!
Otrzymałam odp od lekarza Zus ( dostanę świadczenie), z tego co wyczytałam musze jeszcze czekać na dokumenty od Zusu, mam zatem pytanko:
Czy to oznacza ze od kiedy skończy mi sie te 182 dni zwolnienia, szkoła bedzie powiadomiona przez Zus o świadczeniu rehabilitacyjnym ( czyli bedzie to jak zwolnienie) , czy sama mam powiadomić szkołę???a jeśli te dok. z Zusu dostanę po upływie tych 182 dni, co ze mną? Czy mam isć do szkoły?
Pozdrawiam i prosze o odp
Ania
*Anuszka*
Otóz sprawa wygłada tak : dokumenty, które dostałaś z ZUS'u o przysługującym Ci zasiłku rehabilitacyjnym musisz przedłożyć w szkole wraz z odpowiedzią o decyzji. Nie jest to L4. Po takowe musisz udać się do lekarza prowadzącego ciążę (najlepiej). Tak więc pieniążków nie tracisz, bo przysługuje Ci wynagrodzenie, natomiast zwolnienie w dalszym ciągu jest potrzebne... Pozdrawiam.
ziowik
mam pytanko..
czy świadczenie rehabilitacyjne wypłacane jest w takiej samej kwocie jak był wypłacany zasiłek chorobowy??

mam bowiem problem.. dostałam decyzję że przyznano mi zasiłek rehabilitacyjny bodaj od 2 maja. poprzednie zwolnienie jak zwykle na 28 dni zaniosłam do zusu ok 20 kwietnia.. a 7 maja (ok 10 dni wcześniej niż do tej pory) wpłynełą mi kasa... połowa kwoty którą miałam do tej pory..
czy ktoś to może wyjaśnić? czy to jest kwota za okres od powiedzmy 20 kwietnia do 2 maja? czy za cały okres zwolnienia?

sytuacje finansową mam kiepską i połowa świadczenia to dla mnie bardzo zła informacja icon_sad.gif eh.. czy zawsze muszą być takie komplikacje przez ten zus?
odynka
ziowik a kiedy dostałaś decyzję o zasiłku i kiedy minął Ci termin 182 dni zwolnienia?

a tak pozatym to ile czekałaś na decyzję o zasiłku bo ja czekam i czekam i juz sie doczekać nie mogę...
ziowik
hm.. decyzje dostałam dość dawno, prawie 2 miesiące temu, jakieś 3-4 tyg po złożeniu wszystkich papierów o ile dobrze pamiętam..
a te 183 dni to nawet nie wiem kiedy mijają, jakoś na początku maja chyba własnie, może tego dnia od którego dostałam zasiłek

tylko ja dość wczesnie składałam te papiery, nie 6 a chyba z 10 tyg przed upływem..

zaraz postaram sie to wszystko znaleźć to Ci napisze dokładnie
ziowik
no więc tak, 182 dni zwolnienia minęły mi właśnie 2 maja. od 3go maja mam świadczenia rehabilitacyjne (jakby w środku kolejnego L4 które dostarczyłąm do zusu)

papiery złożyłam 23 lutego (114 dni zwolnienia) a pierwsze pismo jest z 7 marca że mi przyznają na 2 miesiące, a już takie oficjalne jest z 23 marca czyli wydane dokładnie misiąc później
odynka
to moim zdaniem dostałaś za zwolnienie do 2 maja a teraz dostaniesz z zasiłku - ZUS zawsze wyrównuje...
ja dostałam teraz całość wynagrodzenia a mineło mi 182 dni 20 kwietnia - dostałam za cały kwiecień wypłatę ale mi wypłaca pracodawca a potem się z zusem rozlicza bo ja w dużej firmie pracuję... z Zusu jeszcze nie dostałam decyzji a czekam już prawie miesiąc...
ziowik
oby icon_smile.gif przekonam sie za tydzień jakiś, bo zwykle przed 19 przysyłali..
a na piśmie z zusu pisze że ta sama podstawa obowiązuje, wiec powinno być ok icon_smile.gif
dzięki Odynka.
może dostaniejsz niedługo, ja dokładnie miesiąc po dostałam (tzn później, bo wiadomo jak poczta chodzi, ale decyzja była miesiąc po złożeniu papierów)
odynka
no bo oni mają max miesiąc czasu i nie mogą przekroczyć;) mi mija w tym tygodniu...
podstawa jest taka sama to się nie musisz martwić;)
aneta23
słuchajcie czytałam wasze zapytania i odpowiedzi, jednak nie znalazlam odpowiedzi na podobny do mojego przypadek. Więc tak jestem w 22 tygodniu ciąży i od poczatku bylam na zwolnieniu lekarskim. Jest to moja druga ciąża, pierwsze dzieciatko poronilam i długo czekalam az znow zaszlam w ciąże bo praktycznie staralismy sie ponad dwa lata. Gdy sie udało znalazlam sie w szpitalu poniewaz stwierdzono u mnie poronienie zagrazajace, troche lezalam w szpitalu, po wyjsciu nie moglam chodzic, i tak zeszlo do 22 tygodnia. Teraz dzieki Bogu lekarz twierdzi ze jest wszystko dobrze i ze nie bedzie wypisywal zwolnienia bo moge wrocic do pracy. Jedank pracuje w SUPER MARKECIE praca jest ciezka i wogole nerwowka ...Wiec lekarz rodzinny wypisal mi zwolnienie bez problemow i ze zrozumieniem, twierdzi nawet ze lepiej dla mnie i dziecka jak bym nie wracala do pracy. I tu pojawia sie moj problem poniewaz musze juz zlozyc wniosek o zaswiadczenie rechabilitacyjne i boje sie ze moj ginek wypelni mi je nie karzystnie A poza tym ostatnio mielismy sprzeczke i zmienilam lekarza prowadzacego, poniewaz juz dosc mialam nie zrozumienia z jego strony. CZy ten wniosek moze wypelnic mi moj nowy lekarz? czy moze to byc moj lekarz rodzinny? PROSZE POMOZCIE a moze moge isc na urlop bezplatny na te dwa miesiace ale czy bedzie mi przyslugiwal urlop macierzynski??
kaziunia81
Cześć, Witam wszystkich!

Widzę, że od dawna nikt nie odwiedza tego formu ale mnie temat bardzo interesuje i postanowiłam zaryzykować - może ktoś mi odpisze icon_rolleyes.gif . Mianowicie jestem w 13 tygodniu ciąży i nie najlepiej się czuję, w związku z tym od przyszłego tygodnia chciałabym iść na zwolnienie. Moje wątpliwości dotyczą wysokości wynagrodzenia, jakie będę otrzymywać. Wiem, że to średnia z ostatnich 12 miesięcy ale jakiej kwoty. Moje wynagrodzenie składa się z podstawy i premii. Sprawdziłam, że składki na ubezp. chorobowe są obliczane od obu składników, więc teoretycznie powinna być brana pod uwagę cała kwota. Nie wiem, czy możliwe jest aby firma określała te sprawy we własnych regulaminach- czy liczą się tylko przepisy ZUS. Mój przełożony poinformował mnie, że będę dostawać tylko podstawę bez premii, ale czytam na necie różne artykuły i już sama nie wiem czy chciał mnie tylko odwieźć od pójścia na L4 czy może to prawda.
Jeżeli ktoś ma informacje na ten temat to proszę o odpowiedź. icon_razz.gif
moko.
Jeśli w regulaminie wynagradzanie istnieje zapis, ze premia za czas nieobecności jest pomniejszana to wtedy ten składnik wliczany jest do podstawy zasiłku chorobowego, jesli nie ma odpowiedniego zapisu w regulaminie wtedy ten składnik nie wchodzi do tej podstawy. Premia to składnik, który wchodzi do podstawy z której wylicza sie składki ZUS, urlop, zdrowotna i podatek, ale to nie oznacza ze premia jest składnikiem który jest brany do podstawy chorobowego.
Zwolnienie lekarskie z powodu ciąży to 100 % świadczenia.
Kari27
kaziunia moje wynagrodzenie tez wynosi podstawa+premia,jestem na zwolnieniuL4 od 4tc i teraz dostaje 100% calego wynagrodzenia(sredniej z 12 miesiecy)czyli nie sama podstawa ale tak jak mialam zawsze przelewane pieniadze czyli lacznie podstawa i premia.
Kari27
Mam pytanie przed tym zwonieniem na ktorym teraz jestem bylam na innym L4,miedzy jednym zwolnieniem a drugim minal okres 65 dni,ale czy te dni to kalendarzowe czy robocze sie liczy.
obibia
witam
mam problem mi niby przyznali zasilek ale nie wiem co dalej?czy pieniadze mi wyplaca bo do tej pory nie dostalam a podanie skladalam juz jakis czas temu decyzja mi przyszla ale nie wiem na ile mi przyznali ja juz urodzilam ....a co dalej?czy maciezynskie mi sie nalezy czy musze jakies papiery tez skladac?????
Zmora
Czy w czasie zasiłku rechabilitacyjnego potrzebne są zwolnienia lekarskie?
moko.
absolutnie nie, świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane po skończeniu okresu zasiłkowego czyli po 182 dniach, więc póżniej lekarz nie powinien wystawiać zowlnień, ale jesli nie pilnuje tego okresu to powiedz mu, że minęły Ci 182 dni i masz swiadczenie rehabilitacyjne
nin30
Mam pytanie.Proszę o odpowiedź.
Dostałam pismo z ZUS że przyznają mi zas.rehabilitacyjny na 3 mce, minął już miesiąc a pieniędzy nie przysłali, za miesiąć rodzę.
Jak oni to wypłacają? Po porodzie dopiero? I czy 100% jak zas.chorobowy?
Odpiszcie proszę. icon_question.gif icon_question.gif
moko.
wypłacą ci z opóźnieniem. zus ma 30 dni na wypłatę swiadczenia od momentu wydania decyzji. Proponujuę Ci zadzwonic do ZUS-u to raz dwa będziesz mieć pieniądze ! Tak swiadzcenie rehabilitacyjne przypadjące w okresie ciąży jest 100% płatne.
cath
kaziunia81- ja jestem na zwolnieniu od 8 tyg ciąży. I dostaję wypłatę bez premii, samą podstawę. Tak świńsko postąpił mój zakład pracy. W umowie mam napisane "premia wg regulaminu zakładowego pracy" a ja nigdy tego regulaminu nie widziałam na oczy. Nie chcę się im prosić o tą premię, mam ich gdzieś. Zresztą mój zakład pracy o nic się nie martwii, nawet sama muszę się upominać ostatnio o wypłatę, sama musiałam im przypomnieć że powinni mi wystawić zaświadczenie do zusu o zasiłek rehabilitacyjny. Dobrze chociaż że mam super lekarza prowadzącego. Pozdr.



moko.
Cat
Po pierwszę wgląd do regulaminów ma każdy i masz prawo a nawet obowiązek zapoznac się z nim SAMA ! Nikt Ci go specjlanie po nosek nie podsunie. . . .
Jesli regulamin wynagradzania mówi, ze premia wchodzi do podstawy wynagrodzenia chorobowego - to postawa do L-4 będzie składac się własnie ze stawki + premia + inne składniki zmienne(nadgodziny, nocki itp) jesli natomiast regulamin mówi, ze premia nie wchodzi to do L-4 to chorobowe składać się będzie tylko ze stawki + nadgodzin, nocek itp.BEZ PREMII. Wazny jest zapis w regulaninie. Więc cat podejrzewam, ze zapis w regulaminie masz własnie taki, że do L-4 nie wchodzi premia - wiec nawet nie masz o co prosisz. Jednak dla swojego dobra zapoznaj się z regulaminem.
A jesli chodzi o zaswiadczenia - to ty jestes zobowiązana do złożenia druków do ZUS nie pracodawca - tu Twój obowiązek pilnowania sobie okresu zasiłkowego, w zasadzie Twój i lekarza, bo to on wystawia zwolnienia lekarskie. Zakład pracy pilnując okresow zasiłkowych robi Ci uprzejmość. Więc jesli nie poprosisz sama o zaswiadczenie, to nikt Ciebie szukac nie będzie i nie będzie Ci przypominał. Natomiast o wypłatę jak najbardziej upominasz się - tu już ewidentne przewinienie zakładu pracy. Natomiast co do reszty to zakład niczemu nie jest winny. To tak gwoli wyjasnien i w obronie pracodawcy.
cath
moko. - dzięki za info. Tyle że jak byłam ostatnio w pracy i wspomniałam, ze będą musieli mi wypełnić jakiś druk odnośnie zasiłku to zrobili wielkie oczy jakby nie wiedzieli że coś takiego istnieje. Dlategoa sama wydrukuję sobie wszystkie potrzebne druki i podstawię pod nos. a o regulamin musze się zapytać.

mam jeszcze jedno pytanie. Kiedy miną mn te 182 dni i dostanę zasiłek rehabilitacyjny, to jak to będzie wyglądało z opłacaniem składki na ubezpieczenie grupowe? Tzn. kto dalej będzie je opłacał: Zakład pracy, zus czy sama?



moko.
cat a zakład pracy wypłaca zasiłki? czy pieniadze dostajesz z ZUS-u? Bo jeśli zakład pracy jest uprawniony do wypłaty wszelkich zasiłków to potrącenie na ubezpieczenie również dokona zakład pracy, natomiast jesli zakład nie wypłaca zasiłków, to zakład nie potrąci Ci składki na ubezpieczenie, bo nie bedzie miał z czego.
Skąd dostajesz pieniądze z chorobowego? z ZUS-u czy z zakładu pracy?
Jesli zakład pracy nie wypłaca to dogadaj się z firmą np; wpłacisz składkę do kasy i oni zapłacą razem z Tobą, lub dadzą Ci Kwot i sama sobie zapłacisz
niunia23
witam mam pytanie jak to wygląda z naliczaniem podstawy do chorobowego w ciazy czy jeżeli mam przerwę w zwolnieniu to naliczana jest nowa podstawa ? jeżeli tak to po jak długiej przerwie naliczaja nową podstawę ?

z góry dziękuje za odpowiedzi icon_smile.gif
ewka_293
mam pytanie : w lipcu tego roku przepracuję 4 dni, później idę na urlop 10 dni a następnie idę na L4 - druga ciąża; średnia z 12 ostatnich m-cy to będzie moja pensja, a co jeśli w lipcu 2007 (bo od lipca chyba będą liczyć) byłam do 11-07-2007 na macierzyńskim, poóżniej urlopy do 27-08-2007 a później do 04-11-2007 urlop wychowawczy i wróciłam do pracy; to z każdego wyn. na macierzyńskim i na wych. liczą średnią??? pomóżcie błagam ... icon_biggrin.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.