To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

rekrutacja do przedszkola

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Stron: 1, 2, 3, 4, 5
katarakta
U nas od dziÅ› jest rekrutacja. Trwa do 20 kwietnia. Wyniki ok 10 maja.
Mój jako 5 latem się dostanie.
Innym dzieciom życzę przyjęcia do przedszkola.
katarakta
No tak nie mogłam wysłać posta a jednak się wysłał. Do usunięcia.
Edziia
Dzisiaj w programie "Pytanie na śniadanie" poruszano temat naboru do przedszkoli i tego, iż ludzie nagminnie oszukują, że samotnie wychowują dziecko. W pewnej gminie (przepraszam, ale nie usłyszałam gdzie) na potrzeby rekrutacji stworzono definicje osoby samotnie wychowującej dziecko. Podobno sprawdzają jakieś dokumenty i ludzie żyjący w konkubinatach nie są traktowani jako osoby samotnie wychowujące. Ale co mnie zadziwiło jeśli mamy orzeczony rozwód, a np. ojciec nie ma ograniczonych lub zabranych praw rodzicielskich to taka matka też nie będzie traktowana jako osoba samotna, bo ojciec w pełni uczestniczy w wychowaniu dziecka.
Co o tym myślicie?
corti
Kurczę no po rozwodzie jednak samotna jest, bo musi radzić sobie już sama, bynajmniej tak myślę
agami
My już odetchnęliśmy z ulgą. Wyniki rekrutacji były w poniedziałek. Młody się dostał, czego i Waszym dzieciakom życzę.

Bardzo się baliśmy bo w tamtym roku nie utworzono grupy 3-latków ze względu na dużą liczbę dzieci 4 i 5 letnich...
corti
Agami wielkie gratulacje, my nadal w stresie 41.gif
Edziia
Agami gratulacje icon_smile.gif

Corti dla mnie też logiczne było, że po rozwodzie to kobieta samotna, a tu się okazuje, że tata rozwiódł się z mamą, a jeśli nie ma praw chociaż ograniczonych to powinien pomagać w wychowywaniu dziecka, ma obowiązki dzielić pół na pół z matką, a to że nie mieszkają razem, nie zwalnia go z tego obowiązku. A skoro dwie osoby mają wnosić taki sam wkład w opiekę i wychowanie dziecka to jedna ze stron nie jest osobą samotnie wychowującą dziecko.
corti
CYTAT(Edziia @ Wed, 21 Mar 2012 - 20:16) *
Corti dla mnie też logiczne było, że po rozwodzie to kobieta samotna, a tu się okazuje, że tata rozwiódł się z mamą, a jeśli nie ma praw chociaż ograniczonych to powinien pomagać w wychowywaniu dziecka, ma obowiązki dzielić pół na pół z matką, a to że nie mieszkają razem, nie zwalnia go z tego obowiązku. A skoro dwie osoby mają wnosić taki sam wkład w opiekę i wychowanie dziecka to jedna ze stron nie jest osobą samotnie wychowującą dziecko.

Niby tak, ale wiadomo jak to wygląda w rzeczywistości. Poza tym często ojciec już nie mieszka koło tego przedszkola żeby tak zaprowadzać dziecko i je odierać. Drugie co mi przychodzi na myśl to to, że rozwody przyjacielskie rzadko się zdarzają. Mało kiedy normalną jest sytuacja, że tatuś wpada rano po syna(córkę) i zaprowadza go do przedszkola. No nie wiem ja nie byłam w takiej sytuacji, mój tato nie żyje, a tato mojego brata rozwiódł się z matka w przyjacielskich stosunkach, ale w większości znanych mi osób nie wyglądała ta sytuacja różowo.
Agula9
Witam, przyłączę się do tematu, moja corcia we wrześniu skończy 3 lata, u nas wyniki były w pn. i już wiem, że się nie dostała 32.gif Miejsc dla 3-latków 21 a chętnych było 178 (tam gdzie skladałam) nie pomogło, że pracujemy....
U nas prywatne przedszkole kocztuje od 450-550 zł pluz wyżywienie ok 9 zl/dz czyli ok 700 zł, mnie na tyle nie stać.....
Co do samotnych rodziców to chyba wszędzie maja na to swoją definicję, wg to bez sensu że któreś z rodziców musi miec ograniczone prawa żeby 2-gie mogło być samotne. Przecież to że rodzice nie są razem nie powinno odbierać dziecku jednego z nich skoro pewnie oboje je kochają. A ile jest takich par co beż ślubu mieszka...szkoda słów.
corti
Agula9 no bardzo mi przykro ale obawiam się, że podzielimy Twój los icon_sad.gif
karoleenka
U nas na wsi rekrutacja dopiero w maju się odbędzie - i będzie bardzo ciężko.

mnie dobijają matki "samotnie " wychowujące dzieci a żyjące w konkubinacie - takie przypadki powinny być weryfikowane - po rozwodzie tez dzieci nadal mają tatusia - ale fakt, iż nie zawsze tatusiowie pamiętają o swoich obowiązkach względem dzieci...
generalnie umówmy się, ze nikomu byśmy w papiery nie zaglądały jakbyśmy miały pewność , że dla każdego dziecka miejsce będzie..a tak niestety nie jest i dostaje piany jak widzę reklamę społeczną o dawaniu dzieciom szansy bla bla bla 21.gif
corti
Karoleenka nie wiem jak u Was, ale u nas od tego roku, bardzo weryfikowane są takie mamy, bo było to bardzo nadużywane. Muszą mieć stosowne zaświadczenia, zresztą na końcu też podpisujesz, że NIE ZAMIESZKUJESZ Z DRUGIM OPIERKUNEM PRAWNYM DZIECKA.
ewela
hejka
my po rekrutacji...oczywiscie dziecko sie nie dostalo....

skladamy odwolanie...ale szanse sa "O"-jak i to miasto
Edziia
ewela bardzo mi przykro. Ale odwołanie warto składać i nawet jak się nie uda, to dzwonić co jakiś czas z pytaniem, czy nie ma miejsca, może ktoś zrezygnuje!
an.tośka
Ewela przytul.gif &&&&&&&&&&&& za odwołanie.

Agula9 przykro mi przytul.gif

K się dostał ale on już "drugoroczny". U nas w sumie dostały się wszystkie dzieci; tym, dla których zabrakło miejsca w naszym przedszkolu (a była to spora grupa) zagwarantowano miejsce w innym p-kolu lub w najstarszej grupie w żłobku (jeśli dziecko kończy 3 lata później niż w sierpniu br.)

&&&&&&&&&&& za pozostałych "rekrutów"
ewela
ehhh pewnie,ze odwolanie zloze.
wlasnie napisalam artykul do mediow.

juz dzwonili z lokalnego radia i poj sie art , zajma sie tematem.

soeki za bledy,ale leze po operacji.....

dzieki za kciuki

corti
Ewela Kciuki za odwołanie wielkie &&&&&&

My siedzimy nadal jak na szpilkach do 30 kwiatnia icon_sad.gif
justine1980
Ewela trzymam kciuki za odwołanie!

U nas wyniki 12 kwietnia,wiec jeszcze trochÄ™ poczekamy.
Jaśminka
Ewela przykro mi, ale może się jednak uda? My też jeszcze czekamy do 17 kwietnia. Ale mam złe przeczucia... 21.gif
oliwka1983
Ja byłam wczoraj i co - są dwei listy dzieci które sie dostały i dzieci które się nie dostały. Na rzadnej nie ma Magdy 37.gif No załamka. A dyrektorki nie było w poniedziałek będzie.
an.tośka
CYTAT(oliwka1983 @ Sat, 31 Mar 2012 - 20:36) *
Ja byłam wczoraj i co - są dwei listy dzieci które sie dostały i dzieci które się nie dostały. Na rzadnej nie ma Magdy 37.gif No załamka. A dyrektorki nie było w poniedziałek będzie.


Pewnie błąd w druku się wkradł. Ja tak miałam jak M miał być przyjęty do grupy 4-latków (rok już chodził do p-kola), przeżyłam szok, że go nie ma na liście - poszłam do dyrekcji i okazało się, że w komputerze jest a na papierze nie.
Ale nerwów współczuję - oby jednak Magda znalazła się na liście przyjętych &&&&&&&
oliwka1983
Moja koleżanka też tam zapisywała i jej syna też nie ma na jednej ani na drugiej liście.
Dzięki za kciuki. Ja do poniedziałku chyba osiwieje.
corti
CYTAT(oliwka1983 @ Sat, 31 Mar 2012 - 21:26) *
Moja koleżanka też tam zapisywała i jej syna też nie ma na jednej ani na drugiej liście.
Dzięki za kciuki. Ja do poniedziałku chyba osiwieje.


No to co Oliwka i dla Ciebie wielkie kciuki icon_smile.gif oby sprawa wyjaśniła się pozytywnie
Edziia
Oliwka ma nadzieję, że wszystko wyjaśni się w poniedziałek i to z pozytywnym dla Was wynikiem.
Trzymam&&&&&&&&&&&&
katarakta
Dziewczyny mam nadzieje ze to bledy w druku i dzieci sa na pozytywnej liscie.
oliwka1983
Niestety Magda się nie dostała. Pierszeństwo miały samotni rodzice i niepełnosprawni rodzice. a np: %name e miejsc mało... To teraz ja dziecko na plecy i do roboty. Super 21.gif
Edziia
oliwka- składaj koniecznie odwołanie. A te osoby samotnie dzieci wychowujące to musiały swój status jakoś udokumentować?
ewela
ehhh

Oliwka skladaj koniecznie odwolanie.
Moj m wczoraj zlozyl odwolanie u prezydenta...skladanie odwolania z wymianą zdan....no coz wina rodziców,ze maja dzieci i domagaja sie opieki przedszkolnej

Ja ruszylam sprawe medialnie. Artykul sie juz ukazał.
Dzisiaj dostałam zaproszenie do radia....ale musza przyjechac do mnie (bo ja nie chodze)
No i jak wlaczyc...to walczyc...(walka o zdrowie, walka z systemem -"wiatrakami" oswiatowymi=chociaz to mi sprawia ostatnio satysfakcjÄ™

Pozdrawiam
corti
KurczÄ™ Oliwka, Ewela kciuki zaciskam &&&&

Tak trzeba udokumentowac jak się jest samotnym, że się nie zamieszkuje z opiekuenm prawnym dziecka itd, ale to dopiero jak już maluch się dostanie...
agusi
Ewela Oliwka bardzo mi przykro, ale odwołujcie się, wielu rodziców mimo wszystko tego nie robi.

Ewela chciałabym zapytać z ciekawości: co Ci da zgłoszenie sprawy do radia? do prezydenta? wybudują nowe przedszkola? czy liczysz na to, żę po tej interwencji dla dzieciaka znajdzie się miejsce?
Uważam że warto rozmawiać z dyrekcja, czasami rozmowa może spowodować że dziecko dostanie sie szybciej z listy rezerwowej, ale media, prezydent - podziwiam, szczerze.
ewela
agusi...owszem jest to walka z wiatrakami....ale
u nas rekrutacja zajmuja sie urzednicy, nie dyr przedszkoli
chcieli zamknac przedszkole....rodzicom udalo sie wywalczyc kolejny rok pracy przedszkola

urzednicy nie widza problemu ilu miejsc brakuje dla dzieci.....nawet w pryw w przedszkolach.

teraz wyz demograficzny rodzi dzieci.....za 2-5lat ile dzieci nie dostanie sie do przedszkoli....50-70 procent

warto mowic o problemie.....czasami 3ba pomoc urzednikom w podejmowaniu decyzji


pozdr
ewita 77
CYTAT(corti @ Sat, 31 Mar 2012 - 13:52) *
My siedzimy nadal jak na szpilkach do 30 kwiatnia icon_sad.gif


I my też.

edit; Ewela świetnie ,że próbujesz działacz.
AsiaKG
Corti,Ewita my tez czekamy.
Wczoraj usłyszałam o tym że w naszym miescie 2 tys. dzieci ma sie niedostac 21.gif
justine1980
Majka sie nie dostała 13.gif Co prawda wyników jeszcze nie ma ale była u mnie wychowawczyni starszego który chodzi do przedszkola,przywiozła mu słodycze co dostali na zajaczka bo chory siedzi w domu i przy okazji powiedziała że Mai nie przyjeli bo na 100 wolnych miejsc było 124 chętnych.
Przykro mi bo biedna nadal bedzie siedziec w domu bez żadnego kontaktu z innymi dziećmi nie licząc rodzeństwa icon_sad.gif
corti
CYTAT(AsiaKG @ Wed, 04 Apr 2012 - 17:57) *
Corti,Ewita my tez czekamy.
Wczoraj usłyszałam o tym że w naszym miescie 2 tys. dzieci ma sie niedostac 21.gif


No to mnie załamałaś
Edziia
CYTAT(justine1980 @ Wed, 04 Apr 2012 - 18:16) *
Majka sie nie dostała 13.gif Co prawda wyników jeszcze nie ma ale była u mnie wychowawczyni starszego który chodzi do przedszkola,przywiozła mu słodycze co dostali na zajaczka bo chory siedzi w domu i przy okazji powiedziała że Mai nie przyjeli bo na 100 wolnych miejsc było 124 chętnych.
Przykro mi bo biedna nadal bedzie siedziec w domu bez żadnego kontaktu z innymi dziećmi nie licząc rodzeństwa icon_sad.gif


A to do tego samego przedszkola, do ktorego starszy chodzi probowlas Majke zapisac? To rodzenstwa nie maja pierszenstwa w przyjeciu?

A w ogole to byly jakies kryteria naboru? Bo dla mnie to troche dziwne jest 100 dzieci przyjtetych, 24 dzieci nie zostalo przyjetych+ w tym Majeczka, ktorej brat do tego przedszkola chodzi. Co kierowalo takim akurat wyborem?



Przepraszam, ale klawiatura zastrajkowala i nie mam polskich liter
justine1980
CYTAT(Edziia @ Thu, 05 Apr 2012 - 07:57) *
A to do tego samego przedszkola, do ktorego starszy chodzi probowlas Majke zapisac? To rodzenstwa nie maja pierszenstwa w przyjeciu?

A w ogole to byly jakies kryteria naboru? Bo dla mnie to troche dziwne jest 100 dzieci przyjtetych, 24 dzieci nie zostalo przyjetych+ w tym Majeczka, ktorej brat do tego przedszkola chodzi. Co kierowalo takim akurat wyborem?
Przepraszam, ale klawiatura zastrajkowala i nie mam polskich liter


Edziia były kryteria wyboru:pierwszeństwo 5 i 6-latki,dzieci rodziców samotnych,dzieci niepełnosprawne,dzieci chodzace już do tego przedszkola,dzieci z rodzin wielodzietnych.
Fakt że jedno dziecko już tam chodzi nie ma żadnego znaczenia.
Maja by sie dostała gdybym pracowała,jest na liscie rezerwowej i jesli znajdę pracę do wrzesnia to mam zgłosić i wtedy prawdopodobnie by ją przyjęli.
Tylko u mnie jest inaczej niz u większosci z Was-ja chciałam dać Maję do przedszkola nie dlatego ze szukam pracy tylko dlatego żeby miała kontakt z innymi dziećmi,żeby podgoniła trochę z mową,szybciej się rozwijała.
A co do ilosci dzieci to zawsze jest tylko 100 osób-od wielu lat.Są cztery grupy po 25 osób.
corti
A u nas jest to na plus, że rodzeństwo chodzi do tego przedszkola
an.tośka
justine przykro mi, że mała sie nie dostała.
U nas, tak jak pisze corti, rodzeństwo uczęszczające do p-kola jest plusem.
Warto próbować rozmawiać we wrzesniu/październiku bo dzieci się "wykruszają", rodzice rezygnują i wtedy może znajdzie się miejce, czasami warto chodzić, pytać, przypominac się i .... udaje się.
Edziia
CYTAT(justine1980 @ Thu, 05 Apr 2012 - 09:48) *
Edziia były kryteria wyboru:pierwszeństwo 5 i 6-latki,dzieci rodziców samotnych,dzieci niepełnosprawne,dzieci chodzace już do tego przedszkola,dzieci z rodzin wielodzietnych.
Fakt że jedno dziecko już tam chodzi nie ma żadnego znaczenia.
Maja by sie dostała gdybym pracowała,jest na liscie rezerwowej i jesli znajdę pracę do wrzesnia to mam zgłosić i wtedy prawdopodobnie by ją przyjęli.
Tylko u mnie jest inaczej niz u większosci z Was-ja chciałam dać Maję do przedszkola nie dlatego ze szukam pracy tylko dlatego żeby miała kontakt z innymi dziećmi,żeby podgoniła trochę z mową,szybciej się rozwijała.
A co do ilosci dzieci to zawsze jest tylko 100 osób-od wielu lat.Są cztery grupy po 25 osób.


No to wszystko juz rozumiem. Nie wiedzialam, ze Ty nie pracujesz, bo rzeczywiscie rodzicom pracujacym przedszkole jest bardzo potrzebne, a Ty masz opieke dla dziecka. Ale moze ktos zrezygnuje we wrzesniu, pazdzierniku i wtedy Majeczke przyjma!
oliwka1983
Edziia musiały udokumentować np. papierem o pobieranych alimentach, o rozwodzie. Jak możecie to powiedzcie jak mam napisać to odwołanie bo juz nie mam na to wszystko siły.
KlaudiaGuza
U nas w ogóle luzik, aż byłam w szoku. Nie trzeba nawet podania składać jak było do tej pory. Mąż poszedł i po prostu wpisał Julkę na listę i tyle. Pani dyrektor powiedziała że dla każdego dziecka 6 letniego musi być miejsce więc nawet nie ma sensu podań zbierać icon_eek.gif Też czasem się cieszę że w małym miasteczku mieszkam icon_smile.gif
AsiaKG
CYTAT(KlaudiaGuza @ Fri, 06 Apr 2012 - 21:41) *
Pani dyrektor powiedziała że dla każdego dziecka 6 letniego musi być miejsce więc nawet nie ma sensu podań zbierać icon_eek.gif


Klaudia
ale Twoją córkę MUSZĄ przyjąć- u nas jest tak samo. 5cio i 6cio latki maja pierwszeństwo w każdym mieście;////
Najgorzej mają " swieżaki" z 2009..są na szarym końcu na listach 21.gif
gosiagosia
maja pierwszenstwo jesli sa miejsca. w miastach sklada sie do 3, wiec do ktoregos na pewno 5/6latek musi sie dostac.
my do miasta mamy szanse zerowe, ale papiery zlozylismy. jeszcze zlozymy do wioski obok i moze tu sie uda. dyrektor jednak wspomniala, ze nie wie ile jest miejsc, bo nie wie ile bedzie 5 i 6latkow, bo rodzice nie maja obowiazku informowac czy dzieci zostaja w przedszkolu na 6 rok czy nie

swoja droga, to nie bedzie w koncu tak, ze 6latki obowiazkowo beda musialy isc do szkoly, to w przedszkolach zrobi sie luzniej a walka zacznie sie o miejsce w szkole ?
ewela
ja juz w nic nie wierze....
dzisiaj poj sie lista przedszkoli z ewentualnie wolnymi miejscami...i tak dla 3 latków sa az 2 miejsca 37.gif (miasto liczy przeszlo 70tys mieszkanców), kilka miejsc dla 4 latków (mniej niz 10) i kilka dla 5-6latków=ale musza upchac wszsytkie dzieci z tych roczników.

I tak oto dzieci z rocznika 2009 sa z "wyrokiem" braku miejsc w przedszkolach.

Po pierwszym artykule (moim) urzednicy się tłumaczyli,ze musza przyjac 5-6 latki...owszem- takie sa wymagania ministerialne/oswiatowe/reformy.

Szkoda tylko ,ze zapomniano o dzieciach młodszych- i tu głownie o te dzieci chodzi.
No przeciez zadne dziecko nie rodzi siÄ™ jako 5latek z przywilejem bycia przedszkolakiem.

W radio -wymiana słów, przytakiwanie,ze ciezkie czasy, kryzys itp itd......bedziemy sie starac...
-na moje pytanie- jezeli teraz brakuje tylu miejsc w przedszkolach w naszym miescie, co rok bedzie wiecej braków (bo ludzie z tzw wyzu demograficznego rodza dzieci)-a Panstwo teraz chcieli zamnknąc 2 przedszkola...przedluzono im umowe o kolejny rok=czy to znaczy, ze za rok
zostaniemy z większa iloscią dzieci nieprzyjętych do przedszkoli i do tego zostana zamknięte te dwa?
Na to pytanie nie potrafiono mi odpowiedziec.....

Niczym Don Kichot walcze z wiatrakami....


Tym ,ktorzy czekajÄ… ciagle na wyniki rekrutacji- zycze PRZYJEC do przedszkola:-)
Edziia
Dziewczyny a powiedzcie mi, czy dużo 6-latków zostaje w Waszych przedszkolach? Pytam tak z ciekawości, bo w moim przedszkolu już 4 rok nie będzie 6-latków, tzn. od czasu, w którym zaczęto wprowadzać reformę zmierzającą do obniżenia wieku szkolnego. Wtedy dzieci z rocznika 2003 szły do zerówki. Wszyscy rodzice zadecydowali (w tym również ja), że dzieci pójdą do szkoły, ale do kl. "0", nikt nie zdecydował wtedy posłać 6-latka do kl. I.
Piszę o tym dlatego, że tym samym 6-latki zwolniły miejsca dla 3-latków i u nas aż takiej tragedii nie ma, tzn. dużo miejsc brakuje, ale grupa "maluszków" zawsze powstaje!

oliwka1983 właśnie tak powinno być, że jeśli ktoś chce skorzystać z przywileju- np. dodatkowych punktów za bycie osobą samotnie wychowującą dziecko, to powinien jakieś dokumenty przedstawiać. Tylko wiem, ze nie wszędzie jest to sprawdzane.
ewela
Edzia- u nas 5-6latki zostajÄ… w przedszkolach.
Niewiele szkół "przejęło" oodziały "0"-z powodu braków lokalowych i pienieznych.
W mojej szkole (w pracy) mamy jeden oddział "0" prowadzony przez przedszkole (czyli zabrano nam jedną klasę-wieeeeelka klasę)

Zastanawia mnie jedno....za 2 lata w wiekszych mistach ruszy znowu system "2 zmianowy"bo bedzie brakowało poprostu klas (jest za malo szkoł itp itd).....do tego podaza reforma....moja starsza przynajmniej ma zagwarantowana "pierwsza" zmianę-ze wzgl na rodzaj klasy...ale młodsza- juz nie.
Edziia
CYTAT(ewela @ Wed, 11 Apr 2012 - 23:51) *
Edzia- u nas 5-6latki zostajÄ… w przedszkolach.
Niewiele szkół "przejęło" oodziały "0"-z powodu braków lokalowych i pienieznych.
W mojej szkole (w pracy) mamy jeden oddział "0" prowadzony przez przedszkole (czyli zabrano nam jedną klasę-wieeeeelka klasę)


To mam rozumieć, że nigdy w tych szkołach zerówki nie było? Bo szczerze nie spotkałam się nigdy z taką sytuacją, nawet w małej wiejskiej szkółce u moich teściów jest oddział "0". Poza tym już niedługo i tak 6-latki będą w 1 klasie, więc będzie musiało się dla nich znaleźć miejsce.

CYTAT(ewela @ Wed, 11 Apr 2012 - 23:51) *
Zastanawia mnie jedno....za 2 lata w wiekszych mistach ruszy znowu system "2 zmianowy"bo bedzie brakowało poprostu klas (jest za malo szkoł itp itd).....do tego podaza reforma....moja starsza przynajmniej ma zagwarantowana "pierwsza" zmianę-ze wzgl na rodzaj klasy...ale młodsza- juz nie.


System 2-zmianowy jest cały czas, może nie we wszystkich szkołach, ale w tych na dużych osiedlach, w dzielnicach, gdzie dużo nowych bloków powstaje. Ale wiem (m.in. od znajomych), że właśnie tak jest nie tylko w tych większych miastach.
Ponadto dobrze Cię rozumiem - ja bardzo blisko domu mam szkołę- nawet Oskar nie musiałby ani razu prze ulicę przechodzić, jednak ze względu na system 2-zmianowy w tej rejonowej szkole wozimy syna do innej, gdzie codziennie zajęcia są od godz. 8.00, świetlica dla każdego rocznika osobno i mnóstwo zajęć dodatkowych- czego w tej na osiedlu niestety brakuje icon_sad.gif
Blaszka12345
Dziewczynki własnie sie dowiedziałam Mateusz został zakwalifikowany do przedszkola huurrrrraaaa 02.gif
A_KA
Adam też się dostał! 06.gif I to do przedszkola pierwszego wyboru... 06.gif Uffffff....
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.