Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Egipt - informacje turystyczne

-

Co przed wyjazdem na wakacje powinieneś wiedzieć o kraju Egipt. Niezbędne informacje o klimacie, bezpieczeństwie i zabytkach.

Egipt stworzył jedną z najstarszych i najwspanialszych cywilizacji, jakie świat kiedykolwiek oglądał. Pięć tysięcy lat temu, gdy w Mezopotamii walczyły ze sobą małe państwa-miasta, w Europie, Ameryce i na większości obszaru zachodniej Azji żyli myśliwi epoki kamiennej, starożytni Egipcjanie umieli już wypiekać chleb, warzyć piwo i mieszać farby. Potrafili wytapiać i odlewać miedź, wytwarzać biżuterię, mieszać składniki mineralne do produkcji kosmetyków i pokrywać szkliwem powierzchnie kamienne i ceramiczne.
Od kiedy dwieście lat temu Napoleon rozkazał swoim oficerom zbadać Egipt i przywieźć pierwsze wrażenia w postaci rysunków posągów i kolumn na wpół zagrzebanych w piasku, świat nie może nasycić się wspaniałościami tego kraju.
Egipt jest państwem muzułmańskim. W świetle konstytucji islam jest tu religią państwową i w znacznym stopniu wpływa na codzienne życie obywateli. Muzułmanie, w przeważającej części sunnici, stanowią 90% ludności kraju; pozostałe 10% to chrześcijanie. O tym, jak ważne miejsce w życiu współczesnych Egipcjan zajmuje religia świadczy fakt, że informacja o przynależności do danego wyznania umieszczana jest na dowodach osobistych obywateli.

Najlepsze miesiące na zwiedzanie Egiptu to październik i listopad. Nie panują już wtedy letnie upały, a nie nadeszły jeszcze zimowe chłody. Lato bywa nieznośnie gorące, zwłaszcza w Górnym Egipcie, z temperaturami sięgającymi ponad 37°C. W większości hoteli, autokarów i statków wycieczkowych po Nilu jest oczywiście klimatyzacja, ale zwiedzanie trzeba ograniczyć do wczesnego ranka i późnego popołudnia, aby uniknąć najostrzejszego słońca. Równie gorąco jest na Synaju i na wybrzeżu Morza Czerwonego.
W Górnym Egipcie zimy są łagodne - w ciągu dnia temperatura może nawet przekraczać 20°C. Wieczory bywają jednak chłodne, a nocne przymrozki również nie należą do rzadkości. W Egipcie deszcze nie padają prawie wcale, opady zdarzają się jedynie na w Aleksandrii i na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Egipt zajmuje obszar jednego miliona kilometrów kwadratowych w najbardziej suchym i jałowym zakątku Afryki. Półwysep Synaj leżący na zachodzie kraju pod względem geologicznym należy do Afryki, ale geograficznie stanowi część Azji. Na południe i zachód od niego rozciąga się wielki kontynent afrykański, z którym Egipt jest połączony życiodajną pępowiną Nilu. Rzeka ta przechodzi w deltę w liczącym blisko 17 milionów mieszkańców Kairze, aż wreszcie dociera do Morza Śródziemnego. Z Nilem kanałami łączy się Aleksandria, najważniejsze miasto portowe Egiptu, założone przez Aleksandra Wielkiego. Na wschód i zachód od tego miejsca rozciąga się płaskie, pokryte białym piachem morskie wybrzeże. Egipt to nie tylko Nil i jego dolina. Daleko na pustyni znajdują się wyspy wiecznie żywej zieleni - oazy. Życie kwitnie w słonych głębinach Morza Czerwonego - są tu ryby i koralowce. Niezwykle piękny jest też półwysep Synaj.

Większość odwiedzających Egipt rozpoczyna wędrówkę od stolicy państwa, spędzając przynajmniej kilka dni na zwiedzaniu kairskich meczetów, muzeów i bazarów. Jest tu na co popatrzeć!
Wybudowane ponad 100 lat temu Muzeum Egipskie mieszczące dzieła sztuki pochodzące z wykopalisk z całego kraju; największy bazar na Bliskim Wschodzie - Khan El-Khalili i meczet Kalawun i Barkuk. Tuż za miastem - w Gizie - znajdują się najbardziej znane ze wszystkich piramidy, a wśród nich Wielka Piramida "Piramida Cheopsa" jedyny z zachowanych dzisiaj Siedmiu Cudów Świata. Nieco mniejsza, ale równie imponująca, jest Piramida Chefrena, a najmniejsza z budowli to Piramida Mykerinosa. Na początku świętej drogi, która w dawnych czasach łączyła piramidy z Nilem, na straży leży Sfinks - tajemniczy posąg: połączenie głowy faraona Chefrena z ciałem lwa. Kolejne zabytki przeszłości znajdują się na południu kraju, w krainie Górnego Egiptu, który stanowił serce królestwa za czasów jego świetności. Warto zobaczyć przede wszystkim świątynię w Luksorze, aleję Sfinksów skierowaną w stronę największej egipskiej świątyni w Karnaku oraz oczywiście Dolinę Królów, w której, oprócz znanego na całym świecie grobowca Tutenchamona, znajduje się kilkadziesiąt grobów innych egipskich władców.

Zwiedzanie to nie jedyna forma aktywności dostępna w Egipcie. W piramidach w Gizie, w świątyni w Karnaku i świątyni w File wieczorną porą urządzane są pokazy "światło i dźwięk". Natomiast południowy kraniec półwyspu Synaj wraz z Parkiem Narodowym Ra's Muhammad jest jednym z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. W okolicy rafy koralowej w pobliżu Parku Narodowego żyje ponad 1500 gatunków ryb i 150 odmian koralowców. Tutejsze rafy zapewniają zróżnicowanie ekosystemów i umożliwiają nurkowanie osobom na każdym poziomie umiejętności. Jeśli mamy dopiero zamiar nauczyć się nurkować - nie mogliśmy trafić lepiej! W Egipcie funkcjonuje doskonała sieć szkółek nurkowania, które oferują szkolenia dla początkujących i zaawansowanych. Wszystkie szkoły i ośrodki są stowarzyszone w międzynarodowych federacjach i wydają specjalne certyfikaty.
Inne atrakcje związane z morzem to rejs łódką o szklanym dnie lub wycieczka łodzią podwodną "Aquascope", w czasie których można podziwiać podwodny świat.
Jeśli znudzi nas nurkowanie, możemy wybrać się na poszukiwanie bardziej zmysłowych rozrywek. W większości tutejszych hoteli odbywają się przedstawienia z muzyką i tańcami, w tym również tańcem brzucha, wykonywanymi przez profesjonalne tancerki. Artystki chętnie wprowadzają publiczność w tajniki sztuki tańca brzucha w stylu egipskim. Uwaga - prędzej czy później widzowie są zapraszani na parkiet! Potańczyć można także w jednej z dyskotek - najbardziej znane lokale tego typu znajdują się w dużych międzynarodowych hotelach. Oprócz turystów spotkamy tu oczywiście wielu Egipcjan, stałych bywalców tych miejsc.

Egipcjanie kochają jeść - szczególnie w dobrym towarzystwie - i potrafią bez końca rozmawiać o smaku podanych potraw, nawet jeśli są one bardzo proste. Tak jak w większości państw arabskich, w Egipcie najlepsze jedzenie znaleźć można w prywatnych domach. Restauracje podają na ogół ten sam zestaw najpopularniejszych dań.
Egipska gościnność i umiłowanie dobrego jedzenia mają długą tradycję, czego najlepszym dowodem są sceny uczt zachowane na wizerunkach w grobowcach i świątyniach całego kraju. Niektóre ze znanych w starożytności dań do dziś pojawiają się na stołach, np. zupa melouchia, pieczona gęś czy solona suszona ryba (faisch). Oprócz tych kilku specjalności narodowych, w kuchni egipskiej wyraźne są ślady długich lat okupacji. Zostawili je tu Persowie, Grecy, Rzymianie, Arabowie i Osmanie. Później do tej mieszanki doszły także europejskie wpływy kolonialne.
Tradycyjny posiłek rozpoczynają przystawki (mezzeh): sery, gołąbki z liści winogron, smażone kotleciki z przyprawami (kofta), marynowane warzywa (makhallal) i tahini (puree z ziarna sezamowego); popularne są też zupy: warzywna z czosnkiem i fasolowa. Jako danie główne podaje się mięso (najczęściej jagnięcinę i mięso kóz) w formie mielonej, cienko skrawanej z rożna (shwarma) lub nadzianej na szpadkę (kebab) oraz ryby z grilla, a na deser - ryż pieczony z mlekiem, rodzynkami i orzechami. Muzułmanie nie pijają alkoholu, ale w restauracjach możemy znaleźć zarówno piwo, wino jak i mocniejsze alkohole.

W Egipcie każdy znajdzie coś na swoją kieszeń. Rzeźbiarze, tkacze i malarze zawdzięczają swe umiejętności całym pokoleniom poprzedników, a buszując wśród ich dzieł na bazarze, można spędzić wiele miłych chwil. Trzeba jednak pamiętać, że Egipcjanie są upartymi sprzedawcami i przyda nam się żelazna siła woli i dużo poczucia humoru, aby powstrzymać się od zakupu. Jeden z najsłynniejszych bazarów świata arabskiego to kairski Khan-el-Khalili. Można kupić tam dosłownie wszystko. Turystom warto polecić szczególnie wyroby z alabastru i marmuru, miedzi i mosiądzu. Egipt słynie również z wysokogatunkowej bawełny - warto przywieźć z podróży piękny szal, koc czy... strój do tańca brzucha. Na bazarach znajdziemy także biżuterię, perfumy i przyprawy. Bez względu na to, co kupujemy, pamiętajmy o zwyczaju targowania się. W Egipcie bardzo niewiele cen jest z góry ustalonych!

Informacje
Powierzchnia1 001 449 km2
Liczba mieszkańców74 miliony
Językarabski
Walutafunt egipski
StolicaKair
Polecamy

Egipt. Przewodnik ilustrowany

Opinie

Brak opini użytkowników

Galeria

Liczne zamachy terrorystyczne w latach dziewięćdziesiątych sprawiły, że rząd Egiptu wprowadził dodatkowe środki bezpieczeństwa, by chronić turystów. Wszyscy zagraniczni turyści musza podróżować w asyście wojskowej ochrony, co ułatwiono, tworząc system regularnych konwojów. Oznacza to, że autokary wycieczkowe, taksówki i samochody prywatne mogą podróżować jedynie w konwoju i aby odbyć podróż, muszą stawić się o określonej godzinie na miejscu odjazdu konwoju. Jeśli wykupimy wycieczkę w agencji turystycznej, pośrednik dokona niezbędnych ustaleń i uwzględni je w planie wycieczki. Jeśli jedziemy taksówką, powinniśmy upewnić się, że kierowca wie, o której godzinie wyrusza konwój do interesującej nas miejscowości. Podróżujący samodzielnie powinni zgłosić się po szczegóły do najbliższego komisariatu policji.

O kraju

Sekcje: Kraj i religia, Klimat, Co warto zobaczyć?, Jak spędzać wolny czas?, Kuchnia, Zakupy, Bezpieczeństwo zostały opracowane na podstawie informacji zawartych w Przewodniku ilustrowanym Egipt Berlitz