ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Oparzenie

-

Hanna Wardak-Sędzicka - pediatra

Specjalista chorób dziecięcych, specjalista medycyny rodzinnej. Fitoterapeuta; Gdańsk

Najczęściej dochodzi do niego w wyniku wylania na siebie przez dziecko szklanki gorącej herbaty, kawy, talerza zupy, garnka z wrzątkiem, dotknięcia żelazka. Skóra dziecka jest bardzo delikatna. Przez poparzoną powierzchnię skóry dochodzi do utraty płynów ustrojowych, co grozi odwodnieniem.

Pierwsza pomoc
Szybko i delikatnie zdjąć ubranie, można rozciąć nożyczkami.
Obficie, długo polewać miejsce poparzone zimną wodą, aż do ustania bólu, schłodzenie zapobiega destrukcji tkanek.
Miejsce oparzone przykryć jałową gazą i natychmiast udać się do szpitala gdy oparzenie jest większe niż moneta 5-złotowa lub zlokalizowane jest na twarzy bądź narządach płciowych.

Jak zapobiegać oparzeniom?
W czasie picia gorących napojów, jedzenia obiadu umieścić małe dziecko w bezpiecznym miejscu, trzymane w tym czasie na kolanach, może niepostrzeżenie strącić coś na siebie. Małe dzieci nie powinny wchodzić same do kuchni, w czasie gotowania najlepiej umieścić je w kojcu, należy pilnować aby dziecko nie dotknęło gorącej płyty piekarnika.
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.